Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 19

Wątek: Cwaniaczek

  1. #1

    Cwaniaczek

    zauważyłam, ze mój leguś jest za bardzo cwany (a jest jeszcze młodziutki - a tak a propos to ma 45 cm z ogonem - z czego ciałko ma 13,5 cm - to ile ma miesięcy???) ale wracając do tematu. jak wszyscy sa w domu i się kręcą, to leży spokojnie na gałęzi i udaje legwana , ale kiedy tylko robi się spokojnie, zaczyna chodzić, węszyć i... za wszelką cenę chce wyjść z terra.( wyczaił, gdzie się otwiera i stara się koniecznie wydostać.) ma wszystko: basenik, ciepło (29stC), wilgotno(w dzień ok.60-65, w nocy nawet 94). dlaczego tak się zachowuje??? ps:jak mu się nie udaje górą, to za kopie przy szybie (i myśli, ze się dokopie na zewnątrz-może był górnikiem?) najlepsze jest to, ze kiedy tak sie zachowuje, to go obserwuję z ukrycia. ale wystarczy, ze podejdę, zaczyna uciekać, skakać, jak by wiedział, że coś przeskrobał. Co ja mam roooooobić?????? (jak go biorę na ręce, to nie jest tak strasznie, wykazuje zainteresowanie, troche biczuje(ale już się przyzwyczaiłam) no i oczywiście nie można się przy nim gwałtownie poruszyć, ale tego przestrzegam. napiszcie proszę, jakie macie doświadczenia, czemu chce wyjść i ile może mieć m-cy? jeszcze coś...jak go kupowałam pan w sklepie powiedział, ze mały powinien jeść trochę robaczków, a on od przybycia nie zjadł nawet jednego małego mączniaczka. po prostu nimi pogardza.

  2. #2

    Re: Cwaniaczek

    W/g książki "Zwierzęta w Terrarium" C.Przybyszewskiego leg po wykluciu
    ma 18-23cm. W drugim miesiącu życia osiąga 30cm, pod koniec pierwszego roku 60 cm, po dwóch latach 120 cm. Samice dojżewają i składają jaja w 3 roku życia.

    Ja swojemu legowi dawałem mączniaki a leg jak je widział to dosłownie się na nie rzucał. Zaraz pewnie rozpocznie się burzliwa dyskusja -ale możesz podawać mu małe kawałki surowego mięsa drobiowego lub ryby.
    Oczywiście nie przesadzaj z tym -1 raz w miesiącu powinno wystarczyć.

    Co do wyjścia z terra to może legwan widzi przez szybę jakiś atrakcyjny
    dla siebie fragment pokoju. Może to być jakaś duża roślina, parapet itp. Z tego powodu chce się tam dostać i szuka drogi ucieczki.

    Mój zwierzak wychowywał się bezterraryjnie jednak czasami wchodzi do
    terrarium i w nim siedzi. Jednak po zamknięciu go na siłę rozpaczliwie
    próbuje się uwolnić z pułapki. Cóż są to zwierzęta lubiące duże przestrzenie i swobodę.

    Możesz ustawić w pokoju dużą donicę /taką jak dla palmy/ i posadzić w niej dużo roślin -bluszcze itp. Pozwalaj legowi w tej donicy siedzieć ale
    musisz go pilnować jeżeli nie jest do końca oswojony. Będzie mu się na pewno podobało. Dbaj o to by podłoże w donicy było stale wilgotne -to bedzie miało dobry wpływ na legwana. Ustaw mu gdzieś niedalego miskę
    z jedzeniem oraz piciem. Tak sobie go hoduj. Po pewnym czasie legwan
    zasiedli tą doniczkę i będzie się jej pilnował. To będzie jego terytorium.
    Najlepiej jak donica będzie ustawiona przy oknie po stronie południowej.


  3. #3

    Re: Cwaniaczek

    Myślę że twój leg chce się wydostac z terra aby sobie pospacerować po mieszkaniu (pozasłaniaj wszystki dziurki i zakamarki w które mógłyby się schować i usuń wszystki nie stabline rzeczy które może strącić) niech cały czas będzie pod twoją kontrolą , miej go na czas spaceru na oku . Jeśli ma tak jak mówisz 13.5 cm. to jest gdzieś około 7,8 m-ca życia wzrost zależy w dużej mierze od warunków w jakich znajduje się leg i czym się żywi .Co do robaczków to pan w sklepie słusznie powiedział "trochę robaczków" , jeśli nie chce jeść do nie zmuszj go do tego , wystarczy zielenina, owoce i warzywa.A jeśli zdecuduje się na robaczki to nie podawaj mu ich za często - lepsze byłyby świerszcze lub pasikoniki.

  4. #4

    Re: Cwaniaczek

    Przepraszam ale zdaje się że pomyliłem grupy a dlaczego zapytacie ? A dlatego ze jak słyszę o :

    1) chowaniu Lega bez terrarium a tym bardziej w doniczce to ..... no coment no ale pomysł z południową stroną całkiem ciekawy

    2) robaczki ?? zupełnie zbędne ale niektórzy ludzie jedzą np. trawę więc w gusta kulinarne sie nie mieszam

    3) nie nie będzie 3 bo powiecie że sie czepiam hehe

    Co do takiego zachownia Lega jak opisałaś to normalka mój tez długo długo w obecności ludzi w polu widzenia siedział i obserwował only a pozostawiony rozrabiał , przekopywał itp. po prostu się boi podobnie było z jedzeniem nic nie jadł w naszej obecności ale zmieniło sie to po przestawieniu tera do pokoju w którym cału czas ktoś przebywa jak jesteśmy w domu . Robal teraz zupełnie nie zwraca uwagi na domowników i przy nich potrafi sobie spokojnie wyjść z tera zrobić spacerek tu i tam i powrócić do tera .
    Co do wieku jak na mój gust może mić około pół roku ale możan się z łatwością pomylic o 3mies bo zależy to od wielu czynników.

    Pozdrawiam
    SEB

  5. #5

    Re: Cwaniaczek

    dzięki wielkie

  6. #6
    Tusipek
    Guest

    Re: Cwaniaczek

    Cześć
    Możecie powiedzieć ile kosztuje młody i gdzie najlepiej kupić?

    Pozdro.

    Tusipek


  7. #7

    Re: Cwaniaczek

    Nie nie pomyliłeś /chyba/ grup. A może i tak. Tego nie wiem...
    Może nie zdajesz sobie z tego sprawy ale legwan zielony nie jest zwierzęciem "szklarnianym". To nie pomidor. Mormalną rzeczą u szybkich
    i zwinnych jaszczurek jest to iż są one ciekawskie a całodniowy pobyt w terrarium raczej ich ciekawości nie zaspokoi. Niestety większość z grupowiczów nie jest z zawodu zoologami i nie prowadzi prac badawczych nad biotopem oraz zachowaniem tych jaszczurek w warunkach naturalnych. Jesteśmy w większości fascynatami a legwany hodujemy z zamiłowania. W związku z tym mam pytanie. Jaką widzisz wyższość w przetrzymywaniu legwana w terrarium nad pozwoleniem mu
    swobodnie wędrować po naszych pokojach podczas naszej obecności w domu...
    Chyba nie zdajesz sobie z tego sprawy ale legwan w warunkach domowych wybiera jako swoje "siedlisko" parapet, dużą donicę z kwiatami, wysoko umiejscowione meble lub często w okresach zimowych
    -kaloryfer. W ciepłym, dobrze ogrzanym mieszkaniu przetrzymywanie legwana właśnie w dużej DONICY obsadzonej bujną roślinnością jest o wiele lepszym wyjściem niż trzymanie zwierzęcia w warunkach terrarium.

    Po pierwsze legwan pozbywa się strachu przed domownikami oraz poznaje swoje najbliższe otoczenie.
    Po drugie kontakt ze zwierzęciem jest o wiele lepszy niż "lizanie" go przez szybę terrarium.
    Po trzecie właśnie ta DONICA bardziej przypomina naturalny biotop legwana niż miejsce z którego zwierzę nie może się w żaden sposób wydostać.
    Zamontowanie odpowiedniego światła niedaleko takiego "siedliska" też nie nastarcza większych problemów...


  8. #8

    ŻADNYCH MĄCZNIAKÓW I MIĘSA!!!

    ŻADNYCH MĄCZNIAKÓW I MIĘSA!!!!
    LEGWANY TO ZWIERZĘTA ROŚLINOŻERNE!!!


  9. #9

    Re: Cwaniaczek

    ja kupiłam za 200 w sklepie zoo, widziałam też w zoologicznym Geanie w Łodzi za 320 (były trzy i przyznam się szczerze ze najchętniej bym je wszystkie wykupiła,gdybym miała warunki, bo tak marnie wyglądały)

  10. #10

    Re: Cwaniaczek

    To hoduj sobie Lega w doniczce :-)
    A żeby utrzymać wilgoność podlewaj ziemię w donicy , kurcze ale sielanka zaczynam się zastanawiać po co robiłem tera ?

    Zresztą nie mam ochoty tłumaczyć Ci po co jest terrarium .

    A czas jaki samowolnie spedza mój Leg poza terrarium to max 2h dziennie więc jednak lubi ten swój domek o czym ty się nie przekonasz bo zaoszczędziłeś na terrarium .

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •