Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Wątek: Pajeczy zmysł

  1. #1

    Pajeczy zmysł

    Zauważyłem że głodny ptasznik zje nawet dwa dni wcześniej padniętego świerszcza. Pytanie? Jak rozpoznaje ze to bedzie dobry pokarm dla niego jakim zmyslem? POnoć wzrok ma słaby a jest wyszulony na drgania mechaniczne (a padlina nie drga) Zatem czy posiada zmysl chemiczny taki jak naprzyklad linia naboczna ryb?

  2. #2

    Re: Pajeczy zmysł

    dotyka ofiare (z tego co wiem) nogołaszczkami i ocenia swoj cel

  3. #3

    Re: Pajeczy zmysł

    to jest swego rodzaju zmysl chemiczny

  4. #4

    Re: Pajeczy zmysł

    wiec gdzie sa receptory na szczękoczułkch jeśli zakończenie to 2 kolce z otworem jadowym które muszą być pokryte grubą chityną

  5. #5

    Re: Pajeczy zmysł

    napisalem ze najprawdopodobniej na nogolaszczkach gdyz pająk czesto wchodzi na ofiiare i dotyka ją odnozami i analizuje dokladnie czy to co jest podnim nadaje sie do jedzenia

  6. #6
    Atrax Robustus
    Guest

    Re: Pajeczy zmysł

    Dlatego czasem mozna zobaczyc, ze pajak przed atakiem na ofiere przytrzymuje ja troche nogoglaszczkami. Analizuje wtedy, czym jest to, co upolowal.


  7. #7

    Re: Pajeczy zmysł

    ok tylko na jakiej zasadzie (biochemicznej dotykowej ) jest dokonywana analiza a nie w jaki sposob( ze nogoglaszczkami ) prowadzona

  8. #8
    Atrax Robustus
    Guest

    Re: Pajeczy zmysł

    Wszystkie pajaki na nogoglaszczkach.. oraz ogolnie w gornej czesci stop eksteroreceptory, ktore maja polaczenie poprzez system nerwow z nerwem podprzelykowym, gdzie nastepuje rozpoznanie tychze bodzcow zapachowych. Oprocz tego, wyspecjalizowane komorki odbierajace bodzce wechowe, wystepuja w gardzieli pajakow.


  9. #9
    Atrax Robustus
    Guest

    Re: Pajeczy zmysł

    A skoro juz jestesmy przy temacie pajeczych zmyslow, to chcialbym dodac pewna ciekawostke
    Wloski nie sa jedynymi elementami, ktore pozwalaja odbierac pajakom bodzce.
    Wszystkie pajaki maja tzw. narzady lirowate, ktore wystepuja na udach i goleniach. Sa to narzady kinetestatyczne pajakow, ktore pozwalaja orientowac sie im w przestrzeni bez jakiegokolwiek udzialu wzroku! Dlatego wiele pajakow moze oddalac sie nawet kilkadziesiat cm od kryjowki i umiec blyskawicznie do niej trafic spowrotem, bez udzialu sieci.


  10. #10
    Paganus
    Guest

    Re: Pajeczy zmysł

    moje pająki terz czesto zanim zaatakują ofiare najcześciej na ułamek sekundy zawisają nad nia i bardają odnuzami czy szczekoczułkami co to a dopiero potem atakują

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •