Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 24

Wątek: Brazowe pręgi

  1. #1
    Tusipek
    Guest

    Brazowe pręgi

    Cześć,
    Legwanowi który u mnie mieszka pojawiły się na grzbiecie i bokach również na łapach - brązowe pręgi. WYglądają podobnie jak te na ogonie. Czy to coś oznacza? Wyszły pare dni po wylince, są dosyć regularne i wyglądają jak ubarwienie.

    Pozdro.

    Tusipek (alias Qppralke)


  2. #2
    dr Robert
    Guest

    Re: Brazowe pręgi

    Rośnie i zmienia barwę. Zwykle tylko malutkie są całkowicie zielone.


  3. #3
    Tusipek
    Guest

    Re: Brazowe pręgi

    Dzięki za odpowiedź, bałem się że ma jakieś prblemy ze skórą ;-)


  4. #4

    Re: Brazowe pręgi

    Poszperaj w necie to zobaczysz jak ten legwan zielony może być ubarwiony :-). Zielony to on będzie raczej z nazwy. Ja natknąłem się na pomarańczowo-brązowo-zielonego. Fajny był! Pozdrówko! Rysiek
    Ps. Mój też kiedyś był zieleniutki :-( .

  5. #5

    Re: Brazowe pręgi

    To zależy.
    Moj leg na 2 lata i jest przez caly czas zielono niebieski.
    To zależy od podgatunku. Te z ubarwieniem pomarańczowo-żóltym mają taką barwę przez cale życie.


  6. #6

    Re: Brazowe pręgi

    Nie koniecznie. Legwan przystosowuje się do otoczenia w którym przebywa. Młode w wiekszości są zielone, ale z czasem stają się szaro - brązowe, zielono - brazowe itp. To zależy od wielu czynników- oświetlenia , wystroju terrarium, gatunku- tak jak piszesz. Zmiana koloru nie przebiega tak jak u kameleonów-szybko. Na wykształcenie barwy legwana trzeba czasu, chociaż po swoim Guciu zauważyłem szybkie zmiany po wyniesieniu na słońce. Zaznaczyły się ciemniejsze pasy, więcej było ciemnego koloru ( czarnego ) . Zaczął "łapać" ciepło słoneczne. Czarny " przyciąga". Pozdrówko! Rysiek

  7. #7

    Re: Brazowe pręgi

    No nie do końca masz rację.
    Np.ten podgatunek z Meksyku w kolorze pomarańczowym nigdy nie będzie zielony lub czarny nawet gdy zrobisz mu wystrój w takim kolorze w terra. Tak samo sprawa wygląda z innymi podgatunkami. Owszem kolor w terra jest ważny jednak nie wplywa on na kolor zwierzęcia tylko na jego odcień.


  8. #8

    Re: Brazowe pręgi

    Obaj mamy rację po trochu :-). Napisałem, że zależy to od wielu czynników i gatunku też ( wcześniejszy post ) . Nie miałem na myśli legwanów z Ameryki Środkowej, ale napisałem ogólnie o nich. O tych z Południowej też. Na ubarwienie ma wpływ wiele czynników . Wątpię, aby komuś udało się dochować legwana w kolorze jaskrawo- zielonym ( takim jak młode ) do wieku np. 8-10 lat. Pozdrówko! Rysiek

  9. #9
    dr Robert
    Guest

    Re: Brazowe pręgi

    Podgatunki póki co opisano dwa, choć patrząc na legwany z różnych rejonów to rzeczywiście różnią się one sporo gdy chodzi o barwę. Być może dalsze badania (genetyczne) pozwolą również w systematyce lepiej oddać zróżnicowanie i zależności międzypopulacyjne. Mi najbardziej podobają się samce w szacie godowej I.i.rhinolopha z Kostaryki, takie ciemne, prawie czarne z niemal czerwonym grzebieniem i głową. Dużo zależy od temperatury i stanu psychicznego zwierzęcia, oraz cyklu rozrodczego. Mój samiec na okres godów przybierał pomarańczowo-żółtą barwę, im bliżej głowy tym intensywniejszą. Są populacje, w których dorosłe pozostają zielone, choć nie jest to tak soczysta zieleń jak u maluchów.


  10. #10

    Re: Brazowe pręgi

    Mojemu legwanowi ta soczysta zieleń pozostała na spodzie brzucha i pod łapami. Cały tułów jest też zielony, ale już nie taki jaskrawy. Ogon w zielono, brązowo-czarne pasy. Te ciemne pasy uwydatniają się po wyjściu na słońce. Niekiedy pojawia się ten pomarańczowo-brązowy kolor na przednich łapach. Pozdrawiam! Rysiek

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •