PDA

Zobacz pełną wersję : Czy są już w Polsce ropuchy agi??



DJP
08-07-2012, 15:58
Moje pytanie jest zainspirowane pewnym znaleziskiem w postać małej ropuchy przypominającej agę. Pamiętam że jako dzieciak też znajdowałem podobne płazy kiedyś nawet całkiem spory okaz. Te (zazwyczaj) niewielkie ropuch nie przypominały mi żadnych z europejskich płazów. Mój kupel twierdził że ktoś mu mówił o tym że są już one w Polsce. Czy możliwe że dotarły już one do Polski??

Arrow
09-07-2012, 00:11
daj zdjecia :)

Korgan
09-07-2012, 13:14
Jakies ropuchy sa jak ostatniego roku wylala zeka to spotkałem na lakach taką około15cm srednicy istny kolos ale nie wiec czy to akurat aga. :)

Łotysh
10-07-2012, 01:33
to raczej jest nasza rodaczka ropucha szara, a agi nie przeżyły by u nas zimy.

DJP
10-07-2012, 02:08
Aga jest bardzo lelastyczna mogła sie przystosować.

Łotysh
11-07-2012, 05:14
hehe, jasne, wiesz dlaczego one są takimi chwastami? bo tak gdzie żyją nie mają naturalnych wrogów i nie ma srogiej zimy, a u nas ta zima jest :)

OTILOPUS
11-07-2012, 10:29
Z pewnością nie. To co widziałeś nawet jeśli było znacznych rozmiarów oraz np. rdzawo-brązowe w ubarwieniu to jest to Ropucha szara (Bufo bufo).
Pozdrawam
Anita Noczyńska

dr Robert
11-07-2012, 13:32
Jedynym chyba płazim intruzem z Ameryki, ale Północnej w Europie jest Rana catesbeiana czyli żaba byk. Gatunek ten zawleczony do Włoch i Wielkiej Brytanii (ostatnio odnotowano ją też w Holandii) zajmuje tam na razie ograniczone i niezbyt duże obszary. Jest bardzo groźna dla rodzimej herpetofauny pożerając inne płazy, mniejsze węże, a nawet małe żółwie. Ze względu na podobny klimat oraz fakt, że nadal sprowadza się ją z ferm z USA do Europy w celach konsumpcyjnych możliwe, że zagości i u nas. Miejmy nadzieję, że się tak nie stanie.
Natomiast południowoamerykańska aga nie zagnieździ się w Europie, klimat zupełnie nie ten.

dega
17-07-2012, 12:42
A propos zaby byk: widzialam raz weza zjadajacego rybke, polecialam po aparat poniewaz fajnie to wyglodalo. Nim zdazylam dobiec, zaba byk pozarla weza... Rybka przezyla a ze zdjecia nic nie wyszlo;). To bylo w Ontario w parku Alganquin.
Pozdrawiam - dega

42d3e78f26a4b20d412==