Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 17

Wątek: Czy ktos wie ile moze kosztować terrarium dla legwana?

  1. #1
    Ciapka
    Guest

    Czy ktos wie ile moze kosztować terrarium dla legwana?

    Chciałabym sobie kupić takiego średniej wielkości legwana (wiem ze potem urośnie) ale podobno mu sie zmienia te terraria zgodnie z jego wielkością to ile dla takiego legwana będzie kosztować terrarium z całym wyposazeniem??

  2. #2

    Re: Czy ktos wie ile moze kosztować terrarium dla legwana?

    To zależy po pierwsze z czego robisz tera potem zależy od tego jak dużą masz fantazje i mozliwości portfela ;-) Tera sporych rozmiarów mozna zrobic od 500zł do zapewne kilku tysięcy !! Dajmy na to że zamontujesz jedą świetlówkę ale możesz 3 (1=60zł 3=180zł + koszty sterowników itp.) do tego jakieś czujniki elektroniczne temp. i wilgotności albo tradycyjne analogowe do przyklejenia. Minimum na spore terrarium to 500zł z wszystkimi podstawowymi sprzętami.
    Dla przykładu orientacyjna cena mojego w rozbiciu na elementy:
    1. Drewno na konstrukcje- 170zł
    2. Śruby i dodatki (pierdoły) - 30zł
    3. rolborder+basenik+cement+podstawki do półek= 50zł
    4. sztuczna trawa= 20zł.
    5. fototapeta na tło = 50zł.
    6. sterownik ARCADIA do świetlówki = 86zł
    7. świetlówka Repti-Glo 5,0 = ~60zł
    8. żarówka Night-Glo =20zł
    9. grzałka do basenu = 8zł
    10. halogen = 30zł
    11. termometr i higrometr= 20zł
    RAZEM -----------------544zł
    = ostatnio dokupiłem jako prezent dla Robala nawilżacz za 115zł
    Oczywiście wykorzystałem do budowy okna które wymieniała sąsiadka co pozwoliło zaoszczędzic troche kasy no ale kombinuje człek jak może.
    Efekt masz w załączniku

    pozdarwiam
    Seb

  3. #3

    Re: Czy ktos wie ile moze kosztować terrarium dla legwana?

    Jak się sprawdza nawilżacz. Mam taki sam ale jeszcze nie zamontowany. Rozumiem że sterownik ARCADIA do świetlówki to oprawa (tzw belka). Jeśli tak to firma Brilux wypuściła oprawy z odbłyśnikiem (nie wiem jak one się sprawdzą w wilgotnym terrarium) taka oprawka na dwie świetlówki 60 cm z odbłyśnikiem kosztowała mnie 43 zł (kompletna tylko wsadzić świetlówki).

  4. #4

    Re: Czy ktos wie ile moze kosztować terrarium dla legwana?

    Sterownik Arcadia to coś takiego :
    http://www.arcadia-uk.com/en/110fluo...ntrollers.html
    Ma tą zaletę że osobno np. poza tera możesz sobie zainstalować transformator w do tera wpuscić tylko same przewody z końcówkami na świetlówkę. Samą natomiast świetlówkę mocuje sie na zaczepach które moża przyczepić , przykleić czy jak tam kto wymyśli w dowolnym miejscu. Aha sprawdzałem ostatnio i producent świetlówek czyli np. Hagen gwarantuje prawidłowe funkcjonowanie świetlówki z zachowaniem dawek UVA i UVB przez 9000h czyli licząc że 12h na dobę to wychodzi jakieś 2lata ? hmm a polaca się raz na pół roku wymieniać hmmm daje do myślenia !
    Nawilżacz sprawuje się doskonale jedynym minusem jest to że daje zimna parę co spowodowało przy dłuższym uzytkowaniu bez przerwy delikatny spadek temp. w tera no ale códów zrobić się nie da :-)
    ogólnie fajna sprawa!.

  5. #5

    Re: Czy ktos wie ile moze kosztować terrarium dla legwana?

    hehe ok. a mozesz przetlumaczyc to?


    The Arcadia Fluorescent Lighting Controller is:
    Recommended for lighting marine and freshwater fish, reptiles and insects.
    Suitable for use with Arcadia and other fluorescent tubes.
    Splash-proof tube holders for maximum safety. Longer tube leads.
    Improved modern design.
    Complete range of controllers to fit all tube sizes up to 1200mm.

  6. #6

    Re: Czy ktos wie ile moze kosztować terrarium dla legwana?

    Ten kosztorys może cię przerazić ale kilka na kilku pozycjach da się zaoszczędzić, co pozwoli ci przynajmniej na rozłożenie kosztów
    dużo tańsze świetlówki produkuje NARVA
    a stateczniki do nich można wyjąć z 20W świetlówek kompaktowych
    (sam używam takiego rozwiązania zarówno w terra, jak i w trzech akwariach i sprawdza się bez zarzutów) koszt jednej świetlówki to około 8 zł gdzieś w sieci jest artykół o tytm jak taki dławik wyciąć z obudowy,
    oprawki do świetlówek (te same takie boki) można posiąść w każej ilości z starych remontowanych budynków (w moim przypadku śłużoły one najpierw do oświetlania budynku wydziału nauk społecznych uniwersytetu śląskiego :-) -dobrze jest być studentem) a odbłysniki to niesamowice bannalna konstrukcja na którą wystarcy dobrej jakości blacha (grosze ale ciężko dostać)
    - fototapeta też nie jest niezbędna, można ozdobić ściany taniej.

    Powodzenia w budowie
    życzy KORSAKOW

  7. #7
    Morbid
    Guest

    Re: Czy ktos wie ile moze kosztować terrarium dla legwana?

    ...do czego tak w zasadzie jest potrzebny ten odbłyśnik-aby powiedzmy było więcej swiatła?-ja nie takiego nie mam i chyba wszystko jest oki

  8. #8

    Re: Czy ktos wie ile moze kosztować terrarium dla legwana?

    odbłyśnik nie jest niezbędny, ale bez niego tracisz połowę promieniowania,

  9. #9
    Loke
    Guest

    Re: Czy ktos wie ile moze kosztować terrarium dla legwana?

    Jednym slowem terra dla lega kosztuje od ............




    Pozdrawiam

    Loke

  10. #10
    dr Robert
    Guest

    Re: Czy ktos wie ile moze kosztować terrarium dla legwana?

    Seb, gdzie znalazłeś informację, ze Hagen gwarantuje, że jego świetlówki dają UVB przez 9000 godzin ?
    Na stronie www.hagen.com wszedłem na: "U.S.A", a potem na "Reptiles", jest tam artykuł o oświetleniu w pdf-ie pt. "Reptile Lighting Guide" zresztą bardzo ciekawy (m.in. dla zwierząt potrzebujacych duzo UVB, pustynnych odległość od świetlówki powinna wynosić zaledwie 20-25 cm), ale na stronie 10, w prawej kolumnie, piąty wiersz jest napisane, że świetlówki mają ograniczoną żywotność i powinny być wymieniane nie rzadziej niż co 12 miesięcy, aby emitowały gwarantowaną ilość UV. I dalej o tym, że pomimo, że świecą to już nie emituja UV...
    To jest o tyle ważne, ze spośród świetlówek UVB Hagen jest chyba najdroższy i jeśli tak jest w istocie jak piszesz to pomimo wysokiej ceny na pewno opłacałoby się kupować świetlówki UVB tej firmy.


Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •