-
Re: toksoplazmoza od legwana? - do dr Zajączkowskiego
Toksoplazmoza jest chorobą odzwierzęcą wywołaną przez pospolicie występującego pierwotniaka Toxoplasma gondii. Najczęściej zarażamy się nim drogą pokarmową, czyli spożywając surowe lub niedostatecznie usmażone mięso (wołowinę, wieprzowinę, baraninę) zawierające cysty, czyli formy przetrwalnikowe tego pierwotniaka. Niestety, mięso nie jest u nas badane na jego obecność, a ponad 90 procent zarażeń toksoplazmozą u ludzi następuje w ten właśnie sposób. Groźbę zakażeń stwarzają szybko przygotowywane produkty mięsne, tzw. fast foody, bo pasożyt ginie dopiero wtedy, gdy poddamy go działaniu temp. 80°C przez 20 minut. Zabija go także zamrażanie w temp. poniżej 20°C przez 2 tygodnie.
Znacznie rzadziej można się zarazić spożywając produkty zanieczyszczone odchodami zarażonego kota lub przez kontakt z ziemią z jego odchodami. Zarażony toksoplazmozą kot przez pierwsze 3 tygodnie od kontaktu z pierwotniakiem wydala od 2 do 20 milionów cyst (form przetrwalnikowych), które zachowują zdolność zarażania przez 12-18 miesięcy. W ich rozprzestrzenianiu mogą brać udział dżdżownice czy ślimaki. Cysty są odporne na mróz, a wrażliwe na wysychanie i temperaturę powyżej 45°C.
U człowieka zarażenie następuje nie tylko drogą doustną. Istnieje możliwość wprowadzenia pasożyta do organizmu przez przetaczanie krwi, transplantację szpiku kostnego lub narządów uzyskanych od zarażonych dawców. Najbardziej niebezpieczna dla człowieka jest droga zarażenia wewnątrzmacicznego, przez łożysko.
Zapobieganie toksoplazmozie:
- przed zajściem w ciążę zrób badania w kierunku toksoplazmozy;
- jeżeli nie jesteś zarażona, powtarzaj badania przynajmniej raz na 3 miesiące;
- nie spożywaj surowego i półsurowego mięsa oraz wędlin;
- nie próbuj potraw mięsnych w czasie ich przyrządzania;
- myj ręce po zakończeniu obróbki surowego mięsa i zmywaj dokładnie powierzchnie przedmiotów używanych podczas pracy;
- dokładnie myj warzywa i owoce przed spożyciem;
- unikaj kontaktu z przedmiotami, które mogły zostać zanieczyszczone kocimi odchodami oraz używaj rękawiczek ochronnych w czasie pracy w ogrodzie i sprzątania kociej kuwety;
- myj kuwetę środkiem dezynfekcyjnym z chlorem, a potem wyparzaj wrzątkiem;
- jeżeli stwierdzono, że jednak się zaraziłaś w czasie ciąży, poddaj się niezwłocznemu leczeniu.
Tekst z serwisu WP.
Pozdrawiam
[gadzinka]
Uprawnienia umieszczania postów
- Nie możesz zakładać nowych tematów
- Nie możesz pisać wiadomości
- Nie możesz dodawać załączników
- Nie możesz edytować swoich postów
-
Zasady na forum