Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 17

Wątek: Odpowiedzialność przy sprzedawaniu jadowitych zwierząt

  1. #1
    SuperObiś
    Guest

    Odpowiedzialność przy sprzedawaniu jadowitych zwierząt

    Zastanawiam się czy sprzedający bardziej lub mniej jadowitego zwierzaka odpowiada przed prawem wrazie pokąsania przez tego zwierzaka osoby kupującej.Np sprzedałbym komuś pająka/skoriona a nabywca po ukąszeniu wylądowałby w szpitalu. Niekoniecznie z powodu 'potencjalu jadowego' a np. alergii.

    Załózmy ze w ogłoszeniu byłoby podane 'zwierzak posiada silny jad..., moze być niebezpieczny..., tylko dla doświaczonych hodowców...' itp, a obiekt sprzedazy jest dopuszczony od obrotu.

    Nie zebym miał taki przypadek. Po prostu tak czysto teoretycznie rozwazam. A moze ktoś miał już podobny przypadek?


  2. #2
    koleś
    Guest

    Re: Odpowiedzialność przy sprzedawaniu jadowitych zwierząt

    Nie wiem dokladnie... ale zdenerwowalo mnioe jak ostatnio 11 letni kolega (ktory wogole nic o zwierzetach nie wie, typowy "mugol" swiata terrarystyki) powiedzial mi ze ma skorpiona. Pytam sie go jakiego... a on... "Punfus ocii... cos tam" a ja na to z przerazeniem "Buthus occitanus??" a on "tak"... myslalem ze padne... Co za hodowca sprzedaje dzieciakowi srasznie jadowitego skorpiona i nawet sie nie pyta go o doswiadczenie:/


  3. #3
    kak
    Guest

    Re: Odpowiedzialność przy sprzedawaniu jadowitych zwierząt

    Wiesz, jeśli sprzedajesz np. na allegro, osoba kupująca musi mieć 18 lat, bo taki jest regulamin. Więc teoretycznie zawsze sprzedajesz pełnoletniej.
    Ale ja murinusa nie sprzedałbym dzieciakowi (sorry za określenie, ale mam na myśli kogoś młodego, stawiającego pierwsze kroki w terrarystyce), a niestety widać często na allegro właśnie, jak ktoś sprzedaje, bez opisu i uwag, że pająk może być niebezpieczny, a ludzie kupią, bo jest tani. Mi by nawet sumienie nie pozwoliło.


  4. #4
    kymon
    Guest

    Re: Odpowiedzialność przy sprzedawaniu jadowitych zwierząt

    art.9 ust. 4 Rozp.338/97:
    Tam, gdzie żywy okaz z gatunku zaszeregowanego w aneksie B jest przemieszczany w obrębie Wspólnoty, posiadacz tego okazu może wyzbyć się go wyłącznie po zapewnieniu, że przewidywany odbiorca jest dostatecznie poinformowany o pomieszczeniu, wyposażeniu i postępowaniach wymaganych dla zapewnienia, że okaz ten będzie otoczony należytą opieką.
    Dotyczy on także zwolnionych spod zakazu sprzedaży 'urodzonych i hodowanych w niewoli' okazów gatunków z aneksu A i oznacza, że każdy taki żywy okaz powinien być sprzedawany razem z 'instrukcją obsługi'.

    Dla mnie "instrukcją obsługi" jest również poinformowanie kupującego o trybie postępowania w przypadku ukąszenia.

    Więc "'zwierzak posiada silny jad..., moze być niebezpieczny..., tylko dla doświaczonych hodowców...' itp, a obiekt sprzedazy jest dopuszczony od obrotu."
    to stwierdzenie jest mało precyzyjne, nie zawiera bowiem instrukcji w razie ukąszenia.

    Sprzedając jadowitego zwierzaka dołączyłbym szczegółową "instrukcję obsługi", kazał podpisać kupującemu, a kopię bym przechowywał skrupulatnie w domu.

