PDA

Zobacz pełną wersję : PROŚBA DO FORUMOWICZÓW !!



Kenias
03-04-2012, 10:31
Witam Wszystkich przebywających na forum .
Co jakiś czas wchodze na forum i czytam anonse w sprawie chodowli Legwana , dużo czytam i wnioskuje :)
Tym razem nie mogę znależć żadnego anonsu w sprawie troche nietypowej ..a chodzi mi o wydalanie odchodów :)
Mój Legwan oddaje dość sporą ilość moczu ??
Stąd też pytanie do specjalistów czy jest to normalny objaw ??
Czy może mi ktoś wskazać jakikolwiek opis związany z tym tematem ??
Jak rozpoznać że nie jest to żaden objaw choroby itp ....
A tak ogólnie i prosto z mostu odbywa sie to tak :))
Najpierw siusiu potem kupka :) ( swojego czasu oddawał malutka ilość moczu i kupke a od jakiegoś czasu mocz oddaje w większej ilości.
Serdecznie dziękuje za udzielenie mi informacji na ten temat .
Pozdrawiam Wszystkich Serdecznie.

Rysiek
03-04-2012, 10:37
Ta duża ilość moczu to normalna sprawa. Mojego legwana widziałem tylko kilka razy w ciagu 4 lat jak pił z miseczki, a siusia przeokropnie :-))). Skąd mu się to bierze ? W moczu jest jego stały składnik ( stała frakcja moczu ) - taka biała substancja. To też normalne . Pozdrówko! Rysiek

Kenias
03-04-2012, 11:10
Dziękuje za informacje która mnie troche uspokoiła :)
Co do tej frakcji moczu to zgadza sie taka wydzieline wydala .
Zastanawia mnie jeszcze fakt iż wcześniej nie wydalał takiej ilości jak obecnie , stąd też moje zaniepokojenie.
Dziękuje Ryśku za informacje , szczerze mówiąc jestem już spokojniejszy .
Pozdrowionka i do miłego następnego

Jacku
03-04-2012, 11:12
u mojego przy przeważającej ilości owoców ( zima), też moczu było dużo więcej. Teraz liście w diecie górują i moczu jest mniej. Pozdrawiam.

Lukas Cool
03-04-2012, 12:41
mój legwan czsami robi siku a czasami kupe 50:50
ma 55cm i 9 miesięcy

Tak nawiasem mówiąc to legwany nie robią kupy ani siku tylko wydzielają "wydzieline jelitową" (czy jakoś tak )
Jak zwał tak zwał ;-)

Pozdrawiam
Sorry za błędy

Lukas Cool
03-04-2012, 12:43
a jeszcze jedno ja swojego widze dosyć często jak pije prawie zawsze rano

Pozdrawiam

Kenias
03-04-2012, 12:48
U mnie jest inaczej.
Teraz gdy przeważaja pokarmy roślinne ( więcej liśći itp ) wydziela więcej moczu .
Ale skoro to nie powód do zmartwienia to bardzo się ciesze :)
Pozdrówka

Jarek Zajączkowski
03-04-2012, 12:49
Ilość i jakość odchodów zależy od ilości i jakości karmy - nic nowego - karma wodnista dożo moczu i kał bardziej miękki karma sucha - liście zioła itp - moczu płynnego mniej, kał bardziej zbity. Ilość białej substancji (nawiasem mówiąc kwasu moczowego i moczanów) zależy od ilości białka w karmie - kw. moczowy to ostateczny produkt metabolicznej przemiany białkowej. Stąd wynika m.inn. niebezpieczeństwo związane z dietą "zwierzęcą" - dużo białka - szybki wzrost - duża ilość kw. moczowego gromadzącego się np. u legwanów w pęcherzu moczowym (zatkania) i/lub w miąższu nerek - uszkodzenia narządu - śmierć

Nawiasem mówiąc legwany robią o kupę i siku jak pozostałe zwierzęta (w tym człowiek) :))

Kenias
03-04-2012, 12:55
A w jaki sposób można stwierdzić iż legwan zjada zbyt dużo białka ??
Lub w jaki sposób można temu zaradzić o ile takie niebezpieczeństwo istnieje ??
Pozdrawiam

Marblo
03-04-2012, 15:12
YO!
Wydaje mi sie ze chodzilo tutaj glownie o bialko pochodzenia zwierzecego a jak temu zaradzic... najlepiej wcale nie podawac :)
Aaaa i moze podajesz duzo natki pietruszki ??? Ona jest jakby moczopedna czy cos w tym stylu... . Jesli sie myle prosze poprawic :)

Jarek Zajączkowski
03-04-2012, 15:26
To prawda - pokarm zwierzęcy "produkuje" dużo kwasu moczowego. I między innymi na tym polega jego szkodliwość. Pietruszka działa moczopędnie szcz. na płynną frakcję moczu. Jest to wykorzystywane w leczeniu lekkich przypadków zalegania moczanów i kw. moczowego w pęcherzu. :))

akasza
04-04-2012, 07:22
Czesc,
a co nalezy rozumiec przez "przewazaja pokarmy roslinne'? Tzn. nie warzywa i owoce? Co jeszce podajesz swojemu Legowi?
Pozdrawiam,
Ania

Rysiek
04-04-2012, 09:51
Chodzi o wiekszą ilość liści w diecie w porównaniu do okresu zimowego, gdzie udział warzyw i owoców jest wiekszy. Tak ja to zrozumiałem. Pozdrówko! Rysiek

Jacku
04-04-2012, 09:55
Dokładnie :-))))) Pozdrawiam!

Kenias
04-04-2012, 09:56
Tak Ryśku , dobrze zrozumiałeś :)
Pozdrawiam Wszystkich i dziękuje za wyczerpujące odpowiedzi !!

Seb
05-04-2012, 05:13
Witam

No ok ale ja troszki podrążę z innej strony :-)
Co może być powodem zmniejszenia ilości kału podczas gdy je teraz za dwóch ? Jego dieta to mlecz, koniczyna, liście drzew do tego Reptimineral H i co drugi , trezci dzień jakieś kiełki np. lucerny, słonecznika. Z dietą ok przybył na wiosnę mlecz którego zjada potworne ilości i pomimo iż nie widać żeby miał zapchany brzuch bardzo żadko się załątwia czasami raz na dwa dni . Czy to po prostu ja niezauważyłem że jest dwa razy większy niż w poprzednim roku ? ;-)
Zdażyło mu się raz czy dwa że mocz nie był klarowny tylko jakiś przyróżowiony. Co to może oznaczać ?

Pozdrawiam
Seb

Rysiek
05-04-2012, 11:10
Lekko mętny mocz czasami i ja zauważam u swojego legwana, tyle, że nie różowy, a biały ( moczany ). Seb mój Gucio jada też duże ilości koniczyny i mlecza oraz wiele innych liści, dostaje też kiełki, warzywa, owoce. Jak już kiedyś pisałem załatwia się poza terrarium i jeśli wychodzi raz dziennie ( jego wola ) załatwia się raz, jak jest pogoda ponad pół dnia przebywa poza terrarium i załatwia się np. 4 razy ale bardzo mało siusiu i kupci . Zastanawiają mnie też stałe frakcje moczu ( to białe ), bo dr. Jarek kiedyś pisał, że to od białka, a mój zwierzęcego wcale nie dostaje, tylko roślinne, np. rośliny strączkowe. Pozdrówko! Rysiek
Ps. Do soboty, mam nadzieję :-))))))))))))))

42d3e78f26a4b20d412==