Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 17

Wątek: Lithops

  1. #1
    Kubuś
    Guest

    Lithops

    Witam.
    Kupiłem Lithops'a, takiego małego, albo raczej trzy sztuki w jednej małej doniczce. Po kilkunastu dniach nagle zaczął wypuszczać z środka gruby pęd, wysoki na jakieś 5cm.
    Ani to ładne, ani ciekawe, a w dodatku został już mi tylko jeden, bo tamte uschły, albo rzczej ... rozpadły się. Wyglądało to tak, jakby .. rozlały się. A przecież za dużo wody im nie dawałem.

    Co zrobiłem źle?? Chcę znowu kupić, bo mi się "to coś" podoba, ale chcę, by mi przeżyło.
    A czy z tym ... przerośniętym mogę coś jeszcze zrobić?? - myślałem by go ... głębiej wkopać, ale to chyba nie jest za dobra metoda

    pozdr
    Qba

  2. #2
    werni
    Guest

    Re: Lithops

    Witam.
    Trudno cos powiedziec na 100%, ale na podstawie Twojego opisu wyglada mi to na zbyt duza wilgotnosc i za niska temp. (mam na mysli te "rozlane", pewnie przegnile roslinki). To cos wyrastajace ze srodka "cos" moze byc nowymi "lisciami", a chude i dlugie sa z powodu niewystarczajacego naslonecznienia (ciagnie do swiatelka).
    Tak w skrocie:
    moje roslinki (kaktusy i inne sukulenty) maja duuuzo slonka, dosc sucho (w okresie pazdziernik - kwiecien wogole ich nie podlewam) a zima chlodno, zdecydowanie chlodno (10-15st). W takich warunkach rosna, kwitna i maja sie dobrze.
    Powodzenia.


  3. #3
    Kubuś
    Guest

    Re: Lithops

    Hmmmm - starałem się je mało podlewać, a nawet tylko je zraszałem, ale widać i to było za dużo.
    Kurde - fajowe były, ale z kolejnym sobie poradzę

    duże dzięki

  4. #4
    Wiesław Pyć
    Guest

    Re: Lithops

    Kaktusów sie nie zrasza, sam mam lithopsa i wiele inny sukulentów. Żyje sie im dobrze u mnie. Moge sie nawet pochwalic, ze wszyskie moje kaktusy juz zakwitły(nawet lithops wyposcił ładnego kwiatka).Podlewam wszystkie raz na dwa tygodnie.


  5. #5
    senai
    Guest

    Re: Lithops

    Ten gruby pęd to nowy liść a stare uschły bo robią tak jak tylko zaczyna nowy wychodzić, na tym polega całe życie tej rośliny, co roku wypuszcza ze środka nowe liście a stare usychają.

  6. #6
    mordd
    Guest

    Re: Lithops

    Zrasza się i to intensywnie. Tyle, że nie w zimie. Litopsy nie mają nic wspólnego z kaktusami - inny kontynent, inny rytm rozwoju...... Jeśli wszystkie zakwitły to masz same łatwe w uprawie, bo te trudniejsze kwitną po 20-30 latach uprawy (parę sztuk w Polsce, choć ogólnodostępne - niestety ogromna śmiertelność związana z błędami w uprawie). Kaktusy w sezonie (maj-październik) wymagają wysokiej wilgotności powietrza i niektóre bardzo intensywnego podlewania. Lithops "wyciągnął kopyta" bo zapewne pochodził ze szklarni i był intensywnie pędzony dla szybkiego osiągnięcia wymiarów handlowych. Od grudnia do lutego litopsy przechodzą spoczynek i NIE podlewa się ich, ani nie pryska - nowe liście wypuszczają bez podlewania i tak właśnie ma się to odbywać. A kupować należy tylko takie, które nie były podpędzane w szklarni w nie naturalnych dla nich okresach bo na pewno padną, lub przypłacą to kilkuletnim oszpeceniem (przy optymalnej uprawie).

  7. #7
    werni
    Guest

    Re: Lithops

    mordd, masz racje. Ale zauwaz, ze zdecydowana wiekszosc dostepnych roslin pochodzi wlasnie z takiego "pedzenia". Sa piekne, blyszczace, jakby nadmuchane i tym kusza ludzi do ich zakupu. Dosc trudno zdobyc dobre zrodlo roslinek. Osobiscie przestawilem sie na kupno nasion zamiast roslin, no chyba ze akurat trafi sie dobra okazja Poza tym z takimi nasionkowymi roslinkami jest duzo wiecej radosci. Polecam.


  8. #8
    mordd
    Guest

    Re: Lithops

    Radość owszem jest ogromna)))) Ale bez przesady z tym brakiem dostępności - jak ktoś chce to znajdzie (byle nie w marketach). Wiele kaktusów nawet po mocnym podpędzeniu daje się szybko doprowadzić do normalnego stanu i nie sprawia problemów, z Litopsami jest jednak inaczej - niestety mało który przeżywa więc szkoda pieniędzy i zachodu na takie rośliny. Poza tym kupno nasion też nie jest najłatwiejsze - moim zdaniem łatwiej zdobyć rośliny niż nasiona. Poza tym trudno oczekiwać, aby ktoś, kto szuka roślin do dekoracji terrarium "babrał" się z wysiewem Litopsów i czekał na efekt 2-3 lata.......... No chyba, że kogoś wciągnęło........)))))

  9. #9
    werni
    Guest

    Re: Lithops

    No wiem, wiem... Ale chyba jestem przypadkiem "wciagnietym" i nie jestem obiektywny


  10. #10
    OLAFEK
    Guest

    Re: Lithops

    A jeśli rozchodzi się o kupno nasion Lithopsów (sukulentów) i nasion kaktusów to przy PTMK istnieje takie coś jak BANK NASION (ale tylko dla członków PTMK). Więc jeśli chcesz zgłębiać wiedzę na temat sukulentów i kaktusów to zapisz się do PTMK bo naprawde warto.
    http://republika.pl/kaktusklub/


Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •