Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 32

Wątek: tarantula - czy aby na pewno ?? :] !!

  1. #1
    Baku
    Guest

    tarantula - czy aby na pewno ?? :] !!

    wczoraj dowiedziałem sie czegoś takiego

    tarantula jednak znaczy ptasznik - tzn swobodnie mozna tego uzywać do opisuwania pająków

    ptasznich chilijski = tarantula chilijska :]

    a to czemu ??

    no poprostu :] błąd popełniali wszyscy mówiący ze TARANTULA jest to pająk z rodziny lycosidae a tak nie jest bo ten pająk to TARENTULA :] :]


  2. #2
    Rewja
    Guest

    Re: tarantula - czy aby na pewno ?? :] !!

    Nie prawda baku

    Tarantula jest pajączkiem z rodziny lycosidae, żyjący w południowej europie, a jego nazwa wywodzi się od włoskiego miasta Taranto, gdzie rzekomo w pewnym okresie zanotowano rekordową ilość ugryzień, nawet nazwano to plagą tzw. tarantyzmu. Co jak się okazało było wymówką do picia alkoholu bez umiaru, tańca i swawolenia, a w tamtych czasach traktowano te zajęcia jako conajmniej nieprzyzwoite.

    Tak mit o złej tarantuli rozprzestrzeniał się i rósł w siłę. Opowieści te budziły coraz większy lęk i gdy pokonały barierę kontynentalną, trafiłając do Ameryki, przyjeły się tam jako nazwa dla rodziny dużych pająków.

    Z kolei do nas nazwa ptasznik trafiła bezpośrednio z Ameryki, a powodem tego nazewnictwa były ryciny przywiezione przez Marie Sybille Merian, która podczas swej wyprawy na kontynent połódniowoamerykański naszkicowała wielkiego pająka zjadającego kolibra (1771).

    Czyli wychodzi na to, że wymieniliśmy się nazwami i jakoś się przyjeły, choć tak naprawdę obie są błędne.

    sorki, że tak się rozpisałem, ale może komuś się przydadzą te informacje...

    pozdrawiam
    Rewja


  3. #3
    Baku
    Guest

    Re: tarantula - czy aby na pewno ?? :] !!

    no sory , tego mnie uczą na studiach , lycosida jest tarentula a nie tarantula

    więc to miasto moze nazywało sie tarento a nie taranto


  4. #4
    Rewja
    Guest

    Re: tarantula - czy aby na pewno ?? :] !!


    Taka drobna pomyłka to pewnie jakieś przeoczenie, chochlik drukarski, albo też jakieś szczątkowe spolszczenie. Nieważne w każdym razie napewno chodzi o tego samego pajączka. Przynajmniej tak mi się wydaje...

    pozdrawiam
    Rewja


  5. #5
    Baku
    Guest

    Re: tarantula - czy aby na pewno ?? :] !!

    tak tylko w momencie gdy w usa mówią tarantula na ptaszniki to w sytuacji takiej jak podałem i my , niewprowadzając w błąd mozemy uzywać tej nazwy gdyz lycosidae jest tarentula :]

    hya ze załozymy ze juz zadługo zyjemy w błedzie i lepiej zeby juz tak zostało :]


  6. #6
    Mefisto
    Guest

    Re: tarantula - czy aby na pewno ?? :] !!

    Problem mieszkańców USA polega na tym, że aby w miarę normalnie funkcjonować muszą oni sobie wszystko maksymalnie upraszczać (np. wrzucając do jednego wora o nazwie "tarantula" duże pająki).

    Nie bardzo rozumiem, po co nazywać ptaszniki Tarantulami. Przecież to jest nic innego, jak próba nazwania czegoś już nazwanego. :| W dodatku bardzo niefortunna próba, bo wprowadzająca w błąd. Za moment miałbyś 100 postów w stylu:

    Jak się pisze - Tarantula, czy Tarentula?

    Czy ptasznik to Tarentula?

    Czy Tarantula i Tarentula to to samo?

    Itd.

    I tłumacz teraz na temat różnic pomiędzy jednymi i drugimi, tłumacz teraz o historii nazewnictwa pająków. Po co utrudniać życie?

    Ptaszniki są Ptasznikami a Tarantule Tarantulami i jest dobrze.

    Czy jak Amerykanie zaczną mówić na Ptaszniki "rurka z kremem" to też będziesz chciał to zaszczepić na nasz grunt bo to nie to samo, co Tarentula? :|


  7. #7
    Quit13
    Guest

    Re: tarantula - czy aby na pewno ?? :] !!

    Rewja-o tej tarantuli to ja mam napoisane w takiej fajnej czarnej książeczce o ptasznikach

  8. #8
    Baku
    Guest

    Re: tarantula - czy aby na pewno ?? :] !!

    ja wiem ze to by zamieszanie wprowadziło

    ale mówiąc ze tarantule to są lucosidae teraz terz wprowadzasz wszystkich w błąd

    to tak jakbyś na pączka mówił rurka z kremem - terz troche nie tak :]



    więc teraz jak ktoś sie pyta co to tarantula to powinniśmy muwić ze to ptasznik po hamerykańskiemu .... :]


  9. #9
    Rewja
    Guest

    Re: tarantula - czy aby na pewno ?? :] !!

    Baku mówię ci, że terantula jest to tylko przeinaczenie słowa.

    Natomiast tarantula to nazwa dla tego lycosidae stosowana przez amerykanów w stosunku do wszystkich Mygalomorphae.

    Poszukaj anglojęzycznych stronach używając google np. tarantula of terantula to zobaczysz że używają tego zamiennie i zupełnie dowolnie, nawet znalazłem stronkę gdzie ktoś to wyjaśnił pisząc, że powinno być tarantula...


    pozdrawiam
    Rewja


  10. #10
    Rewja
    Guest

    Re: tarantula - czy aby na pewno ?? :] !!

    Tak samo jak z tą linką nieszczęsną, masz jakieś materiały potwierdzające to??

    Ja byłem pewny, że przedrostek L określa LARWĘ, czyli do wylinki imaginalnej, dlatego w odróżnieniu od owadów do pająków jest bez sensu.


    więc jak to jest naprawdę, daj mi jakiś dowód...

    pozdrawiam
    Rewja


Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •