Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 17

Wątek: "polski" ptasznik. Czy ta możliwe??

  1. #1
    mIchA_L
    Guest

    "polski" ptasznik. Czy ta możliwe??

    Obiło mi się kiedyś o uszy, że w Polsce żyje na wolności jakaś odmiana ptasznika. Dokładnie miał to być "krewny":-) ptasznika. Było nawet jego zdjęcie, niestety teraz nie moge go odszukac. Chiałbym się dowiedzieć czy jest to możliwe a jeżeli tak to jak taki pająk się nazywa i czy można go hodować.

  2. #2
    Awikularia
    Guest

    Re: "polski" ptasznik. Czy ta możliwe??

    Nastepny, co wierzy w ptaszniki w Polsce...

    Ten pajak nazywa sie Gryziel tapetnik (Atypus piceus). Jest to bardzo daleki krewniak ptasznika i jest pod scisla ochrona.

  3. #3
    mIchA_L
    Guest

    Re: "polski" ptasznik. Czy ta możliwe??

    Dzieki bardzo.:-) o to mi walsnie chodzilo.

  4. #4
    Paweł Wielądek
    Guest

    niestety nie...

    W Polsce nie występuje na wolności żaden gatunek ptasznika.... no chyba że chwilowo, gdy ucieknie komus

    Niektórzy autorzy nazywają ptasznikami występujące w Polsce pajaki z rodzaju Atypus.
    Jest to błędem, gdyż rodzaj ten należy do rodziny Atypidae, zaś mianem ptaszniki (tarantulas, birdspiders) określa się pająki z rodziny Theraphosidae.

    Istnieje pewna cecha wspólna tych dwóch rodzin, która jednocześnie jest powodem umieszczenia ich w tym samym podrzędzie - Mygalomorphae (w starszych publikacjach używana jest nazwa Orthognatha. Do Mygalomorphae należą pająki, których chelicery znajdują się z przodu głowotułowia i poruszają się w pionie, z góry na dół.

    Zatem możnaby te pajaki nazywac 'ptasznikokształtnymi', ale nie ptasznikami.


  5. #5
    Nazar
    Guest

    Re: "polski" ptasznik. Czy ta możliwe??

    MOj murinus niestety zyje na wolnosci. Moze:/
    Siedzi na klatce w glosniku od 2,5 miesiaca:P


  6. #6
    Gwoździu_oi
    Guest

    Re: "polski" ptasznik. Czy ta możliwe??

    Jedno wam powiem panowie może to nie ptasznik ale gdyby miał te 8 cm to wyglądał by o wiele groźniei niż te ptaszniki co znam, widziałem zdjęcie ma ogromne szczękoczułki w porównaniu do tułowia

  7. #7
    mIchA_L
    Guest

    Re: "polski" ptasznik. Czy ta możliwe??

    Dzieki za odpowiedzi!!! Gwoździu_oi jak przypadkiem masz to zdjęcie to byłbym wdzięczny jak byś mi je wyslał na maila. Dzieki z góry. Pozdrawiam.

  8. #8
    Mefisto
    Guest

    Re: "polski" ptasznik. Czy ta możliwe??




  9. #9
    Gwoździu_oi
    Guest

    Re: "polski" ptasznik. Czy ta możliwe??

    Jak szukasz zdjęć ptaszników czy owadów jakichś to dobry sposub jest żeby w goglu ustawić szukanie grafiki i wpisać w cudzysłowie pełna nazwe łacińską zreguły to działa chyba że szukasz czegoś naprawde zadkiego

  10. #10
    Gwoździu_oi
    Guest

    Re: "polski" ptasznik. Czy ta możliwe??

    Sprawdziłem w książce P Cieślaka "Pająki ptaszniki" i według teize książki ten polski gryziel należy do podrzędu ptaszników czyli ze jednak jest ptasznikiem

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •