PDA

Zobacz pełną wersję : Dlaczego zdychaja mi swierszcze ???



poolek
18-07-2011, 15:03
Nie wiem co sie dzieje . Moje swierszcze zdychaja po kilka sztuk dziennie . Maja w swoim insektarium wytloczki od jajek , pokarm suchy (otreby , kasza , platki kukurydziane ) , pokarm mokry ( kapuste pekinska , marchewke ) . I dobry doplyw powietrza swiezego powietrza .
Co moze im szkodzic ?

Rad
19-07-2011, 01:25
Mogą mieć za zimno lub za wilgotno.

poolek
19-07-2011, 02:01
Maja temperature pokojowa , insektarium stoi w pokoju , cy to sa zle warunki ?

Rad
19-07-2011, 02:24
temp28 do 32,i zraszanie insektarium

pylius
19-07-2011, 02:50
ja mialem swierszcze w tem pokojokwej , dostawaly otreby i rzadko zraszalem i bylo ok

Arrow
19-07-2011, 02:54
swierzszcze zyja w szerokim zakresie temoeratue 18-32 st. C to co podal Rad to temperatura hodowlana, ja przechowuje swierzszcze w tem. pokojowej na dnie jest warstwa pokarmu(pokarm dla rybek w platkach, otreby pszenne, platki owsiane, bulka tarta, cukier, zarcie dla psow i kotw itp.) nie zraszam, tylko pojemnik z torfe(ktory pozniej przenosze do 28 st C.), jedzenie "mokre" dostaja w miseczce, poolek moze poprostu Twoje swierszcze zdychaja ze starosci :)

poolek
19-07-2011, 13:46
Serdecznie dziekuje wszystkim za odpowiedz i zainteresowanie! Bede sie staral dotrzec do wyjasnienia tej sprawy .

-m-
20-07-2011, 06:21
ja jeszcze nie zalozylem hodowli ale z kupowanymi tez roznie bywa. Ostatnio w ciagu 2 dni od kupna padla polowa swierszczy w pudelku a na kartonowej wkladce pojawily sie dziwne plamki...i nie wiem dlaczego, ale swierszcze przez jedna noc niemalze zgniły choc nic im nie dodawalem. Jak czesto powinno sie karmic swierszcze?? czy wystarczylby suchy pokarm (chodzi mi o podtrzymanie przy zyciu chocby przez tydzien kupowanych swierszczy w pudelkach - jak dotad zawsze sa ofiary) dzieki

Arrow
20-07-2011, 06:49
zawsze musza miec tez pokar mokry lub wode

poolek
22-07-2011, 02:29
U mnie juz sytuacja sie ustabilizowala !!! Moje swierszcze dostaly insektarium (akwarium 40 litr.) . Na dnie duzy kawalek wytloczki od jajec.
Druga strone insektarium przeznaczylem na ... pokarm suchy i mokry.
Na wytloczce od jajec postawilem druga wytloczke z wilgotnym torfem ktory zraszam codzienne . Do tego dolozylem wytloczke nad pokarmem... zeby sie nie baly i nie uciekaly jak sie blisko nich przechodzi .Insektarium przykrylem siateczka , zeby mialy duuuzy dostep powietrza . Swierszcze zyja stabilnie . Co zauwazylem ! NAtomiast zauwazylem fakt ze po wlozeniu wytloczki z mokrym torfem odrazu duza czesc swierszczy poszla skladac jaja . Moze zdychaly bo nie mialy gdzie zlozyc jaj. Ale czy to mozliwe ?! Jak myslicie ? Dziekuje za odpowiedzi i zainteresowanie .
Pozdrawiam . Marcin

Looo
29-07-2011, 15:25
CZesto przyczyna jest prawdpodobnie stres wywolany transpotrem i przetrzymywaniem w malych pojemnikach- proponuje kupowac swierszcze ktore dopiero co trafily do sklepu, umiescic je w cieplym terr- oswietlonym chociaz zarowka- chodzi o temp. i koniecznie dac pic w pojemniczku. Nie kupowac swierszczy w zaplesnialych pudelkach!! CZesto swierszcze, gdy zaczynaja zdychac "masowo" wykonuje nieskoordynowane ruch, przewracaja sie na plecy, albo dogorywaja w nienaturalnej pozycji- z szeroko na boki rozstawionymi odnozami skocznymi- nie znam przyczyny, ale z moich obserwacji wynika ze przyczyna moze tkwic w plesni (zwykle w tej niebieskiej). Jeszcze nie udalo mi sie uratowac ani jednego osobnika z terra dotknietego ta "plaga"- niestety.

Looo
29-07-2011, 15:27
Samica zawsze znajdzie miejsce gdzie zlozyc jaja- pod kawalek jablka, pod miske, nawet pod wytloczki- mogles ich nie zuwazyc, bo najczesciej sa natychmiast zjadane przez wspolmieszkancow.

Arrow
30-07-2011, 00:01
zgodze sie z Toba plesn jest smiertelnie szkodliwa dla swierszcy, kilka lat temu mialem stadko swierszczy srodziemnomorskich, wyjechalem na kilka dni i moja mam miala je karmic, ale sypala za duzo jedzenia, ktore zaplesnialo i niestety tylko jeden swierszcz przezyl :(
ma ktos moze srodziemnomorskie do sprzedania ??

poolek
31-07-2011, 14:38
Looo : uwazasz wiec , ze stawianie do insektarium wytloczki z wilgotnym torfem zupelnie nic nie daje ? Aha , wiec jesli nie mam ochoty zakladac hodowli spokojnie moge to wyrzucic ? Dzieki za odpowiedz .

Looo
03-08-2011, 12:48
Nawet lepiej- nie radze, zeby wytloczki mialy kontakt z czymkolwiek wilgotnym, bo zaczynaja plesniec i trudno to odpowiednio wczesnie wychwycic.... Ja dosyc duza hodowle prowadze zupelnie "na sucho"- nie zraszam- miseczka z woda wystarczy, a swierszcze nie maja najmniejszych problemow z linieniem. Zycze powodzenia :)

42d3e78f26a4b20d412==