Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14

Wątek: Modliszka rogata - Empusa fasciata

  1. #1
    Robal
    Guest

    Modliszka rogata - Empusa fasciata

    Ile czasu zajmuje modliszce rogataj (L1) osiągnięcze gotowości płciowej. Co jaki czas zmienia wylinkę i czy mogą rozmnarzać się ze sobą dwie samice a jeśli tak to czy wcześniej mogą być w jednym terrarium czy się zjedzą?


  2. #2
    PULSAR
    Guest

    Re: Modliszka rogata - Empusa fasciata

    2 SAMICE??? Ze soba? Nie cos ty to nie obojniaki A wiecej ci nie powiem bo nie pamietam juz jak tam z ta empusa bylo. W kazdym razie liniec bedzie co 2-3 tygodnie zaleznie od wielkosci, osiagnie dojrzalosc za pre miesiecy, zaleznie od temp.
    PULSAR

  3. #3
    mantid
    Guest

    Re: Modliszka rogata - Empusa fasciata

    Chłopie skąd Ty taką nazwę wziąłeś?

    Osiągnięcie dojrzałości zajmuje dosyć długo bo wymagane jest zimowanie stadium subimaginalnego (przed ostatnia wylinką) - trwa to około roku. Modliszki nie zmieniają wylinki tylko ją zrzucają raz na kilka tygodniu.

    Larwy mogą być trzymane razem.

    Zadne zwierzeta nie rozmnazaja sie tak, że robią to dwie samice.
    Jeśli nie będzie pary to potomstwa się nie dochowasz.

  4. #4
    Robal
    Guest

    Re: Modliszka rogata - Empusa fasciata

    "subimaginalne" co to za stadium. Słyszalem że mszyce mogą się rozmnarzć bez płciowo, a także niektóre modliszki. A takie nazwy to są w książkach.


  5. #5
    Robal
    Guest

    Re: Modliszka rogata - Empusa fasciata

    Moje modliszki jakoś niechcą jeść podtykałem im nawet świerszcze pod nos ale nie reagują a tak wogóle to są jakoś mało ruchliwe, ciągle tylko wiszą. Czy to znak że będą zrzucały wylinkę?


  6. #6
    PULSAR
    Guest

    Re: Modliszka rogata - Empusa fasciata

    Subimaginalne oznacza, ze sa przed ostatnia wylinka. A to, ze np. niektore mszyce, opatyczaki, straszyki czy nawet niektore rzadkie gatunki modliszek rozmnazaja sie bezplciowo, to oznacza nie ze 2 samice ze soba kopuluja, tylko ze samice skladaja niezaplodnione jajka (kokony w tym wypadku), z ktorych nastepnie wylega sie nastepne pokolenie samic, samcow w ten sposob nie otrzymamy (oczywiscie sa wyjatki, tzw. gynandromorficzne samce, ktore nie maja zdolnosci zaplodnienia. TAkie samce zdazaja sie u straszykow, czy u modliszek to nie wiem). Ogólnie takie rozmnazanie jak wyzej opisalem zwanej jest pratenogenezą albo dzieworództwem.
    Byc moze niedlugo zrzuca wylinke.
    Pozdr.
    PULSAR, Lubin

  7. #7
    JesusMaria
    Guest

    Re: Modliszka rogata - Empusa fasciata

    Europejskie empusy polują tylko na latający i drobny pokarm. Karmienie ich świerszczami nie jest dobrym pomysłem i może być fatalne w skutkach.
    Jeżeli twoje empusy nie były zimowane(bolączka większości europejskich gatunków) to jest mała szansa że dożyją one dorosłości.

    Powodzenia

  8. #8
    Robal
    Guest

    Re: Modliszka rogata - Empusa fasciata

    Złapałem jednego świerszcza i podsadzałem go jej pod nos tak długo aż zjadła, dróga nie chciał


  9. #9
    mantid
    Guest

    Re: Modliszka rogata - Empusa fasciata

    Tylko modliszki z rodzaju Brunneria rozmnazaja sie partenogenetycznie, u innych gatunkow zdazra się to sporadycznie, wylkuwaja sie nieliczne i slabe mlode.

    Napisalem w nawiasie co to znaczy subimaginalne, Robal czytaj uwaznie.....

  10. #10
    PULSAR
    Guest

    Re: Modliszka rogata - Empusa fasciata

    Hm, a to zimowanie na czym plega, na obnizeniu temp.? A dlaczegop jest tak wazne, w naturze te modliszki tez zimuja? Ciekawe...


Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •