Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 23

Wątek: CIEKAWOSTKA :)))

  1. #1
    loko
    Guest

    CIEKAWOSTKA :)))

    Czy wiecie ze.. przedstawiciel Lycosidea, wolf spider (lycosa sp.) posiadajacy jedynie (wg. roznych szacunków) od 20 do 30 tys. neuronów w obydwu zwojach nerwowych, jest w stanie zachowac przez dłuzszy czas reprezentacje przestrzeni i ofiary w "umysle"...
    Mianowicie... pajak ten poluje aktywnie, skaczac na swoje ofiary.. pomijajac fakt iz w trakcie opracowywania strategii ataku bierze pod uwaze takie czynniki jak podmuchy wiatru, i zmiany w połozeniu ofiary (gdy siedzi np. na ruchomym liściu), korygujac tor skoku Ale równiez potrafi, gdy sukces ataku wydaje sie bys mu mało prawdopodobny, przerwać kontakt wzrokowy, zejsc z dajmy na to gałązki, obejsc potencjalna ofiare, wspiac sie na inna przeciwległa gałazke i z tamtad skutecznie zaatakowac..
    Według wiekszosci psychologów rozwojowych zachowanie wew.reprezentacji przestrzeni bez utrzymania kontaktu wzrokowego, jest mozliwe u ludzi dopiero w wieku około 2 rok zycia. Wczesniej jesli czegos nie widac, to poprost nie istnieje.. Zdolna bestia nie?? )
    Ponad to przedstawiciel tej rodziny ma niesamowity wzrok.. w przeciwienstwie do wiekszosci innych pajaków..ślepych na wyodrebnianie z przestrzeni obiektów (widza raczej ciemnosc lub jasnosc, ewe. ruch) u Lycosidea i innych rodzin pajakow skaczacych np. Salticidea, zakres odbieranych fal jest b.duze. od 360 (Ultraviolet), 480, 500 do 580 nm.. dzieki temu Wolf Spider jest w stanie rozpoznac swoje odbicie w lustrze, reagujac na nie postawa obronną..na inne owady raguje odmiennnie,przygotowujac sie do ataku lub ignorujac je.
    Choc oczywiscie nie ma swiadomosci swoich czynów... tak sadze

    Hmmm .... i co wy na to ???


  2. #2
    loko
    Guest

    Re: CIEKAWOSTKA :)))

    a jesli ktos chce troche info o ukł. wzrokowym pajaków...(przystepny) to moge udostepnic ale po ang. tłumaczyc mi sie nie chce )


  3. #3
    roko
    Guest

    Re: CIEKAWOSTKA :)))

    ogłądalem program o tych pająkach widziałem technike ataku niesamowite
    rzeczywiście ptaszniki mogą się schować

  4. #4
    RAMMSTEIN1
    Guest

    Re: CIEKAWOSTKA :)))

    bardzo ciekawe
    jezeli mozesz to podeslij mi na maila tą angielską wersje, bylbym bardzo wdzieczny


  5. #5
    _INVISIBLE_
    Guest

    Re: CIEKAWOSTKA :)))

    Skubaniec dobry jest


  6. #6
    Atrax Robustus
    Guest

    Re: CIEKAWOSTKA :)))

    _INVISIBLE_ napisał(a):

    > Skubaniec dobry jest

    Ewolucja


    A co do pajeczych zmyslow i ciekawostek z tym zwiazanych moge dodac, ze wszystkie pajaki maja narzady lirowate, ktore wystepuja na udach i goleniach. Sa to narzady kinetestatyczne pajakow, ktore pozwalaja orientowac sie im w przestrzeni bez udzialu wzroku :]


  7. #7
    Baku
    Guest

    Re: CIEKAWOSTKA :)))

    a i tak najciekawszy jest u pająków rozwuj :] a mianowicie chodzi mi o wędrówke komórek :] nie samowity wytwór ewolucji i o ile dobrze pamientam występujący jedynie u tej grupy :]


  8. #8
    nokeg
    Guest

    Re: CIEKAWOSTKA :)))

    chyba widziałem film dokumentalnym o tym pająku i teraz niepamiętram czy polował na żabe czy na ćme, róźnica duża ale teraz niepamiętam dokładnie za co polował. w Każdym razie to chyba o tym pająku było:-)


  9. #9
    loko
    Guest

    Re: CIEKAWOSTKA :)))

    co rozumiesz przez wedrówke komórek ??? , bo jesli myslimy o tym samym to proces ten zachodzi u wszystkich zwierzat - przedewszystkim w rozwoju cen. jak i obwodowego ukł. nerwowego...


  10. #10
    Baku
    Guest

    Re: CIEKAWOSTKA :)))

    hodzi mi o inwersje :] .. sory za nieprecyzyjne wyrarzenie :]


Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •