PDA

Zobacz pełną wersję : martwica ogona???



Tasha
19-10-2013, 09:35
witam wszystkich!

moj legus ma ok 2 lat i sporadycznie tak raz na rok koncoweczka ogonka mu sie przesusza, tak do 1 cm i sama po jakims czasie odpada, z poczatku myslalam ze sobie ja o zarowke przypala, ale teraz wiem ze napewno nie jest to tym spowodowane, czy wiecie moze jakie moga byc przyczyny tego zjawiska ???
i czy jest to martwica ogona??:(
i jak to sie leczy??? czy macie jakies doswiadczenia z tym zwiazane???

pozdrawiam :)
tasha

Darius
19-10-2013, 13:00
Tak wyglada to na martwice. Najlepiej idz z tym do weta bo jak tak bedzie gubil po trochu ogonek to mu wiele nie zostanie za pare lat;). Powaznie idz do weta zeby ogladnal bo szkoda ogona.

Marblo
19-10-2013, 14:03
Prawdopodobnie bedzie konieczna amputacja na zywej tkance, odpowiednie zabezpieczenie rany i zdaje sie ze w takiej sytuacji bedzie konieczny antybiotyk. Oczywiscie wszystkie takie decyzje musi podjac odpowiednio wykwalifikowany wet.

Marcin S-c
22-10-2013, 10:08
nie zwlekaj i wyciągnij wnioski z powyzszych rad :))

AmazoNKA
22-10-2013, 12:04
Czy Twoj legwan przebywa w odpowiedniej temperaturze? Legwany to zwierzeta cieplolubne, a z niedogrzanym ogonkem moga byc klopoty (zreszta nie tylko z ogonkiem).

Pozdrawiam
[gadzinka]

Tasha
22-10-2013, 12:34
wlasnie wydaje mi sie ze to jest przyczyna niskiej tem. bo zawsze cos takiego mu sie na zime robi, jak tem. staje sie troche nizsza
, dlatego bede mu w tym okresie dawala mocniejsza swietlowke i problem sam powinien sie rozwiazac

a jak nie to wycieczka do weta :(

Marblo
22-10-2013, 15:52
Tylko ze swiatlowka daje baaaaardzo znikome cieplo i jest niewystarczajace do ogrzania nawet malego terra. Do wygrzewania lega radze zastosowac promiennik podczerwieni.

Darius
22-10-2013, 19:15
Tak to prawda swietlowka sama nie wiele ciepla da. A z ogonem idz do weta zeby ogladnal bo szkoda zeby tak tracil

Tasha
23-10-2013, 05:34
temperatura w terarium jest ok, taka jak powinna byc :))
i ta koncowka ogona zaczela rowniez jakby lepiej wygladac (tzn. juz nie wysycha ale takjakby sie odbudowuje)
do weta i tak sie wybiore zeby to ogladnol, tylko najpierw musze znalezc w swoim miescie (Rzeszów) takiego wlasnie weterynarza ktory znalby sie na legwanach, jezeli mieszkacie w rzeszowie i znacie takiego weterynarza to dajcie znac!!!
slyszlam rowniez ze w rzeszowie 12 grudnia maja otworzyc jakies centrum zoologoczne wiec wlasnie czekam az to otworza i mam nadzieje ze tam zasiegne fachowej porady,
bo szkoda brac lega do weta, jezeli ten wet w zyciu lega na oczy nie widzial :))
a kolejna rzecza jest to ze obecnie mamy zime i obawiam sie rowniez o zdrowie mojego smoka, zeby z powodu zbyt niskiej tem. czegos nie zlapal

pozdrawiam

TaSha

42d3e78f26a4b20d412==