Jeśli zna się odpowiedź na pytanie to po co pytać innych ? Pytanie brzmiało: "Czy można go trzymać w terra z legwanem zielonym?"
Otrzymujesz odpowiedź i okazuje się, że ona Ci nie odpowiada. Przy tak sprecyzowanym pytaniu można odpowiedzieć: nie. Nie było bowiem wiadomo o jaki gatunek chodzi. Wspólną polską nazwą "legwan czarny" określa się bowiem wszystkie 14 gatunków z rodzju Ctenosaura. Przypuszczałem, że chodzi o Ctenosaura similis (wyrośnięte samce max. do 120 cm), chociaż w hodowlach w Czechach czy w Niemczech spotyka się też C.pectinata (do 80 cm) czy C.quinquecarinata (do 40 cm). Takie małe gatunki legwanów czarnych chyba trudno sobie wyobrazić z dorosłymi legwanami zielonymi.

Ctenosaura similis pod pewnymi warunkami może być trzymana z legwanem zielonym. Przede wszystkim powinny to być zwierzęta podobnej wielkości.
W naturze C.similis występuje na terenach suchych jak wspomniał m.in. Mantid. Rozbawiło mnie stwierdzenie, że oba gatunki pochodzą z "pochodzą z tych samych stref geograficznych i z tych samych pańśtw". To jeszcze nie jest argument, że z tych samych środowisk. Aby to sprawdzić wystarczy rozejrzeć się wokół; w Polsce są i suche lasy sosonowe i bagna. I w obu tych miejscach są różne gatunki. Nie inaczej jest w Meksyku, Gwatemali czy Wenezueli; wilgotne lasy, suche lasy, półpustynie i pustynie.
Obok terenów suchych występuje jednak też np. na wybrzeżu oceanu, na drzewach w dość wilgotnym powietrzu morskim. Jest to więc gatunek dość plastyczny. Gorzej z jedzeniem, tu różnice są większe. Młode C.similis powinny dostawać 60-70% pokarmu zwierzęcego, dorosłe ok. 10 %. Nalezy więc rozwiązać problem karmienia.
Samo urzadzenie terrarium: C.similis znacznie chętniej kopie wpodłożu, powinno być ono grubsze niż u Iguana iguana. Należy także zapewnić większe możliwości ukrywania się. C.similis zaleznie od miejsca pochodzenia wybiera albo kryjówki ziemne, albo kryjówki nadrzewne (np. odstająca kora). Nie powinno tego zabraknąć w terrarium. Jak zawsze przy łączeniu zwierzat różnych gatunków trzeba je obserwować, aby w razie konieczności je rozdzielić.
C.similis ma swoje zalety w stosunku do legwana zielonego (dłużej żyje i łatwiej się rozmnaża w niewoli)


Dla hodowców legwan czarnego polecam książkę:
http://www.herpeton-verlag.de/Titel/schwarzleguane.html
Teraz ma wyjść jej drugie, uzupełnione wydanie.