Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8

Wątek: Stigamtogaster subterraneus

  1. #1
    Foxtrott
    Guest

    Stigamtogaster subterraneus

    Przedstawiciel Geophilomorpha. W naszym kraju odkryto go tylko na jednym stanowisku w Poznaniu. Świetne maluchy, cienkutkie, ale bardzo długie, niektóre okazy do 8 cm dochodzą. Na razie wiadomo o nich bardzo niewiele. Ciekawą sprawą jest to, że w wypadku braku pożywienia zwierzęcego potrafią zjadać rośliny(na razie stwierdziłem tylko bulwy ziemniaków)







  2. #2
    Maikardaaion
    Guest

    Re: Stigamtogaster subterraneus

    hmmm... Z calym szacunkiem... ale identyczne wije biegaja sobie w ziemi u mnie, czyli na jurze krakowsko-czaestochowskiej...


  3. #3
    Foxtrott
    Guest

    Re: Stigamtogaster subterraneus

    czy identyczne to okazałoby się pod mikroskopem jesteś pewien, że mają własnie ten odcień żółci? ale może może... to byłoby ciekawe odkrycie.


  4. #4
    morda
    Guest

    Re: Stigamtogaster subterraneus

    Foxtrott - czy ktoś dokładnie szukał ich gdzie indziej? W Polsce może być wiele stanowisk tego parecznika, o których nie wiadomo. W każdym razie ciekawy okaz


  5. #5
    Foxtrott
    Guest

    Re: Stigamtogaster subterraneus

    szukali go... na razie znany jest na jednym stanowisku w Polsce. pospolity jest w zachodniej części europy. najprawdopodobniej zawleczony został na teren poznania w czasie którejś wojny przez wojska niemieckie.


  6. #6
    justGreg
    Guest

    Re: Stigamtogaster subterraneus

    Jak zobaczę 8cm wija (nie w terra) to dam znać ;-)


  7. #7
    AGAM
    Guest

    Re: Stigamtogaster subterraneus

    u mnie też biegają bardzo podobne i nieraz mają po 5cm, może więcej...Już ostatnio chciałem wysłać - zdaje się właśnie Tobie - tak??, tylko sie nie doczekałem odpowiedzi :>


  8. #8
    Foxtrott
    Guest

    Re: Stigamtogaster subterraneus

    oj sorki, możliwe, ale dom mnie na GG nie dociera większość wiadomości. najlepiej na @ pisać jeśli się nie odzywam. jeśli nadal chciałbyś poświęcić się dla dobra nauki to bardzo chętnie przyjmę okaza i na uniwerek zawlokę
    jakis czas temu dostałem też do sprawdzenia podobnego wija. okazało się, że to nie ten, ale miał jakieś zarąbiste roztocza podobno (koleś od roztoczy aż podskoczył jak obejżał:P)


Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •