PDA

Zobacz pełną wersję : pryskanie



snakeman
21-08-2011, 05:55
witam!
mam pytanie odnośnie pryskania moich anolisów czy im to nie przeszkadza i nie stresuje,zawsze gdy to robię one uciekają i chowają się do swoich norek lub za liście wilotność wynosi u nich 60-80%. co mam robić? czy moge je dalej pryskać tak samo? czy może p0owinienem bardziej uważeć?



p.s
czy może z nimi żyć chwytnica kolorowa?
i czy jest ona toxyczna?

dr Robert
21-08-2011, 08:16
Nie należy pryskać wodą bezpośrednio na jaszczurki. Większość tego nie lubi. Płazy z rodzaju Agalychnis nie są trujące, ale mają raczej większe od anolisów wymagania gdy chodzi o przestrzeń. Chwytnice są również bardziej wrażliwe na zmienne temperatury (zwykle 20-22 w nocy, 24-26 w dzień). Nie napisałeś wprawdzie o jakie anolisy chodzi (domyślam się , że o małe gatunki A.carolinensis lub A.sagrei) Można je trzymać razem z chwytnicami w większym i silnie zarośniętym terrarium, chociaż jest to obarczone pewnym ryzykiem. Skóra płazów jest wrażliwa na wszelkie zanieczyszczeń w tym pochodzące z odchodów np. anolisów. Dorosła samica np. Agalychnis callydrias (do 7 cm) może zjeść młodego anolisa, chociaż preferuje bezkręgowce. I najważniejsze: to gatunki o różnym trybie życia, gdy chodzi o rozkład dobowej aktywności. Musiałbyś sprawdzić czy nocne płazy nie będą niepokoiły anolisów. Myślę, że jeśli będzie trochę roślin i kryjówek jest szansa na zgodne życie w jednym terrarium.

pepre
21-08-2011, 08:31
przepraszam, troche z innej beczki, gdzie sa dostepne chwytnice? ja sie ejszcze neistety z nimi nigdzie nie spotkalem...

dr Robert
21-08-2011, 08:38
W Polsce słyszałem, że kilka lat temu były do kupienia na giełdzie w Łodzi. Widziałem dość dawno w Czechach (młode osobniki, 2 gatunki). Natomiast niezłe hodowle mają terraryści w Niemczech (prosto z hodowli maluchy po około 10 euro).

snakeman
21-08-2011, 12:03
ja zamówiłęm w sklepie i mam za nie zapłacić 300 zł
to niemcy są tani, czy my drodzy?


od kogoś słyszałem że one mogą pływając w wodzie zatruć ją i pijące ja anolisy mogą umrzeć ale wierzę na słowo że nic im nie będzie

moje anolisy to anolisy zielone anolis carolinensis

dr Robert
22-08-2011, 02:47
Każdy płaz ma w skórze gruczoły których wydzielina może być dla innych zwierząt toksyczna, ale chwytnice nie są trujące w ścisłym znaczeniu tego słowa tak jak np. Dendrobatidae czy nawet ropuchy lub kumaki. Chyba też dość rzadko korzystają z wody, wolą siedzieć i łazić po liściach. Jeżeli terrarium będzie duże to nic nie powinno się stać. Chyba te 300 zł to nie za jedną sztukę ?

snakeman
22-08-2011, 03:47
za jedną, to bardzo dużo?

dr Robert
22-08-2011, 04:23
To chyba żart (?). Owszem nie są to płazy tanie, ale 300 zł za sztukę to zdecydowanie przesada, zwłaszcza, ze jeżeli dostaniesz ją z odłowu nie wiadomo ile pożyje. W USA w sklepie z odłowu kosztują około 20 USD, 20 Euro małe (czasami nawet po 10 Euro), 40-50 Euro dorosłe, ale z hodowli. Czyli między 40 a 200 zł za osobnika z hodowli.

dr Robert
22-08-2011, 04:52
W uzupełnieniu: kijanki bezposrednio od hodowcy z Niemiec są po 5 Euro (czyli 20 zł).

snakeman
22-08-2011, 07:26
a jeżeli ty masz takie dobre wiadomości to morze jesteś w stanie mi taką rzabkę załatwić ?a morze asz mi emaila alo jakieś źródła z których mógłbym za taką kwotę tą żabkę załatwić?

gdzie mieszkasz?
ja mieszkam we wrocku i mam tu zapłacić za nią 300 zł

dr Robert
22-08-2011, 07:36
Niestety w najbliższym czasie to raczej niemożliwe.

snakeman
22-08-2011, 07:45
a nalbirzszy czas to ile mniej więcej?

dr Robert
22-08-2011, 07:55
Ewentualnie możesz poszukać w internecie są różne serwisy z ogłoszeniami terrarystów z Niemiec, ale to wymaga pojechania i osobistego odbioru, więc taka specjalna podróż po chwytnicę spowoduje, że jej cena wzrośnie (doliczyć bilety czy benzynę). Teraz nie mam możliwości załatwienia tych płazów.

snakeman
22-08-2011, 09:23
oki dzięki

a znasz może jakąś taką stronkę?

42d3e78f26a4b20d412==