Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 19

Wątek: Jakich dokumentów przy zakupie węża..?

  1. #1
    Foczuszka
    Guest

    Jakich dokumentów przy zakupie węża..?

    Witajcie!
    Czy i jakich dokumentów powinnam rządać w sklepie zoologicznym kupując młodego Pytona Królewskiego?
    Pozdrawiam! :-))

  2. #2
    Fryta
    Guest

    Re: Jakich dokumentów przy zakupie węża..?

    kilka mozliwości:
    1. Oświadczenie sprzedawcy z numerem CITESu i datą jego wydania (wzór na stronie PST: www.terrarium.org.pl w dziale "rejestracja").
    2. Rachunek zawierający te same dane co wyżej wymienione oświadczenie.
    3. Dokument rejestracyjny lub jego Xerokopia (OBIE strony!!!), potwierdzajace rejestrację węża (wzór także na stronie PST).

    Trzecie rozwiązanie jest najlepsze, zwłaszcza jeżeli są to zwierzęta zarejestrowane "na sklep". Musisz je jedynie potem przerejestrować, a to znacznie łatwiejsze niż całkiem nowa rejestracja.


  3. #3
    Evoker
    Guest

    Re: Jakich dokumentów przy zakupie węża..?

    ... lub kopię świadectwa urodzenia w niewoli u hodowcy ...


  4. #4
    Foczuszka
    Guest

    Re: Jakich dokumentów przy zakupie węża..?

    Hm...
    Niestety nie dopilnowałam tego kiedy był na to czas. Teraz personel sklepu nic nie wie i odsyła do kierownika, a kierownik jest nieuchwytny...
    Mam zadzwonić jutro... Sądzę że dostanę figę z makiem a nie jakiekolwiek dokumenty. Na dowód zakupu mam jedynie paragon fiskalny na którym napisany jest zakupiony gatunek i to wszystko.

    Czy ktoś z Gdańska ma za sobą procedurę rejestracji? :-))

    Pozdrawiam gorąco i dziękuję za udzielenie mi niezbędnych informacji. Trzymajcie kciuki za nas - początkujących wężomaniaków :-))

  5. #5
    Fryta
    Guest

    Re: Jakich dokumentów przy zakupie węża..?

    kopia świadectwa urodzenia w niewoli niewiele da. Przykład:
    Kumpel miał 10 młodych ze świadectwem. Sprzedał je do 10 różnych osób z różnych miast każdemu dając kopie. Każda z nich dokupiła sobie po 4 młode w podobnym wieku bez papierów i zarejestrowała (5) u siebie w miescie. W ten sposób z 10 legalnych wyszło 50.

    Jak na paragonie masz nazwe łacińską, to powiino wystarczyć. To Twój dowód zakupu! Urzad może ścigać sprzedawcę o ujawnienie pozostałych niezbędnych do rejestracji danych.


  6. #6
    EwaK
    Guest

    Re: Jakich dokumentów przy zakupie węża..?

    Tu Fryta trochę przesadzasz, że kopia niewiele da. Masz legalnie urodzone młode i legalnie je rejestrujesz. Rozmnożenie w kraju zalegalizowanych dorosłych i uzyskanie po spełnieniu takich warunków jak wizyta urzędowego lekarza weterynarii legalnych młodych, jest chyba tym głównym celem do którego powinniśmy dążyć jako terraryści.

    Fakt, że istnieją oszuści, nie zwalnia nas z dążenia do ich wyeliminowania. Na razie najważniejszym celem jest sama rejestracja zwierzaków zakupionych przed 01.05.2002 i informowanie kupujacych teraz, jak mają kupić zwierzaki legalnie.

    Pozdrawiam
    EwaK

  7. #7
    Evoker
    Guest

    Re: Jakich dokumentów przy zakupie węża..?

    Fryta, naszym zadaniem jest zgłoszenie zwierząt do rejestracji a nie ocena przepisów i sposobów jej ominięcia
    Twoje uwagi są słuszne ale co mnie to...
    Ja np z 5 jaj Python Regius mógłbym powiedzieć że wylęgło mi się 10szt węży, przy czym 5 dokupiłbym na giełdzie i w ten sposób miałbym zaświadczenie weta na 10szt.
    Przepisy są niedoskonałe bo bez identyfikacji indywidualnej każdego osobnioka /np chip/ nigdy nie będzie to idealne.
    Foczuszka, paragon też coś, poproś o dokument kierując pisemko do właściciela sklepu, może się ugnie.


  8. #8
    Foczuszka
    Guest

    Re: Jakich dokumentów przy zakupie węża..?

    Dziś będziemy walczyć (ma być wszechwiedzący Kierownik) - dam znać o efktach.
    A co do Waszych wypowiedzi - jasne że to wszystko jest niedoskonałe ale chwała że coś wogóle się dzieje. Naszym obowiązkiem jest uczciwość w tym temacie i już. Tylko wówczas się coś zmieni. Stąd i moje starania. Jasne że mogłabym pożyczyć od kogoś stosowne zaświadczenie i pobiec z nim do rejestracji, ale chcę to wszystko załatwić jak trzeba - sprzedawców też trzeba nauczyć.

    Pozdrowionko!! :-)

  9. #9
    Foczuszka
    Guest

    Re: Jakich dokumentów przy zakupie węża..?

    Więc tak: Pomimo iż sprzedawca przy zakupie wspomniał że mają wszystkie dokumenty (o które w końcu sie nie dopomnieliśmy), teraz po rozmowie z Kierowniczką, chcąc je odebrać, okazało się że żadnych dokumentów nie ma! Wąż był kupiony na giełdzie w Łodzi i nie posiada nic potwierdzającego jego legalność. Powiedziała że mogę zwrócić gada -Ale ja nie wyobrażam już sobie rozstania :-(( Jest to jeden z sieci sklepów funkcjonujących od wielu lat - dlatego właśnie tam zdecydowaliśmy się na zakup. Nie sądziłam że napotkam tam taką niekompetencję....

    Pozdrowionko!!

  10. #10
    Fryta
    Guest

    Re: Jakich dokumentów przy zakupie węża..?

    Spokojnie
    Nie chodziło mi o omijanie przepisów. Po prostu uważam, ze w takim wypadku nie powinno się dawać kopii świadectwa urodzenia w niewoli [jak zaproponawał(a) Evoker]. To jeden z podstawowych błędów jakie można popełnić. Po uzyskaniu zaświadczenia należy zarejestrować zwierzęta i dopiero PO REJESTRACJI sprzedawać wraz z kopią dokumentu rejestracyjnego. Co innego to uzyskanie takiego zaświadczenia (przykładowo w Lublinie Inspekcja weterynaryjna nie ma pojęcia jak taki dokument może wyglądać), które jest przecież bardzo ważne.


Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •