Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 21

Wątek: UV albo UVB czy to jest konieczne

  1. #1
    sova
    Guest

    UV albo UVB czy to jest konieczne

    czy to jest konieczne? po co im to, a jak tak to gdzie i po ile to sie kupi i co dokładnie, dla terrarium 90x40x40. Co dla gekona lamparciego jest jeszze potrzebne??? kabel grzewczy mysle, oświtlenie wentylacja i co jeszcze prosze pomozcie mi bo nie weim czy go kupować


  2. #2
    Trunks
    Guest

    Re: UV albo UVB czy to jest konieczne

    co do świetlówki:
    http://terrarium.com.pl/forum/read.php?f=20&i=8&t=8
    przede wszystkim potrzebuje wode, tak jak mówisz kabel grzewczy, ja mam w terra jeszcze roślinke, zielistke i żywy kamień, żaróke grzewczą 75W no i oczywiście dużo kryjówek
    jak o czymś zapomniałem to prosze mnie wyręczyć


  3. #3
    sova
    Guest

    Re: UV albo UVB czy to jest konieczne

    no ale czy bez tej UVB to on zdechnie czy sie bedzie gorzej poruszał, czy ona jest tylko poto zeby kase wydać?????


  4. #4
    Trunks
    Guest

    Re: UV albo UVB czy to jest konieczne

    gekony na wolności lapia światlo UV przez słońce (ono je wydziela) i dlatego żeby naśladować środowisko naturalne kupuje sie świetlówke UVB ona zapobiega zachorowania gekona na krzywice, ładniej ubarwia gekona i dzięki tej świetlówke gekony lepiej przyswajają wapno (o ile sie nie myle)


  5. #5
    koksik
    Guest

    Re: UV albo UVB czy to jest konieczne

    NIE MYLISZ SIE ACZKOLWIEK JA JEJ NIE MAM (JESZCZE) TZN. ŚWIETLÓWKI

  6. #6
    Bizonek mały
    Guest

    Re: UV albo UVB czy to jest konieczne

    ja też miałem podobny problem niedawno... ale już niedługo moje urodziny i kupie małemu tą świetlówkę jak kasę dostanę, w istocie jest mu ona badzio przydatna... zwierzak czerpie z niej wit.D3 (ja tymczasowo podaję małemu witaminki,ale za kilka dni świetlówkę takową mam w planach)... pozdrawiam


  7. #7
    sova
    Guest

    Re: UV albo UVB czy to jest konieczne

    No dobra, ale czy to napewno jest d3 jak mozesz to doczytaj o tym ok jak masz ksiazkę, no i czy moge je karmić poprostu tymi witaminkami, zamiast kupować tej świtlówki???????


  8. #8
    uroplatus
    Guest

    Re: UV albo UVB czy to jest konieczne

    Jak Ci szkoda tych 40-50 zł to zrezygnuj z hodowli gadów. W archiwach forum i w dziale zdrowie (krzywica) jest napisane że gady pochodzące ze słonecznych rejonów i szczególnie o aktywności dziennej bez naświetlania UV po prostu nie przyswajają witaminy D3. Lampart jest nocna jaszczurką ale pochodzi z rejonów słonecznych wiec nie zaszkodzi go po naświetlać UV (chociaż godzinkę dziennie). Niedobór wapnia to nie taka choroba ze trach i zdycha w jeden dzień to może trwać bardzo długo dlatego nie musisz mieć tej świetlówki od pierwszego dnia ale kup ja szybko (nie zaszkodzi a może pomoc). Przepraszam że się uniosłem ale jak Ci wszyscy zalecają UV to ją kup (tutaj dyskutują miłośnicy gadów a nie producenci świetlówek – wiec nikt nie naciąga Cię na świetlówkę). Niestety każdy zwierzak wymaga pewnych wydatków.

  9. #9
    Hari
    Guest

    Re: UV albo UVB czy to jest konieczne

    Napewno D3. Przeszukaj archiwum jaszczurek i legwanow. Tamten temat sie powtarzal. Po Prostu gadzyny nie przyswajają tej witaminy drogą pokarmową (albo tylko znikomych ilosciach), a dopiero wytwarza sie pod wplywem syntezy ze swiatlem slonecznym. Słonca do terra raczej nie wsadzisz, wiec trzeba czyms zastapic to widmo promieniowania niezbedne do wytworzenia wlasciwej wit. D3. Po to wlasnie są swietlowki emitujące UVB. To tak w skrocie. Pozdrawiam.


  10. #10
    Jeronimo
    Guest

    Re: UV albo UVB czy to jest konieczne

    a ja polecam post wapno - D3 - UV ... tak ku refleksji :-)))
    (cytat: "Nie można oddzielać problemów "wapniowych - D3 - UV" - to elementy jednego procesu metabolicznego - i pisać o nich zawsze razem.")
    http://terrarium.com.pl/forum/read.p...140&t=3140&v=f

    Pozdrawiam


Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •