Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15

Wątek: koniki polne itp.????????

  1. #1
    M_L_O_D_Y
    Guest

    koniki polne itp.????????

    Mam pytanie czy są jakies gatunki koników polnych i innych skakających na łące stworów kturymi może zatruc się żaby(chodzi mi o te terraryjne)


  2. #2
    Dark Raptor
    Guest

    Re: koniki polne itp.????????

    Koniki polne nie są trujące, ale wiele owadów może takie być lub są szkodliwe. Unikaj wszystkiego co ma układ barw: "czarny/czerwony", "czarny/żółty" i "czarny/pomarańczowy". Wyeliminujesz tak większość potencjalnych zagrożeń.


  3. #3
    RobertM
    Guest

    Re: koniki polne itp.????????

    Najczęściej żaby same nie łowią owadów w tych barwach, a jeśli złowią to wypluwają, bo za ostrzegawczą barwą idzie drażniący smak, zapach i potem już nie próbują. Przy normalnym przeczesywaniu łąki czerpakiem tych mniej pożądanych bezkręgowców wcale nie jest tak dużo. Zawsze wrzucałem do terrarium zarówno z jaszczurkami jak i z płazami wszytsko co wpadło do czerpaka, wybór pozostawijąc zwierzętom.


  4. #4
    olas
    Guest

    Re: koniki polne itp.????????

    każdy owad może być trujący gdy zbierasz go w pobliżu drogi
    reszta została wymieniona

  5. #5
    Dark Raptor
    Guest

    Re: koniki polne itp.????????

    Nie trzymam gadów i płazów, więc nie znam ich zachowań względem takich ofiar. Jeśli to tak dobrze działa, to chyba można je spokojnie podać.

    PS. Właśnie do domu wleciał mi grabarz Nicrophorus vespilloides. To jest doskonała ilustracja barw ostrzegawczych.


  6. #6
    M_L_O_D_Y
    Guest

    Re: koniki polne itp.????????

    Ale np. ostatnio zdarza mi sie łapac koniki polne o czerwono-zółtym koloże o odwłoka.I co wtedy mam robić????


  7. #7
    Dark Raptor
    Guest

    Re: koniki polne itp.????????

    Tym się nie martw. Owad musi całkowicie sygnalizować swoją "grozę", najczęściej w sposób bardzo widoczny (kolor całego ciała, skrzydeł).
    Taki kolor odwłoka ma za zadanie wabić samicę.


  8. #8
    RobertM
    Guest

    Re: koniki polne itp.????????

    Te układy barw działają bardzo silnie. Dlatego np. Chamaleo werneri nie chcą u mnie jeść młodocianych szarańczy Schistocerca gregaria (bo te mają żółto-czarne pasy), choć wcale im by te młode szarańcze nie zaszkodziły.


  9. #9
    Dark Raptor
    Guest

    Re: koniki polne itp.????????

    W sumie podręcznikowa mimikra Batesowska.
    Nigdy nie wiadomo na co się trafi, dlatego zawsze lepiej na takie owady uważać... można trafić na zwierzę z mimikrą Mullerowską (czyli prawdziwie trujące).


  10. #10
    SławekS
    Guest

    Re: koniki polne itp.????????

    A czy któryś z przedstawicieli naszych rodzimych prostoskrzydłych jest trujący dla "konsumujących”?

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •