PDA

Zobacz pełną wersję : "Kamień grzewczy" po raz kolejny.



Simon84
20-10-2013, 08:21
Czytałem starsze posty o zalewaniu grzałki 5-10watt altasem i przyszedł mi do głowy taki pomysł: W "naturalnym" kamieniu wywierce otwor w który wsadze grzałke. Grzełka bedzie miała około 0,5cm luzu po bokach, aby wypełnić to atlasem w celu lepszego przewodzenia ciepła.
Co o tym myślicie?
Musze w takim kaminiu stosować grzałke z termostatem, czy wystarczy taka obyczjna? :D

Pozdro 4 all!!

koleś
20-10-2013, 08:23
Wystraczy taka zwyczajna, możesz tak zrobić, ja zalewałem gipsem a nie atlasem, ale z gipsu to się do wilgotnego terra nie nadaje. O zalewaniu atlasem nie słyszałem, nie miałem jeszcze z Atlasem do czynienia więc ci nie powiem. On wcale nie zwiększy przewodzenia ciepła, zwiększa się przewodzenie, poprzez umieszczenie kawałka blachy w bezpośrednim kontakcie z grzałką ;)

Simon84
20-10-2013, 08:34
A mnnie sie wydaje ze zwiększy przewodzenie i to znacząco. Bez atlasu grzałka nie będzie się na całej powierzchni stykała z kamieniem, gdyż nie ma szans wywiercic idealnego otworu w kamieniu w który grzałka ciasno by weszła. :P

Dominik1
20-10-2013, 09:28
wiesz co ja niewiem w ogóle jak ty wywiercisz tą dziure (no chyba że masz sprcjalny osprzęt) co do tego atlasu itp. to koleś ma racje to niewiele zwiększy przewodnictwo takie kamienie robi się własnie dlatego z altasu zeby można było wtopic druty miedziena lub kawałki blachy które dobrze przewodzą ciepło:)

Simon84
20-10-2013, 09:48
Z tą dziurą to nie bedzie problem bo mam znajomego co w kamieniarstwie robi. :)

Arrow
20-10-2013, 12:35
witam,

mam wlasnie w ten sposb zrobiony kamien grzewczy kosztowal mnie chyba 15 zl, sprawuje sie dobrze

w piaskowcu wywiercony otwor, w to grzalka , cement i piekny kamien grzewczy :)

atlas czy cemnet ni po to zeby zwiekszyl przewodzenie ciepla tylko po to zeby grzalka szczelnie byla oblepiona, inaczej peknie (tylko 5w nie peka nigdy ;))

Daria
20-10-2013, 13:04
Czesc ! Czy grzałka o której mówicie to cos takiego zwykłego jak sie wkłada do np. akwarium do ryb ?? czy jakies specjalne to musza byc ?

Dominik1
20-10-2013, 13:18
to jest własnie to o czym myslisz zwykła grzałka akwarystyczna

Ciapek_anolis
20-10-2013, 13:32
a czy takie rozwiązanie jest bezpieczne?nic sie z tym nie powinno stać?

Robert_R
21-10-2013, 06:21
Dorze Simon piszesz. Trzeba wyeliminować szczeliny powietrzne, bo powietrze jest dobrym izolatorem.

Pozdr.

R.

Simon84
21-10-2013, 06:37
Też mi sie tak wydawało, bo przecież jeżeli ta grzałka by miała "luzy" to tak jakby ją podłączyć na "swiżym powietrzu".
A tak na marginesie to większość ciał stalych jest lepszymi przewodnikami ciepła niż gazy.

Arrow dlaczego sadzisz, ze nieoblepiona grzłka pęknie? Mi się wydaje że wlasnie dlatego, bo ciepło jest słabo odprowadzane.

Ps. Dzięki Robercie za poparcie bo już wątpiłem w moje logiczne myślenie!! :D
Pozdro!!

Dawid
23-10-2013, 16:00
moj kumpel zalal 10W gipsem i mu rozsadzilo grzalka pekla gips sie rozlecial na kawalki i dolna szyba w terra tez sie zbila! mi z 5W narazie sie nic nie dzieje ale ja calalem atlasem wiec to mocniejsze moze dlatego

elcamino
24-10-2013, 05:58
Witaj!!
Pozwól że powiem Ci jak ja bym się do tego zabrał, przedewszystkim trzeba znaleźć dobry kamień, przewodnictwo cieplne kamienia typu granit jest ok, zresztą chodzi tu bardziej o pojemnośc termiczną, nie wiem co hodujesz ale zwirzaki lubią się wygrzewać na ciepłych kamykach, to chyba wie każdy, gips jako taki jest raczej kiepski bo nie będzie dobrze ani przewodził ani oddawał ciepła, mogą być miejsca przegrzane jak również i nie dogrzane. Sądzę że otwór na grzałkę powinien mieć promień (zaznaczam promień a nie średnicę) o 5mm większą od promienia gzałki, natomiast do zalania polecałbym raczej SILIKON AKWARIOWY - dostępny przawie każdym sklepie zoologicznym, jest wytrzymały i elastyczny a pozatym znakomicie przewodzi ciepło i nie ma obaw że na skutek róznej termorozszeżalności dobranych materiałów kamnień nam pęknie. Poza tym silikon daje dodatkową gwarancję że jeżeli kiedyś kamień spadnie nam na podłogę to grzałka się nie uszkodzi. A jeżeli ktoś ma kasę i uważa że silikon źle ciepło przewodzi to proponują osadzić grzałkęna jednym konću na silikonie, wypełnić otwór masą termo przewodzącą - jak w komputerza na procesorze - do kupienia w dobrych*) sklepach komputerowych, i końcówkę znów zalać silikonem - tak wykonany kamyk będzie naprawdę full wypasiony.
Pozdrawiam wszystkich.

Robert_R
24-10-2013, 09:43
Jesteś pewien, że silikon akwariowy "znakomicie przewodzi ciepło" - googlałem, ale nie znajduje tabeli ze współczynnikami przewodności cieplnej silikonu, ale tak "na czuja" powiedziałbym, że ma raczej słabą przewodność ( nie mylić z silikonami stosowanymi na procki pod radiator, gdyż one zawierają opiłki srebra lub inny dobrze przewodzący ciepło metal ).

W każdym razie, od ponad roku używam 3 grzałek zatopionych w betonie i wszystko jest OK. Moc grzałek od 7 do 13 W, każda owinięta drutem miedzianym, aby zwiększyć powierzchnie oddawania ciepła.


Pozdr.

R.

42d3e78f26a4b20d412==