Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14

Wątek: Co mu sie stalo?

  1. #1

    Co mu sie stalo?

    Poniewaz wielu z Was jest dlugoletnimi posiadaczami legwanow, mam goraca prosbe. Cos sie stalo mojej iguance (pojde z nia do weterynarza, ale wczesniej chcialabym uslyszec Wasze opinie). Zawasze rano robie jej ciepla kapiel w wannie, zwlaszcza teraz jak ma wylinke. Po kapieli wedruje na parapet i wygrzewa sie w sloneczku. Dzisiaj bylo podobnie, ale stalo sie cos czego nie potrafie wytlumaczyc
    Moja iguanka siedziala sobie na siatce od drzwi balkonowych i grzala sie w promieniach slonca (u mnie jest teraz poludnie, mieszkam w USA). Zraszalam ja ciepla woda (bardzo to lubi) w pewnym momencie zauwazylam, ze zachowuje sie dziwnie, otworzyla pyszczek, wystawila jezyk i starsznie ciezko oddychala, kiedy ja wzielam na reke byla jak z waty i drzala. wlazylam ja do terra, ale zauwazylam, ze robi sie sztywna, zwlaszcza ogon i ma mocne drgawki (horror!) wzielam ja do wanny z ciepla woda i troszke zaczelo sie poprawiac, zaczela ruszac lapkami i ogonem. Po kilku minutami wzielam ja na rece i owinelam w recznik, nastepnie ponownie dalam ja do terra. Bylo coraz lepiej. Przed chwileczka zagladalam do niej i wyglada, ze jest dobrze. Oddycha normalnie i porusza sie prawidlowo, reagowala na mnie jak zawsze.
    Nie mam pojecia co moglo byc przyczyna tego stanu. Bardzo prosze napiszcie jakie jest Wasze zdanie.
    Dziekuje

  2. #2

    Re: Co mu sie stalo?

    Może zaczepiła się o siatkę pazurami i nie mogła się odczepić.
    Ale to raczej mało prawdopodobne. Legwany tak się zachowują /język i dyszenie/ gdy są przegrzane tzn. gdy temperatura jest dla nich za wysoka.

    A dajesz jej witaminy?
    Jaki duży jest twój legwan?
    Napisz coś więcej czym go karmisz itp.


  3. #3

    Re: Co mu sie stalo?

    Zapewne twój leguś sie przegrzał i dlatego te drgawki. Po kąpieli na ciałku lega zostały kropelki wody i one podczas wygrzewania działały jak soczewki skupiające światło i doszło do przegrzania.


  4. #4

    Re: Co mu sie stalo?

    Napewno nie zaczepila sie pazurami o siatke, a jesli nawet by tak bylo to chyba nie skonczyloby sie to takimi objawami.
    Moja iguana jest jeszcze mala, mam ja od miesiaca, a w tej chwili ma ok. 32 cm calkowitej dlugosci.
    Podaje jej calcium i codziennie po kapieli jest spryskiwana tam srodkiem:Four Paws Nature's Reptile Vita-Spray. Spray ten posiada przede wszystkim witamine D, ale nie tylko.
    Jadlospis ma urozmaicony, czytalam na forum i stosuje sie do Waszych rad. Podaje jej przede wszystkim warzywa, liscie, ale nie zawsze chce je jesc, owoce tez lubi niektore.
    Wyglada zdrowo i szczesliwe jest bardzo lagodna i jak na takiego maluszka dosc oswojona, nie ucieka bez powodu i nie robi agresywnych ruchow ogonem.
    Dalaczylam zdjecia.
    Pozdrawiam

  5. #5

    Re: Co mu sie stalo?

    Po jego zachowaniu mozna bylo tak sadzic, ale temperatura nie byla wysoka, a objawy zaczely sie z chwila kiedy ja opryskiwalam woda. Dlaczego zrobila sie najpierw miekka jak wata, a pozniej sztywna jak drzewo, lapki miala podkurczone, a ogon byl jak sztywny jak drut i drzala bardzo mocno, sprawiala wrazenie jakby zdychala
    Teraz jest juz ok, zagladam do niej bardzo czesto, lezy na hamaczku i wygrzewa sie.

  6. #6

    Re: Co mu sie stalo?

    a może to szok termiczny? Nagrzała się na słońcu i gdy spryskałaś ją zimną wodą doznała szoku. Ona nie potrafi regulowac sobie temperatury jak człowiek. Takie zmiany moga jej szkodzic. A drgawki, zwiotczenie i sztywnienie to moze taka forma obrony organizmu? Nie wiem. ja nie jestem wetem.


  7. #7

    Re: Co mu sie stalo?

    Spryskiwalam ja ciepla woda, robie to teraz dosc czesto poniewaz jest w trakcie wylinki.

  8. #8

    Re: Co mu sie stalo?

    Zapewne doznała szoku termicznego.


  9. #9

    Re: Co mu sie stalo?

    Raz obserwowałem takie objawy. Po długim okresie (wakacje) życia bez kontaktu z ludźmi nagle złapałem samiczkę bazyliszka i dokładnie było tak samo. Ja stawiam na panikę. Może wcale nie jest tak oswojona jak sadzisz?


  10. #10

    Re: Co mu sie stalo?

    Tak czy siak różnica temperatur mogła być duża tzn. nagrzane ciało lega i woda.


Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •