Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4

Wątek: Rozmnażanie u wiji

  1. #1
    daid
    Guest

    Rozmnażanie u wiji

    Mam okazje kupić prawie dorosłe lub dorosłe (20 cm) wije, w związku z tym mam pare pytań:
    1.w jaki sposób rozmnażają się wije??
    2. ile trwa ciąża??
    3. jak rozpoznać płeć??

    P.S
    Szczęśliwego nowego roku....
    a jeszcze jedno mozecie powiedzieć co to za gatunek???


  2. #2
    Krzysztof.W
    Guest

    Re: Rozmnażanie u wiji

    1.w jaki sposób rozmnażają się wije??
    odp1. Niektóre gatunki rozmnażaja się dzięki partenogenezie, ale to bardzo znikoma ilość gatunków tak się rozmnaża. Przede wszystkim krocionogi rozmnażają się pułciowo , specjlanych tańców godowych raczej nie stosują, poprostu samczyk wchodzi na samice i tak jej się naprzyksza aż ta mu na to zezwoli . Wtedy samczyk wślizguje się pod partnerkę i specjalnymi parzystymi narządami pułciowymi znajdującymi się tuż pod głową wprowadza spermatofor, znajduje się on między 3cią a 4rtą parą odnuży ( jak się nie myle ) . Ten narząd poprostu jest przekształconymi odnużami
    Samica składa jajeczka w podłoże, są one maleńkie okrągłe, białe, kremowe o miękkiej skorubce około 1 milimetra średnicy z nich wylęgają się nieruchawe białe nimfy, nie mają jeszcze wydzielonej głowy, odnurzy w tym stadium także nie zauważyłem. Dopiero puźniej przechodzą pierwszą wylinkę i zaczynają się poruszać, wyglądają wtedy jak kruciutkie białe krocionogi z małą liczbą nóg.

    2. ile trwa ciąża??
    odp2. Ciąża trwa tak, ryzyk fizyk około miesiąca , dwóch.

    3. jak rozpoznać płeć??
    odp3. Bardzo prosto samczyk ma parzysty narząd kopulacyjny "na przuchu" tuż przy głowie, może być trochę bardziej masywniejszy i możę mieć grubsze odnórza oraz dłuższe czółkli, samica zaś nie posiada wymienionych wyżej cech puiłciowych. U młodych krocionogów pułci nie da się rozrużnić.

    Za błędy w pisowni przepraszam. Nie mam microsoft worda :C D


  3. #3
    daid
    Guest

    Re: Rozmnażanie u wiji

    Krzysztofie W dziekuje za wyczerpujace odpowiedzi, pisałem w sprawie wiji pare razy do ciebie na gg ale nigdy mi nie odpisałeś


  4. #4
    Krzysztof.W
    Guest

    Re: Rozmnażanie u wiji

    Z GG nie jestem za pan brat .
    Lepiej E mail-em.


Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •