Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4

Wątek: nasze wije

  1. #1
    AGAM
    Guest

    nasze wije

    Jakie są u nas gatunki wijów?? Bo prócz drewniaków złapałem jeszcze takie znacznie dłuższe i cieńsze. Znacie jakieś stornki na ich temat moze??


  2. #2
    Radek. P.
    Guest

    Re: nasze wije

    Jeśli wygląda jak barsdzo chuda skolopendra (2 cm dłogości 2 mm szerokości), jest to zieminek.

    A tak wogóle to konkretnie jaki wij, skolopendra, czy krocionóg?
    W polsce żyje też kilka gatunków krocionogów. Na przykład Blaniulus guttulatus Podejżewam, że trudno go znaleźć, bo nawet ja go nigdy nie widziałem, a często odwracam kamienie i liczę na to że coś złapię. (Fotografuję dzikie zwierzęta, czasem też szukam dżdżownic na karmę dla żółwi i raków.) Znacznie pospolitrzy jest jakiś 3 centymetrowy czarny gatunek (często występuje nawet w miastach), którego nazwy nie odnalazłem i czarny lub ciemnobrązowy z podłużnym żółtym lub pomarańczowym pazkiem wzdłuż grzbietu (znajdowałem go tylko w lasach na mazurach i w puszczy kampinoskiej), ale jego nazwy też nie odnalazłem.

    P.S. Co do fotografowania zwierząt, najbardziej jestem dumny z żekotki drzewnej i zaskrońca.

  3. #3
    AGAM
    Guest

    Re: nasze wije

    Chodzi mi o skolopendry. Ten drugi gatunek ma ok.4cm albo więcej i jest cały brązowy.


  4. #4
    Foxtrott
    Guest

    Re: nasze wije

    Stigmatogaster subternaneus(tylko w Poznaniu!!!!)
    Lamyctes emarginatus w ziemi do kwiatów z Tesco
    ...
    gatunków jest więcej niż sobie wyobrazić mozna


Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •