Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Wątek: klasyfikacja

  1. #1
    Hajdi
    Guest

    klasyfikacja

    znalzalem tutaj na forum linka http://www.spidy.goliathus.com/galerie.php?id=sklipkani tam jest duzo ladnych pajaczkow i jakies nowe.nasunelo mi sie pytanie.
    jak znajda nowego pajaka to co biora pod uwage zeby go sklasyfikowac do odpowiedniej grupy?niektore pajaki sa tam podobne do innych np.do geniculaty podobna jest L Cristatatam jest wiecej pajkow podobnych do siebie.


  2. #2
    Diabolo
    Guest

    Re: klasyfikacja

    zeby sklasyfikowac nowego pajaka trzeba byc dobrym ich znawca, takim jak na przyklad Rick West.
    Bierze sie wtedy pod uwage miejsce w ktorym zostal odkryty oraz roznice w kolorach.
    Np. geniculata i cristata roznia sie kilkoma rzeczami, takimi jak karapaks. geniculata ma czarny, a cristata o wiele jasniejszy. oczywiscie nie jest powiedziane ze sklasyfikuje sie dobrze, przykladem moze byc p. murinus ze swoimi odmianami barwnymi. bylo ostatnio wielkie zmaieszanie wokol niego, ale to zapewne czytales.


  3. #3
    Hajdi
    Guest

    Re: klasyfikacja

    a kiedy geniculacie wyblaknie ciut karapaks.nie jest powiedziane ze zawsze bedzie miala czarny


  4. #4
    Atrax Robustus
    Guest

    Re: klasyfikacja

    Zeby pajak byl sklasyfikowany do innego gatunku moze nawet nie roznic sie zbytnio ubarwieniem od innego gatunku, ale chocby... miec inaczej zbudowane kadziolki przedne
    Zreszta o sklasyfikowaniu pajaka do danego gatunku decyduje wiele cech, jak tryb zycia, ubarwienie i morfologia.. itd.


  5. #5
    Hajdi
    Guest

    Re: klasyfikacja

    dzieki atrax
    mam do Ciebie jeszcze pytanie
    jestes w stanie odroznic dwa pajaki jak leza obok siebie i sa bardzo ale to bardzo podobne do siebie.na tych zdjeciach jest vagans co na vagansa nie wyglada


  6. #6
    Atrax Robustus
    Guest

    Re: klasyfikacja

    Czy jestem w stanie? Z reguly jestem, ale czasem roznice moga byc tak niewielkie, ze nie bylbym w stanie odroznic, gdybys mi pokazal 2 gatunki pajakow.
    A co do tamtych zdjec, to jest to vagans. Nie ma co prawda tak intensywnych i kontrastujacych ze soba kolorow, ale moge powiedziec, ze to vagans, bo widzialem juz osobniki podobne kolorystycznie.


  7. #7
    Awikularia
    Guest

    Re: klasyfikacja

    Hajdi, akurat wybrales zle porownanie. L. cristata i A. geniculata sa tylko troszke podobne... Roznia sie nie tylko karapaksem, ale tez pokrojem ciala, inne sa wzory na odnozach, inne troszke chelicery.... .

  8. #8
    Hari
    Guest

    Re: klasyfikacja

    Nie chodzi o ubarwienie ( to jest na ostatnim miejscu). Głownym kryterium jest przede wszystkim budowa. Wspolny rodzaj/gatunek charakteryzuje podobienstwo pewnych cech fizycznych. Przejrzyj sobie np. klucz do oznaczania jakiegos stworzenia.


  9. #9
    Neo2
    Guest

    Re: klasyfikacja

    Awi a Brachypelma vagans i Brachypelma sabulosum to dobry przykład??


  10. #10
    Awikularia
    Guest

    Re: klasyfikacja

    Lepszy .

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •