Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11

Wątek: fauna rodzima

  1. #1
    Amaranta
    Guest

    fauna rodzima

    Jak to właściwie jest? Czy można hodować zwinki z odłowu. Bo ja słyszałam że nie. A ludzie bez przerwy przyłażą i chcą dla nich pokarm.


  2. #2
    djtommi
    Guest

    Re: fauna rodzima

    wykluczone!! z odlowy czy nie z odlowy i tak nie mozna, postrasz ich sankcjami to moze wypuszcza zwierzaka.


  3. #3
    tokaga
    Guest

    Re: fauna rodzima

    Wszystkie zwinki z naszego pięknego kraju będą z odłowu. NIE WOLNO.


  4. #4
    czester87SnK
    Guest

    Re: fauna rodzima

    zwinki jak i padalce sa pod ochrona napewno niewolno ich łapac a ludzie przychodza po pokarm iz na rynku pojawiły sie jaszczurki bardzo podobne do naszych zwinek wiec prosciej powiedziec prosze pokarm dla zwinki niepamietam dokładnie jak sie nazywa ten gatunek ale jest bodajrze w ofercie Biofila pozdrawiam

  5. #5
    kymon
    Guest

    Re: fauna rodzima

    jaszczurka długoogonowa

  6. #6
    tokaga
    Guest

    Re: fauna rodzima

    Jest sporo gatunków podobnych do zwinek np. z rodzajów Podarcis, Eremias, Acanthodactylus, Algyroides czy Timon (które trudno pomylić ze zwinkami ) ale większość ludzi nie jest uświadomiona tym że gady, płazy itd. są pod ochroną i bezkarnie łapią naszą rodzimą herpetofaune.


  7. #7
    Loxodonta
    Guest

    Re: fauna rodzima

    A właśnie, że takich z >>odłowu<< nie można trzymać, ale takie >>nie z odłowu << można!
    Poczytaj sobie:
    http://www.terrarium.com.pl/rejestra...dzime_czy_obce

    Chociaż... Jak się zna prawo i potrafi go użyć, to i od zarzutu trzymania w domu takich >>z odłowu<< można się wybronić.

    Zakaz z ustawy_OP dotyczy tylko osobników >>dziko występujących<<. Co to znaczy? Ustawa _OP nie podaje definicji tego określenia. Jeżeli >>dziko występujące<< mają oznaczać >>dzikie<< to definicję zawarto w art.4 pkt 21 ustawy o ochronie zwierząt:
    21) zwierzętach wolno żyjących (dzikich) - rozumie się przez to zwierzęta nieudomowione żyjące w warunkach niezależnych od człowieka
    Jeśli zwierzęta są już trzymane w terrarium, to NIE SĄ to warunki niezależne od człowieka, nie są to zwierzęta dzikie, a więc takich zwierząt zakazy ustawy_OP nie dotyczą!

    To są skutki tworzenia przez pseudofachowców prawa niezgodnego z prawem Unii.

    Wystarczyło poprawnie przetłumaczyć do ustawy postanowienia unijnej dyrektywy ‘siedliskowej’, która wymaga wobec gatunków z jej aneksu IV (tam jest Lacerta agilis) wprowadzenia zakazu posiadania, oferowania do sprzedaży itd. zwierząt odłowionych z natury (‘taken from the wild’), a nie >>dziko występujących<<, bo zgodnie z logiką, póki zwierzę sobie swobodnie biega po łąkach i lasach to jest >>dzikie<<, ale gdy się takie zwierzę odłowi, trzyma w klatce (terrarium itp.) i dokarmia to ono już bynajmniej nie jest >>dziko występujące<< tylko jest >>hodowane w niewoli<< (‘bred in captivity’).

    Pzdr.


  8. #8
    RobertM
    Guest

    Re: fauna rodzima

    Cytat z poradnika tcp na temat o którym jest mowa:
    "Przepisy zarówno obecnej, jak i poprzedniej ustawy o ochronie przyrody mówią wyraźnie o tym, że zakazy wprowadza się 'w stosunku do rodzimych dziko występujących zwierząt objętych ochroną gatunkową'. Zwierząt, czyli pojedynczych, dziko żyjących osobników a nie całych gatunków. Nie ma zatem przeszkód prawnych, aby sobie hodować w domu bez niczyjego zezwolenia okazy gatunków chronionych, o ile pochodzą one z hodowli, a nie zostały wcześniej schwytane w naturze."

    Według mnie to jest nie całkiem tak. Myślę, że jest to nieco naciągana interpretacja. MŚ i ustawodawca miał tu na myśli gatunki, a nie pojedyncze zwierzęta. O czym można przekonać się w artykule 49, gdzie jest mowa o rozporządzeniu które określi gatunki...:

    "Minister właściwy do spraw środowiska w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw rolnictwa określi, w drodze rozporządzenia:
    1) gatunki dziko występujących:
    a) zwierząt objętych ochroną ścisłą, z wyszczególnieniem gatunków wymagających ochrony czynnej,
    b) zwierząt objętych ochroną częściową,
    c) zwierząt objętych ochroną częściową, które mogą być pozyskiwane, oraz sposoby ich pozyskiwania,
    d) ptaków, które mogą być sprzedawane, transportowane i przetrzymywane w celach handlowych, jeżeli zostały legalnie upolowane,
    e) zwierząt wymagających ustalenia stref ochrony ostoi, miejsc rozrodu lub regularnego przebywania,

    Zresztą w takiej sytuacji pozostaje problem np. żaby wodnej, mieszańca hybrydogenetycznego, a nie gatunku.

    Oczywiście lepiej gdy wszystkie przepisy są w maksymalnym stopniu doprecyzowane, ale tutaj moim zdaniem pojęcie "dziko występujące" jest w tym kontekście dość jasne, nawet bez definicji ministerialnej. "Warunki niezależne od człowieka" można też rozmaicie interpretować, natomiast pojęcie zwierząt udomowionych i nieudomowionych jest dość dobrze określone zarówno w teorii jak i w praktyce stosowanej w sprawach związanych z tą tematyką. Boje o uznanie gekona lamparciego (czy eublefara, jak kto woli) za zwierzę udomowione jakie próbował prowadzić pewien hodowca według mojej wiedzy zakończyły się niepowodzeniem. Piszę o tym nieco w wypowiedzi z 02-08-05 z godz. 00:17 w wątku:
    http://www.terrarium.com.pl/forum/re...949&t=2949&v=f


  9. #9
    Amaranta
    Guest

    Re: fauna rodzima

    jak mozna im zagrosic sankcjami? Mowie ze to nielegalne i slysze: a ja wcale nie chce jej wypuszczac. Albo jeszcze lepiej: była taka chudziu8tka a teraz jest najedzona. Chetnie nasłałabym kogos na nich.


  10. #10
    Keplianica
    Guest

    Re: fauna rodzima

    Mnie również wkurza nastawienie tego typu. Myślę że dobrym pomysłem byłoby uzmysłowienie pokojowo ludziom, że polskie jaszczurki i węże w 90% przypadków giną w terrariach. Ale niektórym i to nie przemawia do rozumu, jeżeli zycie mają za nic. Łatwo powiedzeć że coś "zdechło" wzruszajac ramionami i nie odczuwajac wyrzutów.

    A jak to jest z gatunkami niechronionymi? CZy wolno nimi handlować w obrębie kraju? Lub sprzedawać przychówek otrzymany ze schwytanych pospolitych zwierząt?


Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •