Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12

Wątek: przygotowania do zimy

  1. #1

    przygotowania do zimy

    hi. do zimy jeszcze sporo czasu, ale chcialbym sie juz zaczac przygotowywac. to bedzie nasz pierwsza wspolna zima (moja i rocznego lega). jaki kupic roslinki do wysiania. w czym, jakie ilosci. kazda pomoc i wskazowka bedzie dla mnie niezwykle cenna. dzienx

  2. #2
    cubante
    Guest

    Re: przygotowania do zimy

    Wydaje mi sie, ze zima nie stanowi az takiego problemu. Nalezy zwracac uwage na odpowiednia temperature w terrarium, nie dopuscic do znacznego jej spadania, a co do pokarmu w sklepach przez caly rok mozna kupic odpowiednia zielenine dla legow. Oczywiscie salatki bede mniej roznorodne, ale spokojnie daje sie wyzywiac lega w zime.
    Nie boj sie Temperatura najwazniejsza jest i warto zwiekszyc podawanie preparatow witaminowych, bo jedzonko moze okazac zbyt ubogie w nie.

  3. #3

    Re: przygotowania do zimy

    Cześć

    Możesz kupić na bazarze /na stoisku z nasionami/ różnego rodzaju fasole,
    groch,soje itp. i wysiać to wszystko do skrzynki lub nastawić na kiełki.

    Ja tak robiłem poprzedniej zimy i jakoś mi leg przetrwał.

    pozdrawiam

    noradarling

  4. #4
    cubante
    Guest

    Re: przygotowania do zimy

    A ja nie zasialem roslin i tez przetrwal. Moze na ta zime zaopatrze sie we wlasne rosliny.
    W przypadku fasol, grochow itp. podaje sie owoce czy liscie?

  5. #5

    Re: przygotowania do zimy

    I liście i strączki.
    Jak nastawisz nasiona na kiełki to po ok 5 dniach masz kiełki które
    można serwować legowi. Jak te kiełki wsadzisz do skrzynki i delikatnie
    przysypiesz ziemią to ci wyrośnie ogródek. I tak i tak jest ok.
    A ceny tych nasion na bazarze są dość niskie. Ja zawsze wszystkie nasiona mieszam, wkładam do słoika i płucze pod kranem. Resztki wody
    odlewam /nasiona muszą być tylko wilgotne/ i słoik zakrywam folią.
    W worku foliowym koniecznie zrobić trzeba kilka otworów.
    Dwa razy dziennie płucze się nasiona a resztki wody odlewa.
    Słoik przez cały czas musi stać w ciepłym miejscu np.obok kaloryfera.

    W sprzedaży są specjalne pojemniki do kiełkowania nasion -ale to nie potrzebne.

    pozdrawiam

    noradarling

  6. #6
    dr Robert
    Guest

    Re: przygotowania do zimy

    Niektórzy mrożą też kwiaty mniszka lekarskiego. Jeśli ktoś ma ogródek można zrobić grządkę mniszka i w końcu listopada przykryć ją przeźroczystą folią, najlepiej taką z pęcherzykami powietrza, aby była dobra izolacja cieplna. Wówczas nawet jeżeli przyjdzie mróz mniszek długo pozostaje niezamarznięty, a na wiosnę rozwija się szybciej.
    W zimie dość długo w stanie niezamrożonym pozostają liście jeżyn, które też są dobre do karmienia.
    Ja w zasadzie opieram się na tym co dostaję w sklepach. Niestety zmusza mnie to do ograniczenia podawania liści. Tylko w tym okresie, mniej więcej od grudnia do marca podaję niewielkie ilości sałaty, kapusty pekińskiej, jarmużu, ale znaczną część stanowią owoce i warzywa (grubo tarta marchew, papryka, winogrona, gruszki itd.). Zdrowe legwany bezproblemowo przetrwają ten prawie "bezlistny" okres. Więcej podaje wapnia i witamin.


  7. #7
    Ufol
    Guest

    Re: przygotowania do zimy

    Kup nasionka: fasolki mung, alfalfa, soczewicy, słonecznika, soi i zrób mały ogródek w doniczkach. Albo tylko wykiełkuj. Mój legwan uwielbia kiełki. Dostaniesz to w każdym sklepie ze zdrową żywnościa.

  8. #8
    Beata_U
    Guest

    Re: przygotowania do zimy

    Można tez kupic ziola w doniczkach.


  9. #9
    Jaymz
    Guest

    Re: przygotowania do zimy

    Dokladnie tak, swieze ziola mozesz kupic lub tez wysiac.
    Kielki bardzo dobrze zastapia w okresie zimowym brak lisci- najlepiej lucerny(alfalfa), pszenicy, slonecznika, rzodkiewki.
    Co do tej ostatniej, zamiast kielkow mozesz wyhodowac cala rosline i podawac liscie
    Tak samo z marchwia- legi bardzo sobie cenia jej natke, ale nie pietruszki!!!
    Zdobycie nasion marchwi nie powinno byc problemem- w ogrodniczych i zielarskich.
    A czasem mozesz urozmaicic diete zwierzakowi i podawac suchy pokarm dla legow - Iguvert firmy JBL, tylko wtedy zmniejsz troche ilosc podawanych dodatkowo witamin.
    Jak widzisz masz dosyc duzy wybor.... ty i twoj leg ))


  10. #10
    dr Robert
    Guest

    Re: przygotowania do zimy

    Suche karmy dla legwanów mają tę wadę, że legwany zwykle nie chcą ich jeść. Moje nie jadły nawet po zmieszaniu ich z normalną sałatką. Ogłosiły strajk głodowy. A taki wrzucony bez dodatków do miski w ogóle nie uznały za pokarm.


Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •