Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 17

Wątek: Lx =/= wylinka

  1. #1
    Baku
    Guest

    Lx =/= wylinka

    pisze tak dla wyjasnienia i przypomnienia sprawy ,,,o ile nie chcemy ( tak wnioskuje po poprzednich dyskusjach ) traktować normy "L" naukowo nie mozemy postawić znaku równości pommiędzy ilością wylinek a ilością L-ów pająk

    w tym momencie wunkcjonują 2 systemy
    a)
    jajo
    nimfa I
    nimfa II
    L1
    L2
    L3
    ......

    kazdy to zna

    drugi system
    b) ( będący prawidłowym odzwierciedleniem rozwoju pająków )
    jajo
    postembrion
    1 wylinka
    2 wylinka
    3 wylinka
    4 wylinka
    ..........


    jak widać wartość wylinek jest o 1 wyzsza od ilości L-ów , poniewaz w tej potocznej formie 1 linienie pająka jest pomijane , jest to oczywisty błąd , ale sie przyjeło ..... :[ ... dlatego podpisując swoje pudełeczka nie traktujcie tych pojęć równowaznie bo one nie są rownowazne .....

    tzn :
    ilość L = wylinka -1
    ilość wylinek = L + 1


  2. #2
    Marian667
    Guest

    Re: Lx =/= wylinka

    Zgadzam sie, masz racje w kwestii naukowej. Ale i tak bledne oznaczanie juz sie przyjelo, kazdy wie o co chodzi, wiec nie ma po co tego zmieniac.


    PS. Chyba tylko studenci mysla o takich rzeczach o tej porze :P

  3. #3
    Opu
    Guest

    Re: Lx =/= wylinka

    no nareszcie ktos to mi wytlumaczyl bo z tego ca ja liczylem i co zawrze mnie denerwowało pająk który nie zrzucil jeszcze swojej wilinki powinnien byc L0 a jest juz L1 ale w koncu wiadomo wrzysto :P

  4. #4
    Dark Raptor
    Guest

    Re: Lx =/= wylinka

    Spróbuj wprowadzić nowe oznaczanie... zaraz narobi się reklamacji, że sprzedajesz za małe pająki :-)

    Choć faktycznie, przydałoby się stosować prawidłowe oznaczanie. W końcu terrarystyka ma też za zadanie uczyć, a nie wprowadzać w błąd. Można by wprowadzić czasowo podwójne oznaczanie, a potem przestawić się na prawidłowy sytem. Choć myślę, że raczej to nie przejdzie... lenistwo i obawa przed bałaganem.

    Bardzo fajny artykuł na temat nazewnictwa stadiów u pająków znajdziecie tu:
    http://atshq.org/Development.pdf

    +fajny słownik nazewnictwa związanego z pająkami:
    http://atshq.org/ArthropodGlossary.pdf

    Artykuły pochodzą ze strony American Tarantula Society.


  5. #5
    SDY
    Guest

    Re: Lx =/= wylinka

    Wspomne ze jeszcze czasem coponiektorzy "wielkosciuja" pajaki tak:

    jajo
    L1
    L2
    L3 (gdzie de facto jest L1 lub 2 wylinka...)
    itd

    A czy w tym drugim, badziej jak mniemam poprawnym, sposobie podanym przez Baku rownie dobrze mozna stosowac "L"?

    jajo
    postembrion
    L1
    L2...


  6. #6
    Baku
    Guest

    Re: Lx =/= wylinka

    oznaczaj:] ale nie stawiaj znaku = :]


  7. #7
    Baku
    Guest

    Re: Lx =/= wylinka

    nie , stosując w tym drugim przykładzie ozn L wprowadzisz ludzi w błąd dopuki nie zmieni sie systemu , wszyscy są przyzwyczajeni do tych kulawych nimf I i II i nie wiem czemu 1 wylinke ktoś wymazał ... ewentualnie jakby oznaczać L0 nimfy II moze by przeszło :]


  8. #8
    Baku
    Guest

    Re: Lx =/= wylinka

    bardzo fajny arcik:P tylko niezła zamota z tymi nazwami :P:P

    ale to właśnie pokazuje poządek w biologii ,, kazdy zadufany w sobie badacz stara sie wcisnąć " swoją wizje świata" licząc ze sie przyjmie i jego nazwisko zostanie uwiecznione :P:P:P:P


    ja myśle ze narazie nie ma co zmieniać ale trzeba ludziom to przypominać i powoli ich przekonyać , tak będzie najlepiej :] a moze kiedyć coś z tego wyjdzie :]


  9. #9
    Jaca
    Guest

    Re: Lx =/= wylinka

    Zapomniałeś napisać o innym znaczeniu Lx - oznacza stadium rozwojowe, a nie kolejną linkę.
    Także zgodnie z tym założeniem postemrion jest L1, ..., a pajączek dotychczas oznaczany L1, tak naprawdę jest L3.


  10. #10
    Baku
    Guest

    Re: Lx =/= wylinka

    tak , ale to juz byłoby zaduzo mieszania :] zresztą praktycznie tego nikt nie uzywa


Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •