Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 42

Wątek: Hybrydy

  1. #1
    Awikularia
    Guest

    Hybrydy

    Coz, bardzo rzadko zakladam tematy, a jak juz zaloze to wywoluje burze. Ciekawe, co bedzie dzisiaj .

    Otoz, panie i panowie pajeczarze, szykuja sie nam zmiany w nazewnictwie ptasznikow. Rozmawialam wczoraj dosc dlugo z moim znajomym hodowca ptasznikow zza poludniowej granicy. W czasie przyszlym znikna z oficjalnego (bo nieoficjalnie pewnie bedzie to funkcjonowalo nadal) spisu Brachypelma angustum i Brachypelma baumgarteni. W przypadku tego drugiego gatunku udowodniono ponad wszelka watpliwosc, ze jest to naturalna hybryda. W wypadku B. angustum badacze sklaniaja sie do tego samego - ze jest to naturalna hybryda B. albopilosum z B. vagans. Podobne badania i rozmowy dotycza Brachypelma annitha.

    Coz, coraz wiecej sie dowiadujemy... Brachypelmy musialy miec kiedys (dawno, dawno, dawno) wspolnego przodka, ktory poprzez mutacje jakichs genow wyewulowal do kilku gatunkow - kolorowych i nie kolorowych. W koncu ptaszniki sa jednymi z najstarszych pajakow na Ziemi.

    I tak juz na zupelnym marginesie - Czechom, przynajmniej tym moim znajomym, bardzo podoba sie www.terrarium.com.pl Jestesmy w spisie linkow na ich stronce (www.arachnomania.wz.cz). Jak ktos chce, moze sobie stronke obejrzec - duzo zdjec roznych gatunkow ptasznikow oraz czasopismo.

  2. #2
    x ray
    Guest

    Re: Hybrydy

    ...No i to mnie cieszy ze wkońcu mamy wsród nas ambasadora za posrednictwem którego wymiana informacji z naszymi południowymi sąsiadami zaczyna działać ...stronka całkiem niezłe i cieszy faktem ze tez tam mamy swoje 5 minut . Co do informacji o hybrydach ... no coz wiec zwolennicy hybryd,... przyroda sama sobie potrafi radzic ..jednak . Nie trzeba jej pomagac , a z drugiej strony to ciekawe zjawisko łaczenia gatunkowego w srodowisku naturalnym jakos przychodzi mi z lekkoscia jak odbywa sie to naturalnie . Jako podsumowanie całosci.....no to co uczmy sie czeskiego .


    Ps ....pozdrowienia dla Armala


  3. #3
    Paweł Wielądek
    Guest

    Re: Hybrydy

    Aniu,
    czytałem o tym kiedyś, jednak to były tylko spekulacje, nie poparte żadnymi badaniami.


    ...Brachypelma angustum i Brachypelma baumgarteni. W przypadku tego drugiego gatunku udowodniono ponad wszelka watpliwosc, ze jest to naturalna hybryda....
    Czy mogłabyś podać źródło(a), w którym zostało to udowodnione?


  4. #4
    Awikularia
    Guest

    Re: Hybrydy

    Dzieki x-ray, przekaze.

    Czeski nie jest taki zly, to pisemko tez fajne - punkt wielki dla tworcy strony i czasopisma to taki, ze pod kazdym artykulem, nawet jak pisze tam 13-latek, podawana jest literatura. Podobnie ze zdjeciami - nie publikuje sie nie podpisanych fotek oraz nie toleruje sie kradzionych zdjec. Pisemko wychodzi w formie "papierowej" oraz CD, mam zgode na kopiowanie tego czasopisma.

    W listopadowym numerze beda moje zdjecia oraz moje artykuly, a wkrotce wyjdzie ablum ptasznikow - niestety, na razie tylko w formie elektronicznej - rowniez z moimi zdjeciami.

    Nie ma to jak autoreklama .

  5. #5
    SDY
    Guest

    Re: Hybrydy

    No to gratulacje Awi. Ciesze sie ze ktos z Polski wspolpracuje z zagranica. I ze tego kogos poniekad znam. I ze ten ktos sluzy rada na forum i wybija, nam poczatkujacym, glupawe pomysly z glow a stara sie je napelnic madrosciami wyplywajacymi z lektury i wlasnych doswiadczen... Tak trzymaj. A ze czeski to fajny jezyk to wiadomo. Szczegolnie po kilku glebszych..:P Wtedy praktycznie sie nie rozni od naszego ojczystego. Stronka i pismo bardzo na poziomie i przyjemne dla oka.


  6. #6
    Awikularia
    Guest

    Re: Hybrydy

    Pawle, poszukam. Obiecuje i to zamieszcze. Czytalam to jakis rok temu, wiece bede musiala pogrzebac. A co do reszty - jakos lubie p. Kovarika (szkoda, ze sie przerzucil na skorpiony) i wierze w to, co ma do powiedzenia. Pajakami zajmuje sie od 5 lat dopiero, wiec malutko wiem...

  7. #7
    Paweł Wielądek
    Guest

    Re: Hybrydy

    Z góry dziękuję.

    Ja również wiem bardzo mało o tych przedziwnych zwierzętach, na szczęście mamy się od kogo uczyć


  8. #8
    Awikularia
    Guest

    Re: Hybrydy

    W czasopismie DRACO nr 16;
    spekulacje:
    http://www.von-tronje.de/archiv/001462-2.html
    http://www.von-tronje.de/archiv/001374.html
    http://www.petbugs.com/chatroom/3-17-00_chat.html
    oraz najnowsza ksiazka Klaas'a, zdaje sie (drogiej jak nie wiem co ;/). Reszta za jakis czas, jak odkopie moje notatki. Prosze o cierpliwosc, jakby co, to odswieze temat.
    Oraz zdanie p. Kovarika - za tydzien wypytam znajomego, moze zna jakies jego artykuly, nie publikowane w necie. Oraz innych badaczy. Internet to nie wszystko - w sumie w internecie jest malo informacji. Mnoztwo artykulow jest w katalogu Platnick'a - od odkrycia tego pajaka w 1993 roku. W sumie 1+1=2, a B. baumgarteni jest razaco podobna do B. smithi i B. boehmei. No i wystepuja na tym samym terenie, w tym samym rejonie. Podobnie jest z B. angustum (B. albopilosum&B. vagans - oczywiscie hipoteza). Przeciez hybrydy naturalne, mnozace sie, wystepuja w przyrodzie - m.in. u ssakow. Klasyczny przyklad naturalnych hybryd to ptaszniki z rodzaju Avicularia...

  9. #9
    BooYaKa
    Guest

    Re: Hybrydy

    Szkoda tylko że kedzior,smithi,emilia i boehmei nie mają być wyłączone


  10. #10
    morda
    Guest

    Re: Hybrydy

    Wow - jak koledzy z Czech się nami interesują to nie jest chyba u nas aż tak źle...

    Bardzo ciekawe odnośnie hybryd. Też kiedyś o baumgarteni czytałem no i się jak widać potwierdziło. Naturalne hybrydy są możliwe. Teraz pewnie w Polsce pojawi się pełno krzyżówek smithi x boehmei podpisane jako baumgarteni.


Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •