-
Re: V 2.0
Wprowadziłem trochę poprawek. Ale nie zmienia to faktu, że jest to nadal szkielet. Mam nadzieję, że ktoś to obrobi i dostosuje do odpowiednich standartów.
Mam też prośbę do specjalistów w dziedzinie hodowli pewnych grup zwierząt, by ustalili np. podział między sobą i opisali wymieniane w noeym rozporządzeniu taksony, wraz z uzasadnieniem, czemu je trzeba wycofać. Dobrze byłoby dać coś o bezwypadkowości hodowli itp.
-----------------------
Ministerstwo Ochrony Środowiska
W ostatnim czasie środowisko terrarystyczne zostało poruszone wprowadzeniem rozporządzenia do nowej ustawy o „Ochronie Przyrody”, z dnia 16 kwietnia 2004 r. (Dz. U.04.92.880 z dnia 30 kwietnia 2004 r.). Precyzując, chodzi konkretnie o listę gatunków zwierząt niebezpiecznych (rozporządzenie do rozdziału 3 Art. 73. punkt 1 i 2).
Wiemy, że ministerstwo podjęło na szeroką skalę konsultacje społeczne z różnorodnymi organizacjami, dotyczące ustalenia składu tej listy. Środowisko terrarystów śledziło te poczynania z dużą uwagą, czego przykładem jest m. in. lista ustalona przez Polskie Stowarzyszenie Terrarystyczne (PST).
Pierwotna lista, proponowana przez MOŚ (Nie mam jeszcze adresu gdzie była), pokrywająca się w dużym stopniu z tą, ustaloną przez PST (http://www.pst.org.pl/start/pismo_PST.pdf), była w znacznej mierze do przyjęcia przez całe nasze środowisko. Ponieważ powstawała ona przy współudziale doświadczonych hodowców, jesteśmy pewni, że uwzględniono na niej gatunki rzeczywiście niebezpieczne i stanowiące potencjalne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.
Ku naszemu zaskoczeniu, lista została poszerzona o szereg nowych taksonów (m. in. rodzaje), których umieszczenie tu, wydaje się zupełnym nieporozumieniem. Czujemy się więc zobowiązani do wskazania które z nich i dlaczego, nie powinny być dalej uwzględniane. Gatunki te znajdują się już od wielu lat w krajowych hodowlach i zostały dość dobrze poznane, zrówno pod względem behawioru jak i potencjalnych utrudnień dla hodowców.
Oto następujące przykłady wraz z objaśnieniami:
(Tu może się znaleźć lista gatunków/rodzajów. Do każdego powinien znaleźć jakaś krótka charakterystyka. Należy wyszczególnić, dlaczego nie powinien się tutaj znaleźć itp. Ponieważ nie mam tak dużego doświadczenia w hodowli pajęczaków – a zapewne dojdą i inne zwierzęta tę część pozostawiam naszym specjalistom w tej dziedzinie.)
Środowisko terrarystów polskich ma ogromną nadzieję, że proponowane przez MOŚ zmiany, w sprawie dodania nowych taksonów do spisu zwierząt niebezpiecznych, nie zostaną wprowadzone i lista pozostanie w swoim pierwotnym kształcie. Wyżej wymienione powody, poświadczone doświadczeniem setek, jeśli nie tysięcy krajowych hodowców, powinny stanowić nasz wkład w powstawanie tego prawa. Chcemy brać udział w jego tworzeniu, gdyż jesteśmy żywotnie zainteresowani możliwością rozwijania naszych zainteresowań oraz szerzeniem wiedzy o zwierzętach w społeczeństwie. Terrarystyka, stanowi doskonały wstęp do poznania takich dziedzin wiedzy biologicznej jak arachnologia, entomologia i herpetologia. Tworzenie dodatkowych barier stanowi tylko przeszkodę w jej upowszechnianiu.
Czujemy się również zobowiązani do wskazania kilku dodatkowych problemów, które stworzą nowe przepisy, jeśli zostaną wprowadzone w proponowanej przez MOŚ postaci. Po pierwsze, nowe prawo może stać się martwe, gdyż przesunie dużą część hodowli do podziemia. Jeśli nawet założymy, że wymienione na liście gatunki zostaną przekazane do ogrodów zoologicznych, liczba osobników może iść w tysiące. Uważamy, że ogrody nie będą w stanie sprostać nowej sytuacji, a ewentualne niepotrzebne uśmiercenie zwierząt, kłóci się z logiką i etyką terrarystów.
Bardzo ważny jest też fakt, że tak restrykcyjne rozwiązania nie istnieją w innych krajach Unii Europejskiej (tu nie wiem, jakby co poprawić). Zaostrzanie istniejących przepisów, nie wydaje się więc być podyktowane jakimiś specjalnymi powodami.
Jeszcze raz wyrażamy nadzieję, że nasze propozycje zostaną rozpatrzone i uwzględnione w procesie tworzenia nowego rozporządzenia.
Podpis………………………………….itp.
--------
Więc to jest wersja robocza 2. Pisałem ją z myślą o pajęczarzach, ale widzę, że są już głosy w sprawie gadów. Niestety zupełnie w tym temacie nie siedzę i jest on dla mnie "terra incognita". Jak pisałem wcześniej, projekt powinien przejąć ktoś, kto potrafi dobrze zorganizować prace. Najlepiej w gronie doświadczonych hodowców. Najlepiej, by skończyć to w tym tygodniu.
Nie wiem, czy dokument nie powinien być pisany w liczbie pojedynczej, tak od siebie, by każdy mógł go podpisać i wysłać mailem i pocztą. Może to być też w formie petycji, podpisanej przez wiele osób.
Mam też taką myśl, że ktoś mógłby stworzyć stronę www z petycją i zbieralibyśmy podpisy. Posiadacze swoich stron, dali by odnośniki do niej dla wszystkich odwiedzających. Nie wiem jakie dane powinny być na niej wpisywane, tak by nie złąmać prawa o informacjach niejawnych, a jednocześnie wpisujące się osoby mogły być możliwe do identyfikacji przez odpowiednie organa.
To takie tam... życzę owocnej pracy :-)
Uprawnienia umieszczania postów
- Nie możesz zakładać nowych tematów
- Nie możesz pisać wiadomości
- Nie możesz dodawać załączników
- Nie możesz edytować swoich postów
-
Zasady na forum