    W przypadku jakichkolwiek roszczeń ze strony kupującego o brak informacji o zwierzęciu, zawsze miałbym podkładkę, że kupujący się zapoznał.


  5. #5
    Obcy
    Guest

    Re: Odpowiedzialność przy sprzedawaniu jadowitych zwierząt

    a jak sprzedaje to to osobie niepełnoletniej to ewentulane dymy w przypadku ukaszenia beda robic napewno rodzice, czy ten podpis ma wtedy jakis sens?

  6. #6
    Obcy
    Guest

    Re: Odpowiedzialność przy sprzedawaniu jadowitych zwierząt

    allegro swoja droga, choc i tutaj musze Ci powiedziec ze nie do końca tak jest bo teraz z tego co mi wiadomo do rejestracji potrzeba podac numer pesel i faktycznie osoba nie pełnoletnia sie nie zarejstruje ale jeszcze niedawno to nie obowiązywało i masa jest niepełnoletnich użytkowników.

  7. #7
    kymon
    Guest

    Re: Odpowiedzialność przy sprzedawaniu jadowitych zwierząt

    Takiego zwierzaka na pewno nie sprzedalbym osobie niepelnoletniej, bo wtedy mozna naprawde dostac po tylku. Chyba, ze sprzedajesz w drodze aukcji internetowej, gdzie udzial moga brac jedynie pelnoletnie osoby, a za podanie nieprawdziwych danych kupujacego nie mozesz juz odpowiadac.


  8. #8
    RobertM
    Guest

    Re: Odpowiedzialność przy sprzedawaniu jadowitych zwierząt

    Przytoczony przez Kymona przepis nie odnosi się do gatunków jadowitych, ale chroniony przepisami UE . Większość zwierzat jadowitych nie jest na listach chronionych przepisami UE, gdyż nie są aż tak zagrożone. Przepisy unijne nie regulują tych spraw i dlatego w każdym kraju jest nieco inaczej.

    Do gatunków jadowitych odnosi się nasza Ustawa o ochronie przyrody z 16 kwietnia 2004:

    Art. 73. 1. Zabrania się hodowli i utrzymywania, poza ogrodami zoologicznymi i placówkami naukowymi prowadzącymi badania nad zwierzętami, a także cyrkami, zwierząt niebezpiecznych dla życia i zdrowia ludzi, w tym drapieżnych i jadowitych.

    2. Minister właściwy do spraw środowiska określi, w drodze rozporządzenia, gatunki lub grupy gatunków zwierząt, o których mowa w ust. 1, wskazując kategorie zwierząt według stopnia zagrożenia dla człowieka, kierując się potrzebą przeciwdziałania sprowadzaniu, oferowaniu, nabywaniu i przetrzymywaniu zwierząt gatunków niebezpiecznych dla życia i zdrowia ludzi, w celu ochrony ludzi przed tymi zwierzętami.


  9. #9
    kymon
    Guest

    Re: Odpowiedzialność przy sprzedawaniu jadowitych zwierząt

    Witam
    Robercie, oczywiście, że masz rację, lecz w poście SuperObisia padło pytanie o pająki, skorpiony, więc domyśliłem się,że chodzi o gatunki wymienione w aneksach do We 338/97, które często spotykane są w naszych hodowlach.
    Przyznasz chyba, że nikt by chyba nie pytał o sprzedaż czarnej mamby. Nie czepiajmy się, ponieważ obydwoje wiemy o co pytano.


  10. #10
    RobertM
    Guest

    Re: Odpowiedzialność przy sprzedawaniu jadowitych zwierząt

    No właśnie tych bezkręgowców jest w aneksie B na listach UE bardzo mało . Ledwie 3 gatunki skorpionów oraz jeden rodzaj i 3 gatunki pająków. faktem jest, że przynajmniej Brachypelma są pospolite w hodowli.


Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •