Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 17

Wątek: Gryzienie

  1. #1

    Gryzienie

    Witam wszystkich forumiaków i miłośników Legwanów!

    Jestem początkującym chodowcą legwana (mam go około 3 tygodni). Mały ma około 12 cm długości.

    Mam pytanie do bardziej doświadczonych terrarystów: mój pupil od czasu do czasu próbuje mnie ugryźć gdy chcę go dotknąć, bądź wyjąć z terrarium. Nie wiem więc, czy mam tego unikać, czy też z premedytacją dawać mu się gryźć, aby zrozumiał, że to nic mu nie daje?
    Ogólnie będę wdzięczny za wszelkie rady i doswiadczenia związane z oswajaniem gada np. ile czasu wam to zajęło i w jaki sposób to zrobiliście, czy może się zdatrzyć, że legwan mimo iż z chodowli i młodzitki pozostanie dziki itp.
    Z góry dziękuję - MaD.

  2. #2

    Re: Gryzienie

    Jak na razie zostaw go w św. spokoju ja mam swojego legwana pol roku i jest dziki jak krokodyl to terwa a czasami i tak sie nie udaje .Twoje maleństwo broni sie jak może więc gryzie ,poprostu daj mu troche czasu a napewno nie możesz brac go na razie na ręce poczytaj troche wcześniejsze tematy na forum bylo o tym bardzo wiele gadania.....
    powodzenia

  3. #3

    Re: Gryzienie

    Jeżeli chodzi o mnie to choduję co prawda węże, ale to też gady. Węże oswajają się z właścicielem im częśćiej i dłużej bierzesz je na ręcę. Co do ukara nie dziwię się, że jego legwan po pół roku jest dziki skoro daje ci takie rady. Zwierze musię się do ciebie "przyzwyczaić", a przynajmniej do tego, że jest wyjmowane i dotykane. Musi znać twój zapach, bo w sumie ciężko jest, żeby cię poznawał po krokach jak n.p. nietrórzy twierdzą. To nie pies i nie kot.

  4. #4
    Edyta
    Guest

    Re: Gryzienie

    Załórz rękawiczki skórzane i oswajaj na "siłę". Zacznij od głaskania po pyszczku lisciem sałaty potem dłonią. Jeżeli po wyjęciu będzie agresywny przytul do siebie i głaszcz aż się uspokoi. Legwany szybko rosną duże są bardzo silne i bardzo trudno je oswoić. Powodzenia.
    Mają bardzo ostre zęby takie małe żyletki.

  5. #5
    akasza
    Guest

    Re: Gryzienie

    Zgadzam sie z mysza i Edyta, choc pewnie beda i tacy co sie z nami nie zgodza. Musisz go przyzwyczajac do tego ze bedzie dotykany, glaskany, brany na rece a jesli tego nie bedziesz robil to caly czas bedzie traktowal Cie jak intruza. Pewnie ze nic na sile. Sprobuj dawac mu z reki jedzonko, delikatnie poglaszcz go po glowce i rob to kilka razy dziennie. Czasem bedziesz sie cieszyl ze Leg juz jest spokojny ale na drugi dzien zabawa moze zaczac sie od poczatku. W koncu to nie pies ani kot..Życze wytrwalosci i powodzonka.

  6. #6
    Loke
    Guest

    Re: Gryzienie

    a czy to gryzienie nie wynika z czegos innego????

    mam juz oswojonego lega a od czasu do czasu jak go podkarmiam reka to "prubuje" moj palec, kiedys ugryzl mnie w ucho jak siedzial mi na ramieniu. siedzial dlugo potem ugryzl dostal lekko i siedzial dalej...

    ja tlumacze to tym ze jemu chce sie miesa unikam tego ale jak moj leg zaczyna mnie podgryzac zauwazylem ze to najwyzszy czas na jakies miesiwko... potem przez jakis czas mu sie to nie zdarza... zauwazylem ze raz wystepuje to w odstepie 1 miesiaca a innym razem przez 3-4 miesiace jest spokoj...

    co do oswajania "na sile" popieram, legi to bardzo sprytne bestie i jak raz mu odpuscisz i dasz wygrac wtedy on sie nauczy ze w ten sposob moze sie ciebie pozbyc co bedzie powodowalo jeszcze wieksze nasilenie agresji... ale pamietaj ze to male stworzonka z malym serduszkiem wiec trzeba ostroznie ze stresem...

    oswajac trzeba spokojnie powoli ale rowniez stanowczo...

    Pozdrawiam Loke

  7. #7

    Re: Gryzienie

    Dzięki za rady.
    Sporo czytałem o oswajaniu (starsze posty też), ale tak jak z żywieniem jest na ten temat wiele sprzecznych teorii. Wydaje mi się, że mój mały powoli sie oswaja, bo jak wkładam rękę do terrarium nie dostaje już "czerwonej gorączki" Dalej nie wiem jednak, czy dawać mu się specjalnie gryźć (póki jest mały i słaby) czy też tego unikać.

    I jeszcze coś zasadziłem na zimę w doniczkach: rumianek, tymianek i mietę. Czy te zioła nadają się dla legwana?

  8. #8
    Loke
    Guest

    Re: Gryzienie

    sproboj go skarcic po tym jak cie ugryzie na mojego dziala syczenie

  9. #9

    Re: Gryzienie

    Ludzie!!! legwan najpierw musi sie przyzwyczaić do terra do otoczenia do tego że ktoś podchodzi do niego.
    Ale wiesz co możesz z nim nawet spać może nawiąże sie miedzy wami coś więcej mam węże i oczywiście rada "myszy" tyczy się właśnie węży co do legwana to wiem co mówie uczyłem sie od najleprzych .
    Loke nie wiem czy masz dzieci ale jeśli kiedyś przytrafi Ci sie syknąć na swoje dziecko które ma 2 mce. to następnym razem jak weżmiesz Je na ręce bedzie ryczało i wolało mame a nie tate...
    ale kogo ja będe uczył przecież to sami doświadczeni terraryści jeden z nich nawet nie trzymaół legwana ale wie co mówi......
    POWODZENIA naprawde......

  10. #10

    Re: Gryzienie

    Mój leg ma 1,5 roku z czego rok jest u mnie próbowałem juz metody "na siłe" jak równiez metody "przwyczajenia". Niestety Spike nadal jak ma zły dzien potrafi ugryźć. Ponieważ nie jest juz maluchem krew leje sie gęsto. No ale decydując się na zwierzaka wiedziałem że moga się zdarzyć takie historie. Mysle że jeszcze sporo czasu minie zanim zarówno ja jak i leg oswoimy sie ze sobą. Na początku tez myślałem że bede głaskał lega po głowie po 2 miesiacach. Niestety oswojenie a raczej "przyzwyczajenie" trwa długo i jest zalezne od wielu czynników jak rózniez od charakteru zwierzaka. Musimy sie wszyscy uzbroić w cierpliwość i nie panikować.
    Jeżlei chodzi o ugryzienie - jeżeli nie przeszkadza ci to do dawaj mu ręke do gryzienia ale ja proponuje jakąś rękawiczke skurzaną bo za jakiś czas ugryzienie skończy się szyciem na pogotowiu.
    To tyle mojej skromnej opini.
    Pozdrawiam

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •