PDA

Zobacz pełną wersję : to też z ciekawości:))



xol
04-11-2011, 16:25
Hej,
właśnie czytałam sobie na forum "legwan zielony" o oswajaniu... I tak mnie naszło na refleksje... ;)
Wygląda na to, że te niby świetne do oswajania jaszczurki są bardziej nerwowe niż mój kameleon... On drugiego dnia zaczął mi jeść z ręki, a teraz (po dwóch tygodniach) przyłazi na najbliższą gałąź i gapi się na mnie... wchodzi mi na rękę (jak ma ochotę:) czyli rzadko) itp. Oczywiście bez przesady, nie wyjmuję go z terra i nie głaszczę na siłę, w ogóle raczej daję mu spokój. Wszędzie piszą że kameleony się nie oswajają, a ja się zastanawiam... Czy on mnie poznaje? Bo takie mam wrażenie, na obcych syczy. Do jakiego stopnia można oswoić kamka? Nie chodzi mi o to, że chcę mieć zwierza do zabawy (od tego mam kota:P), po prostu jestem ciekawa, bo nastawiłam się na to, że w ogóle będzie mnie olewał, a on taki przyjacielski ;))

Alicja
05-11-2011, 13:57
"że te niby świetne do oswajania jaszczurki są bardziej nerwowe "

Słowo 'niby' jest świetnie użyte ... od dłuższego czasu staram się waczyć ze stereotypem super oswajającego się lega ale kiepsko mi wychodzi ;) Może ludzie rozumują w ten sposób: roślinożerny=łagodny=łatwo oswajający ...

Do do kamków samiczki sie łatwiej oswajają, samczyki są agresywniejsze i syczą. Moja samiczka też wchodziła na rękę. Ciężko mi powiedzieć na ile kameleony są w stanie rozpoznawać właścicela. Nie badają otoczenia językiem i są praktycznie głuche więc musiałyby potrafić odróżniać twarz opiekuna ...

xol
05-11-2011, 14:40
alicja napisał(a):

> Do do kamków samiczki sie łatwiej oswajają, samczyki są
> agresywniejsze i syczą.

właśnie mój to samczyk, i muszę przyznać że ma "humory", czasem przychodzi a czasem się złości :))

> Nie badają otoczenia językiem i są praktycznie
> głuche więc musiałyby potrafić odróżniać twarz opiekuna ...

ha, nie wiedziałam że są głuche! nie wiem czy to możliwe z rozpoznawaniem twarzy, ale może sposób zachowania, ruchy itp...
a jak u nich z węchem? w każdym razie wzrok ma niezły, tak mi się wydaje.
dzięki za odpowiedź
xol

Alicja
05-11-2011, 14:54
wzrok jest napewno dobry bo za jego pomocą poluje :) co do słuchu zwróć uwagę na łepek :) nie ma błony, która ma większość jaszczurek. Co do węchu to większość jaszczurek bada wszustko właśnie językiem. Mam nadzieje, że jeszcze wypowie się dr Robert i wyjaśni jak to jest ze zmysłami kameleonów.

dr Robert
06-11-2011, 13:45
Rzeczywiście kameleony prawie nie słyszą. Chociaż podobnie jak inne jaszczurki (a w odróżnieniu od węży) mają ucho środkowe to brak im błony bębenkowej. Dlatego słyszą tylko wibracje w niskich częstotliwościach (poniżej 200 Hz) i nasz głos nie jest dla nich dostępny.

Jeronimo
06-11-2011, 15:17
zastanawiam sie jak bedzie zachowywal sie moj lamparcik w noc sylwestrowa....
czy bedzie latal jak opetany a moze wystraszy sie hukow i zaszyje w jakies norce ;)?

Pozdrawiam

42d3e78f26a4b20d412==