Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13

Wątek: modliszka - utracone odnóże

  1. #1
    Jaca
    Guest

    modliszka - utracone odnóże

    Po ilu wylinkach modliszce odrośnie noga?


  2. #2
    Krzysztof.W
    Guest

    Re: modliszka - utracone odnóże

    Odnuże powinno odrosnąć po 2-3 wylinkach całkowicie.


  3. #3
    Robal
    Guest

    Re: modliszka - utracone odnóże

    Sorry że tak się wbijam ale też ciekaw jestem ile czasu zajmuje modliszce zregenerowanie na wpół urwanego czułka?

    Pozdrawiam.


  4. #4
    Jaca
    Guest

    Re: modliszka - utracone odnóże

    ..bo przycisnąłem ją niechcący palcem (gastrica L2) i odnóże kroczne poszło

  5. #5
    AGAM
    Guest

    Re: modliszka - utracone odnóże

    ja też tak zrobiłem... Dziś przeszła wylnkę i odnóże jest minimalnie krótsze od przeciwnego, a wcześniej nie było go wcale (!!!) też mnie to zaszkoczyło gdyż wczęsniej obserwowałem to u patyczaków i u nich regeneracja jest dużo wolniejsza.


  6. #6
    mantid
    Guest

    Re: modliszka - utracone odnóże

    Calkowita regeneracja odnoza krocznego powinna nastapic po 2-3 wylinkach. Z kazda wylinka modliszka odtwarza cale odnoze wedlug normalnego planu budowy, z tym, że na poczatku odnoze jest jakby miniaturowa wersja i z kolejnymi wylinkami "dogania" wielkoscia ozostale. Gorzej jest z odnozami chwytnymi - powyzej stadium L4-L5 rzadko zdarza sie by udalo sie owadowi zregeneorwac odnoze normalnej wielkosci. Podobnie jest z czlkami.

    Poniewaz zdolnosci regeneracyjne sa dosc duze polecam amputacje zdeformowanych odnozy modliszkom - dzieki temu mozemy im pomoc w przejsciu kolejnych wylinek - zdarza sie ze owd ze skrzywiona lub wydluzona po wylince noga nie jest w stanie wydostac sie z kolejnej wylinki.
    Po amputacji mozna skoagulowac rane, by nie saczyla sie hemolimfa i nie wdalo sie zakazenie - np. przy pomocy preparatu Vagoctyl.

  7. #7
    Robal
    Guest

    Re: modliszka - utracone odnóże

    I tu się mylisz. Może jest tak z przednimi odnóżami a mojej modliszce odrósł cały czułek już po pierwszej wylince (od jego urwania).


  8. #8
    Jaca
    Guest

    Re: modliszka - utracone odnóże

    ...a może jest tak, jak u patyczaków. Szybszej regeneracji ulega utracone odnóże/czułek w całości, niż odnóże utracone tylko w części (u patyczaków rozwinął się w tym celu mechanizm autoamputacji uszkodzonego odnóża).


  9. #9
    mantid
    Guest

    Re: modliszka - utracone odnóże

    Może się mylę.... Piszę w sumie tylko na podstawie moich skromnych doświadczeń....Przepraszam.....

  10. #10
    Jaca
    Guest

    Re: modliszka - utracone odnóże

    A to dobre mantid Ty i skromne doświadczenie )


Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •