Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 23

Wątek: Legwan w nowym otoczeniu

  1. #1
    Tusipek
    Guest

    Legwan w nowym otoczeniu

    Cześć,od przedwczoraj jest u mnie w domu legwan. O ile planowałem kupno dopiero kiedy będę miał ustawione duże terrarium, to legwana kupiłem nagle.

    Znalazłem go (ledwo co) w brudnym, oblepionym akwarium z napisem dekoracja w sklepie zoo...
    Siedział w nim jeden dzień bez jakiegokolwiek źródła ciepła...przy liściu sałaty. Wolałem go kupić od razu - ten sprzedawca miał nie dawno dwa kameleony , które trzymał na kwarantannie w innym zamkniętym sklepie, też przy liściu sałaty... - nigdy ich nie zobaczyłem w sklepie.

    Kiedy otworzyłem szybkę od akwarium w sklepie - legwan podniósł się na przednich łapach i tak stał w bezruchu , później zaczał uciekać kiedy sprzedawca go łapał...

    Jedyne co udało mi się zdobyć w sobotę to akwarium wielkości "półtorej legwana" z rozprostowanym ogonem, ziemię ogrodową i dwie żarówki i termometr.

    temperatura w dzień utrzymywała się troszkę poniżej 30 stopni pod źródłem , legwan chętnie tam leżał.W nocy spadła do temperatury pokojowej - mi było dosyć ,legwanowi pewnie też - dlatego właczyłem mu światło już o 5 rano. (Nie wiem czy pozwolić mu spać ? czy lepiej ogrzać - zdecydowałem ogrzewanie)kiedy się położyłem spać i obudziłem po godzinie, legwan wylazł jakoś z siatki którą przykryłem terrarium (siatka z cienkiego sznurka - koloru zieonego).Nie wiem jak to zrobił - wyszedł z siatki i siedzi na konarze niedaleko lampy - siatka jest nienaruszona i opięta na wszystkich rogach.
    Później kiedy się obudziłem legwan wychylił głowę ponad wysokość terrarium, patrzył w moją stronę i...tak sobie siedzi.

    Nie wiem co mam zrobić , nie chcę go zrzucać z siatki bo będzie zestresowany - jestem teraz w pracy , zostawiłem go pod opieką mamy , która ma tylko zaglądać i patrzeć czy jaszczur nie wchodzi na lampę, poluzowałem siatki z boków tak żeby się zapadły na dno terrarium kiedy będzie próbował dostać się do źródła ciepła. dzisiaj mam zamiar zmontować terrarium z szafki i kupić dwie żarówki - widziałem GLO-nocną i dzienną GLO-day.

    Spryskałem go wczoraj wodą odstaną (do kwiatów - czystą) przestraszył się i schował za karton - którego już nie ma - za to przednią część szyby przesłoniłem turkusowym materiałem .

    Legwan zjadł przedwczoraj marchew i polizał pietruszkę :-))
    Wczoraj jadł już pomimo tego że byłem w pokoju - spoglądał na mnie tylko kiedy odwracałem głowę od komputera.
    No i - chyba to jest oznaka zrowia- walnął qpala.

    legwan jest trochę brudny - ma brudny ogon - chciałbym go wykąpać ale nie chce go brać na ręce - jeszcze.
    ????? co zrobić???
    na grzbiecie , a dzisiaj zauważyłem też na głowie odkleja mu się brązowa skórka.
    ????????

    Czy możecie podać mi gotowy przepis na sałatkę ???
    Jeszcze się w tym dobrze nie orientuję - na stronach www różnie piszą - nie chce dawać mu białka ziwerzęcego - jakby co to wpuszcze patyczaka ;-)
    chcę kupić wapno w aptece (nie musujące) <- taka porcja jest wyliczona dla człowieka - ile można dać legwanowi??? nie chce żeby stał się jakimś wapniakiem....

    Powiedzcie jak go zabezpieczyć zanim się oswoji?

    Mam też matę grzewczą ale nie chce jej teraz wkładać- kiedy wkładałem konar wystraszył się i chciał się wydostać z akwarium (można pod ściółkę? <-ziemia ogrodowa).


    Pozdro.


  2. #2

    Re: Legwan w nowym otoczeniu

    nie kupuj tych zarowek to wyrzucanie pieniedzy w bloto za 3 z kupisz lustrzanki, kup mu swietlowke UV


  3. #3
    Tusipek
    Guest

    Re: Legwan w nowym otoczeniu

    dlaczego uważasz że te żarówki są do kitu?

    Właśnie dzwoniłem do domu - tata powiedział mi że legwan wylazł z terrairum i łazi po łóżku

    Co mam zrobić???!?! Będę tam dopiero za 2-3 godziny

    Powiedziałem tylko żeby zabrał rośliny bo nie wiadomo czy nię będzie chciał ich posmakować :-/


  4. #4
    cubante
    Guest

    Re: Legwan w nowym otoczeniu

    NIe tyle zeby te zrowki byly do kitu tylko taki sam efekt w dzien otrzymasz kupujac lustrzanke w zwyklym sklepie. Ja tam mam Glo na noc i na dzien i UV-ke i nie zaluje
    NIe ma czegos takiego jak gotowy przepis na salatke, podawaj wszystko za wyjatkiem szczawiu, rabarbaru itp (kwasne rosliny)

    a na tego goscia ze sklepu jakas nagonke proponuje zrobic(

  5. #5
    cubante
    Guest

    Re: Legwan w nowym otoczeniu

    przeczytaj opis na tej stronie i stare posty z forum to juz sporo bedziesz wiedzial. I nie podawaj mu tusipeksu bo efedryna go zabije

  6. #6

    Re: Legwan w nowym otoczeniu

    Jak Ci go ojciec nie przypilnuje to jutro będzie @ z tytułem "Szukam Lega"
    :-))) Takiego maluch trzeba mieć cały czas na oku jak jest w niezabezpieczonym tera a co dopiero luzem w pokoju :-)
    Z żarówek polecam tylko Night-Glo jako wygodne źrudło ciepła na noc ale nic poza tym nie daje . Najlepsze świetlówki Repti-glo
    I zastanowił bym sie nad podłożem !! wg. mnie ziemia nie jest dobra !!

  7. #7

    Re: Legwan w nowym otoczeniu


    Pozwól legwanowi wejść na rośliny, będzie się czuł bezpieczniej. Sądzę, że nie zje tego co jest szkodliwe. Mój leg chodzi po roślinach w domu i ma sie dobrze.
    Skoro jesteś w pracy może twoi rodzice nie będą się bali i włoża go do akwarium. Masz chyba małego lega? Pewnie,że szkoda go stresować,ale w sytuacjach ekstremalnych można go wziąć - bez przesady, nic mu sie nie stanie.
    Sałatkę zrób mu z liści mlecza, koniczyny, kwiatów mlecza (zaczęły znowu kwitnąc). Legi lubią koperek, poza tym słodkie owoce gruszka, arbuz,śliwka, z warzyw marchewka. To tak na początek. Nie dawaj za dużo bo nie zje, nie zmieści sie do żołądka.
    Jak juz wejdzie na jakąś roślinkę to powiedz rodzicom zeby zaświecili lampkę i postawili ją tak,żeby świeciła na lega.
    Jeżeli chodzi o wydostanie się lega przez siatkę, ja twierdzę,że dla legów nie ma rzeczy niemożliwych -odkąd znalazłam mojego na patelni w szafce. Dostał się do niej przez otwór średnicy2x2 cm tuż pod blatem.
    jeżeli chodzi o ogrzewanie mam matę grzewczą - pod szkłem (podwójne dno terrarium, siwetlówkę repti glo i punktowe źródło ciepła.
    wapno 100-200mg/kg.
    Myslę,że warto go wykąpać, temperatura 35 stopni. Mojemu to dobrze robi.
    Pozdrawiam Basia

  8. #8
    Tusipek
    Guest

    Re: Legwan w nowym otoczeniu

    Czy nie lepiej włączyć nocną żarówkę 24 na dobę?
    Zastanawiam się czy legwan nie oślepnie od żarówki 100 W ???

    Tego kolesia proobowałem uświadomić - dziwne bo powiedział mi nawet jak opiekować się legwanem i polecił książki.


  9. #9
    Tusipek
    Guest

    Re: Legwan w nowym otoczeniu

    Tiaaa :-)

    Co z Vibowitem? Często czytam żeby posypać pokarm Vibowietem - to musujące witaminki?


  10. #10
    Tusipek
    Guest

    Re: Legwan w nowym otoczeniu

    Legwan uciekł - znalazłem go pod kołdrą - wystawała mu tylna łapa(termo-regulacja :-))

    W opisie przeczytałem że najlepsze podłoże to ziemia z piaskiem?


Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •