PDA

Zobacz pełną wersję : zbyt ruchliwy żółw grecki



Yaqbi
02-04-2013, 09:26
Witam wszystkich doświadczonych w hodowli żołwi lądowych. Mam mały dylemat z moją żółwicą. Problm polega na tym, że od kilku dni ona od rana cały czas stara się wygrzebać z terrarium. Chodzi wzdłuż ścian i jest przy tym bardzo uparta, zaczyna zanim wstanę i dalej próbuje, kiedy wracam z pracy. Chodząc wzdłuż ściany dosyć mocno i doluczliwie stuka.
Żeby ją zadowolić, wyciągam ją z terra, ale obawiam się, że jest jeszcze trochę za zimno na spacery po podłodze, tymbardziej, że żółw pochwili od wyjęcia z terra fuka, troszkę zaczyna świstać nosem, a w sytuacjach stresu (kiedy się przestraszy) oddycha z otwartym dziobem. Przy czym w terra te objawy nie występują. Dodam, że warunki w terra są zgodne z zalecanymi.
Jaka jest Wasza opinia - trzymać Ninje w terrarium na siłę, czy pozwolić na zwiedzanie mieszkania? Jest to duży żółw, 18cm, więc chyba nie jest już tak podatna na przeziębienia?? A chodzenie po mieszkaniu bardzo jej się podoba, bo nie chowa się w kąt, tylko dzielnie maszeruje przez kilka godzin, zanim się zmęczy.

JoShi
02-04-2013, 09:57
Im czesciej ja wyjmujesz tym ciezej jej wysiedziec w terra. Jakie masz terra (rozmiar, wyposacenie) ? Moje stepowce probowaly wylazic jak mialy za male terra, teraz siedza cicho (poza samcem, ktory usiluje sie dostac do samiczek).

MataManX
02-04-2013, 10:13
możesz mieć zbyt małe terra, warunki w terra które nie odpowiadają samicy albo chce ona znieść jajka są to najczęstsze powody zbytniej ruchliwości żółwi :)

Yaqbi
02-04-2013, 11:50
terra ma wymiary 70x60 i 50 wys. Faktycznie, wydaje się już nieco małe, ale jeszcze ze dwa miesiące muszę poczekać z wymianą. Wystrój mocno uskromniłem, za radą MataManXa zrezygnowałem ze skały, o którą żółwik się mocno obcierał. Teraz jest tam tylko kryjówka z doniczki i basen z wodą wielkości żółwia (lubi się kąpać). 5-10cm ściółki z włókna kokosowego z korą preparowaną do terrariów, więc jest gdzie kopać. Tyle, że kiedy wyciągam żółwia, on faktycznie jest bardzo ciekawski i chętnie zwiedza. Kiedyś poprostu się chował, a teraz chodzi, jak ma otwarte drzwi, to po całym mieszkaniu. Przy czym nie próbuje kopać w podłożu, co byłoby chyba charakterystyczne, gdyby próbowała znosić jajka?? Czekam na dalsze opinie

JoShi
02-04-2013, 16:24
Moze nie jest tak glupi, zeby kopac w dywanie, tylko chodzi i szuka czegos, gdzie wogole bylby sens kopac.

Aleksander
03-04-2013, 01:36
Terrarium masz rzeczywiscie za male, ale o tym nie trzeba Cie na szczęście przekonywać:) Nie dziwie się, że ta sytuacja w połączeniu z ogólną wiosenno-letnią aktywnością daje takie, a nie inne skutki. Postaraj się jak najszybciej o cos wiekszego, bo masz naprawde dużego żółwia.
A w dywanie lub parkiecie rzeczywiście sobie nie pokopie, nawet gdyby chciała....Spróbuj moze dac jej do dyspozycji w czasie spacerów po mieszkaniu (osobiscie wypuszczam tylko bardzo sporadycznie, na jakieś 15 minut i tylko jednego z moich zolwi - wlasnie duza samicę. Nie jestem zwolennikiem puszczania żólwi luzem) jakis pojemnik z wilgotnym podłożem. Zobaczysz, czy wykorzysta to do kopania. Jednak w sprawie ewentulanych jaj poczekaj na opinię kogoś, kto ma w tej materii doświadczenie, którego mi brakuje.

Pozdrawiam
natalia

Yaqbi
03-04-2013, 02:04
Dziękuję za duże zainteresowanie i pomoc, jeśli macie jeszcze cierpliwość to czytajcie dalej :)

Zgadzam się, że żółw nie będzie kopał w podłodze, chociaż jednak powinien próbować znaleźć miękkie miejsce (czytałem w innych postach, że tak się zachowywały żółwie innych hodowców). Ale gdyby chciała złożyć jajka, to ryłaby chyba też w terra??
Natomiast większe terrarium, owszem będzie, ale obawiam się, co będzie, jak kupię jej szafę, a ona dalej będzie chciała wyjść?? Może kluczem do wszystkiego jest fakt, że terra stoi na podłodze, a ona widzi za szybą dużą przestrzeń...
A jaki polecacie rozmiar? Czy kupić odrazu takie, jak widziałem, 130x60, czy narazie jakiś rozmiar pośredni??

Pozdrawiam

Aleksander
03-04-2013, 03:06
Kup od razu duże. Nie ma maksymalnej wielkości terrarium dla zółwi. My swoje zamawialismy u szklarza, bo w sklepach byly zwykle za wysokie (przeznaczone na akwaria) i droższe. Na Twoim miejscu powiększyłabym szerokość, żeby bardziej wyszedł kwadrat niz długi, wąski prostokąt. 130 na 80-90 - to by było coś:))
Sciany oklej o zewnatrz jakas fototapetą z krajobrazem zblizonym do naturalnego dla żółwia (jakies trawy, kamienie itp.) albo szarym papierem (w sumie nie wiem, czemu nazywa się szary, skoro najczęściej jest brązowawy:)). Zółw szyby nie dostrzega, dlatego może chcieć wyjść. A z dużego tez pewnie będzie chciał sie wydostać, zwykle żółw chce pokonac przeszkodę a sciana jest przeszkodą. Ale na pewno będzie miała większy komfort, niż teraz.

Pozdrawiam
natalia

elegans
03-04-2013, 07:49
Zachowanie samicy, które Yaqbi opisała, nie wygląda mi na chęć złożenia jajeczek. U swojej żółwicy stepowej zaobserwowałem czynności, które w tym przypadku nie zostały wymienione. Samica, owszem zachowuje się niespokojnie, ale nie jest to chodzenie wzdłuż ścian, tylko wędrówka po całej powierzchni terrarium, które u Yaqbi jest po prostu za małe. Kolejnymi oznakami są: obwąchiwanie, a czasami nawet "kosztowanie" podłoża i przede wszystkim rozkopywanie substratu przednimi nóżkami, mimo nieodpowiedniej jego grubości. Jest to wstępna faza kopania. Jeśli samica uzna, że miejsce jest odpowiednie(czyli: podłoże jest właściwej grubości, wilgotności i temperatury), to po wykopaniu dołeczka( na około 5-7,8cm. głęboki- zależy to od wielkości samicy) przednimi nóżkami, przejdzie do kopania tylnymi. W przypadku wystąpienia takiej sytuacji, czyli chęci składania jaj, wkładam do terrarium pojemnik o wymiarach: 50cm. dł., 35cm. szer. i 22cm. wys., tylko moja samica ma 15cm. dł. W przypadku Twojej żółwicy pojemnik powinien być większy i wyższy(minimum 25cm.- dla komfortu samicy i bezpieczeństwa jajek). Trzeba uważać, ponieważ samica może nie złożyć jajeczek, kiedy będzie zbyt cieńka warstwa podłoża i dojdzie( oczywiście po dłuższym okresie do zatkania jajowodów i w przypadku nie usunięcia jajeczek śmierci samicy, tylko powtarzam jest to proces długi). Jednak sądzę, że w Twoim przypadku( w przypadku Twojej samicy) nie dotyczy to chęci składania jajeczek, choć może to niedługo nastąpić i serdecznie Tobie tego życzę, jednak szkoda, że nie będą zapłodnione. Powinnaś powiększyć terrarium, a zachowanie żółwicy również wskazuje na nadchodzącą porę roku i obecną, choć wiosna na razie zawodzi, ale jest za to urodzaj pokarmu.
Pozdrowienia!!!

Yaqbi
03-04-2013, 08:40
ok, dzięki za rady, w wekend zamawiamy terrarium.
:)))

42d3e78f26a4b20d412==