Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5

Wątek: krocionogi

  1. #1
    mati222
    Guest

    krocionogi

    jakie krocionogi można dostać w Posce??

  2. #2
    Radek. P.
    Guest

    krocionogi, ale nie na temat

    Na hodowlanych wijach się nie znam, ale w Polsce można też łapać krocionogi. Są małe (do 5 cm.) i chowają się w pruchniejącym drewnie i pod ziemią. Są różne gatunki: np. całkiem czarne i czarne z żółtą lub pomarańczową pręgą wzdłuż grzbietu.

    To co prawda nie na temat, ale myślę, że znajdzie się ktoś, kto chciałby hodować krajowe wije.

    Skolopendry też żyją w Polsce i też są znacznie mniejsze, ale o nich pisałem dawniej.

    Obydwa typy wijów nie są pod ochroną, więc można łapać do woli.

  3. #3
    mati222
    Guest

    Re: krocionogi, ale nie na temat

    no mi chodziło bardziej o hodowlane, ale podaj nazwy łacińskie tych wiji może zaczne hodować też krajowe

  4. #4
    Radek. P.
    Guest

    Re: krocionogi, ale nie na temat

    Lithobius forficatus - Wij dreniak, czyli najpospolitrza polska skolopendra.
    Geophilus - Zieminek, wygląda jak niezwykle chuda skolopendra.
    Schizophyllum sabulosum - Krocionóg z pomarańczową pręgą.
    Blaniulus guttulatus - Jakiś krocionóg ;-)

    I wiele, wiele innych. Nazwy polskich wijów jednak cholernie trudno znaleźć, bo chyba niewielu ludzi zajmuje się krajowymi wijami i nigdzie nie ma wystarczających informacji.

  5. #5
    pol
    Guest

    Re: krocionogi, ale nie na temat

    tropikalne gatunki w polskich i europejskich hodowlach wypisane sa w opisie ich hodowli
    najpopularniejsze to:
    Archispirostreptus gigas (Tanzania)
    Ephibolus pulchripes (Tanzania)
    pozostale przewaznie systematyzowane sa do rodzaju, lub jedynie znane jest ich pochodzenie, gdyz wiekszosc krocionogow w terrariach pochodzi puki co z odlowu
    pozdrawiam Paweł


Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •