Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11

Wątek: Czy można jakoś doświetlać? i czym?

  1. #1
    Asterix
    Guest

    Czy można jakoś doświetlać? i czym?

    Cześć, Chciałem zapytać bo ktoś może ma jakieś doświadczenie w tej kwestji i wypróbowane specyfiki, czym najlepiej nawozić kwitnące i owocujące : cytrynę, kumkwat, mandarynkę?


    Aha! tak przy okazji chciałem też zapytać czy można by zastosować jakieś sztuczne oświetlenie, które pozwalało by rosnąć cytrusom i innym egzotycznym rośliną w pomieszczeniu z malutkim północnym oknem (mój korytarz) lub całkowicie bez okna???

    Z góry dziękuję za odpowiedź,
    (może być na priv, nawet lepiej)
    Asterix


  2. #2
    Goblin
    Guest

    Re: Czy można jakoś doświetlać? i czym?

    Jarzeniówki ??:>

  3. #3
    mantid
    Guest

    Re: Czy można jakoś doświetlać? i czym?

    Sułek sprzedaje specjalne zarówki do doswietlania roslin www.biofil.pl


  4. #4
    griszka
    Guest

    Re: Czy można jakoś doświetlać? i czym?

    Polecam wysokoprężne lampy sodowe - stosuje się je do doświetlania roślin w szklarni. Można też je stosować jako jedyne źródło światła!
    Najczęściej się stosuje lampy o mocy od 250 do 600W.

    Jeśli chodzi o nawozy to polecam takie o zwiększonej zawartości żelaza aby zapobiec chlorozie.

    też mam cytrusa ma około 10 lat i 1,5m wysokości.


  5. #5
    Asterix
    Guest

    Re: Czy można jakoś doświetlać? i czym?

    dzięks!


  6. #6
    kober
    Guest

    Re: Czy można jakoś doświetlać? i czym?

    Hej

    Przyznam szczerze że ja doświetlam kawe energooszczędna swietlówką za 4zł i rośnie jak burza! a nie ma w ogole dostepu do swiatła dziennego.

    ogólnie woda+temperatura+swietlówka i wszystkie moje krzaczki rosną!!

  7. #7
    griszka
    Guest

    Re: Czy można jakoś doświetlać? i czym?

    Swietlówkami można oświetlać ale muszą one być blisko roślin.


  8. #8
    Asterix
    Guest

    Re: Czy można jakoś doświetlać? i czym?

    O! i ten właśnie sposób (ze świetlówką) planowałem z początku wykożystać.
    Lampy sodowe są na pewno lepsze ale te moce ;o) najsłabszą znalazłem 100W dziennie razy parę godzin to puściło by mnie z torbami po jednym sezonie zimowym, bo potrzebował bym z dwie, trzy takie lampy jednocześnie odpalić.
    ;o)

    dzięki za pomocne sugestie


  9. #9
    agamka
    Guest

    Re: Czy można jakoś doświetlać? i czym?

    w sklepach są dostępne świetlówki dla roślin. Stosuję taką w terrarium kwiaty rosną swietnie.
    pozdrawiam agamka

  10. #10
    Dolichoderus
    Guest

    Re: Czy można jakoś doświetlać? i czym?

    Jeśli masz pieniądze na prąd w dzisiejszych czasach możesz uprawiać wszystko pod sztucznym oswietleniem- wogóle w pokoju bez okien - i bedą zdrowsze niż na oknie. Jedynym problemem są właśnie pieniądze za prąd lub/i sprzęt. Trzymam kaktusy od kilku lat oraz storczyki pod różnym światłem i różne wypróbowywałem.
    Najtańszym sposobem są świetłowki o barwie "day light" ale potrzeba ich ok.6X20 W na 0,5 m^2 i to z dobrymi odbłyśnikami- oświetlać trzeba z wysokości ok. 20-30 cm więc dla większych roślin sie nie nadają. Poza tym też kolory są dość wyblakłe- nie mniej rosliny nawet kaktusy dobrze sobie z takim oświetleniem radzą i nawet kwitną...
    Innym sposobem jest lampa HQI - taka jak czasem wisi w niektórych większych sklepach z odzieżą aby oddać dobrze barwy. Żarnik150 W Hqi z wysokości ok. 40-50 cm przy dobrym odbłyśniku i barwie 4500'K zapewnia super barwy oraz wzrost wszystkich roślin- dla większości to aż za duzo i śmiało można ją zawiesić ok 1m dalej jeśli zastosuje się lustra. Kłopot w tym ,że lampa kosztuje ok. 350 zł a żarnik ok 100zł.- nie mówiąc juz o zurzyciu prądu.
    Pozostałe sposoby służą tylko "doświetlaniu roślin" czyli pomagają trochę przy niedostatku światła naturalnego - ale nie mogą go zastapić.
    pozdro,
    Krzysiek

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •