PDA

Zobacz pełną wersję : oswajanie



malgorzatka
11-07-2013, 01:27
mam lega, który jest zupełnie dziki bo wcześniejsi właściciele zupełnie nie mieli dla niej czasu. ma już 1,5-2 lat i chciałabym ją chociaż trochę oswoić, żeby jak jeszcze urośnie nie była taka nerwowa i agresywna. z góry dziękuje za wszelkie wskazówki :D

daf
11-07-2013, 01:55
Mam to samo z moim bydlakiem. Też jest wredny i ciągle próbuje mnie ugryźć lub uciec przedemną.

ReBBy
11-07-2013, 08:48
mój też taki był jak go kupiłem ale wystarczyło dużo cierpliwości i już jest oswojony

Jacku
11-07-2013, 12:24
Może tutaj coś znajdziecie :)
http://terrarium.com.pl/faq/index.php?kat=1&fid=22
Pozdrawiam:)

malgorzatka
12-07-2013, 01:38
czyli nic na siłe? jeśli leg jest bardzo niespokojny za każdym razem jak sie zbliżam, bije ogonem itp a ja go jendak biore na ręce i glaszcze i staram sie go uspokoic itp to żle robie? tylko że po jakiś paru minutach mu sie to podoba i zaczyna sie ciekawie po pokoju rozgladać. mam go wogóle nie wyjmować z terra i czekać az kiedyś może nie bedzie agresywny na widok ludzi? a co z kąpielami? na razie widze, że za tym nie przepada. apetyt ma i to duży ale nie chce żeby sie to wszytko skończyło martwicą ogona :(

meg11
12-07-2013, 02:29
hmmm, zaczne od tego, ze witamy cieplutko nowa osobke na forum;)
Malgorzatko, napisz ile cm ma legwan jakiej wielkosci ma terra,
masz troche utrudniona sprawe, z tego wzgledu, ze nie posiadasz legwanka od malego, dostalas juz wiekszego, z jakimis "nawykami".. nie wiadomo jak poprzedni wlasciciele sie z nim obchodzili.
Wiec radze narazie zostawic legwana w spokoju, niech sobie zyje swoim zyciem w terrarium, dopiero jak zauwazysz ze sie czuje w nim pewnie, mozesz zaczac probowac go wyjmowac..
a puki co czynnosci w terra ogranicz do niezbednego minimum, czyli wymiana wody w baseniku, czy przynoszenie miseczki z zarciem:)
ja np legwana zaczelam wyjmowac z terra po ok 7miesiacach od zakupu,
takze cierpliwosci trzeba miec nie malo do tych bestyjek:)

musisz sobie zdawac sprawe z tego, ze legwan jest teraz zestresowany, ze Twoja ingerencje w jego zycie odbiera jako atak wroga, zeby to zmienic potrzeba czasu, musisz zachowywac sie w taki sposb, zeby legwan mogl zaczac Ci ufac.. to oczywiscie wzgledne pojecie:)

i podstawowa zasada dla wszystkich poczatkujacych legwaniarzy - NIC NA SILE:)

to byloby na tyle na poczatek:P

malgorzatka
12-07-2013, 02:52
legwan ma ok 70 cm, terra to 90x55x60 is toi wysoko na szafie, tak ze leg ma widok na całą oklice tzn moj pokoj :D wydaje mi sie ze sie zaklimatyzowal juz tam bardzo i mu sie nudzi bo jak wchodze to od razu z zainteresowaniem obserwuje co robie itp a u poprzednich wlascicieli to w segmencie mieszkal i byl karmiony ale nic poza tym. a jak ja biore na rece to nie zamyka oczu tylko jak juz sobie uswiadomi ze mnie nie przeraza bicie ogonem to mi sie przyglada z zaciekawieniem...i co nadal mam jej nie wyjmowac?

meg11
12-07-2013, 03:01
to moze sprobuj terra gdzies nizej umiescic i sprobowac otwierac szybe tak by legwan sam mogl wychodzic na wedrowki?:)
oczywiscie pod twoim stalym nadzorem, zobaczylabys jak sie wowczas zachowuje, byc moze rzeczywiscie juz sie zaklimatyzowal w domku i chce troche "swiata" poznac:D

malgorzatka
12-07-2013, 03:27
nizej nie da rady postawic bo terra specjalnie na zamowienie robilam bo tylko tam mam miejsce...ale moge jakies zejscie przygotowac. chociaz juz 2 razy wyskoczyla po mnie na pokoj. ale dobra sprobuje jej zostawic otwarte i zobaczymy czy wyjdzie...mysle ze tak :P

reconnect
12-07-2013, 06:08
...cm, terra to 90x55x60 is toi wysoko...
przepraszam ale czy to nie jest troche za małe terrarium dla 70cm legwana? ktora z tych liczb to wysokość?

celtic
12-07-2013, 10:43
własnie ja chciałam to samo powiedziec... ze terra jest o wiele za małe...
teraz jeszcze chwilowo mam na przetrzymaniu legusia.. ok 60 cm i za małe ma terra 100 dł x 60 x 60
Normalnie w swoim domku ma wieksze mieszkanko....
wiec.. jak mozesz... zrób mu szybciutko jakies wieksze.. albo chociaz pozwol czesciej chodzic po pokoju.

malgorzatka
15-07-2013, 00:49
dobra, teraz juz zmierzylam dokladnie lega i ma 60 cm a nie 70, a wymiary terra podalam dlu/szer/wysok i niestety musi jej to wystarczyc na razie. zanim urosnie to sie przeprowadze i wtedy dostanie swoj pokoj:P i pewnie ze ja wypuszczam z terra.

Fatman
15-07-2013, 00:57
Moze bede niemily, ale decydujac sie na kupno lega mysli sie o terrarium i jego obecnych (przyszlych) rozmiarach. Nie mozna pozniej pisac, ze jak sie przeprowadze to bedzie mial wieksze...

malgorzatka
15-07-2013, 01:49
mala uwaga: ja sie nie decydowalam ma kupno lega tylko go przygarnelam od ludzi ktorzy go w segmencie trzymali....szkoda mi sie zrobilo zwierzaka wiec go wzielam do siebie i sprawilam najlepsze warunki na jakie moge sobie na razie pozwolic.

reconnect
15-07-2013, 02:39
moze trzeba bylo poczekać az ktos "inny" zauwazy tego zwierzaka i zapewni mu odpowiednie warunki? lepsze od tych, co Ty mu zaoferowałaś...

malgorzatka
15-07-2013, 02:50
to juz bylo zlosliwe, a nie pisze do Was z prosba o docinanie tylko o wskazowki jesli chodzi o oswajanie czy tez przyzwyczajanie lega do ludzi...

meg11
15-07-2013, 03:00
reconn, nie badz zlosliwy;]

Nika
15-07-2013, 07:54
Terra stanowczo za małe, a głównie za niskie, dlatego powinien jak najwięcej być po za nim, tym bardziej że w tym wieku to ruchliwe stworzonka (przynajmniej mój był ruchliwy). A co do przyszłości, to z tą przeprowadzką trzeba się pośpieszyć bo zdrowe smoki błyskawicznie rosną i za parę miesięcy się w obecnym domkuy nie obróci swobodnie.

malgorzatka
17-07-2013, 00:33
a co z tym ''oswajaniem'' ???bo do tej pory dostałam cenne wskazówki od dosłownie PARY OSÓB/paru osóbek:), za ktore jestem bardzo wdzieczna :D

Fatman
17-07-2013, 02:37
To zalezy od osobnika. Jezeli jest malo plochliwy i przyzwyczajony do ludzi to staraj sie z nim miec duzo kontaktu, a jesli to jest zwierze bardzo plochliwe to trzeba to robic bardzo powoli.

42d3e78f26a4b20d412==