PDA

Zobacz pełną wersję : Pterinochilusy...!!!



Pablos
21-12-2011, 17:22
Witam ponownie!:)
Od tygodnia jestem posiadaczem dwóch gatunków ptaszników słonecznych: Pterinochilus murinus i P.mammillatus. Spotkałem się z opinią o większej jadowitości "mammillatusa" nad "murinusem"...czy to prawda? I co można powiedziec o ich agresywności /wiem, że są b.agresywne...!!!/
Swoją drogą czekam, kiedy podrosną /L3/ i będę miał okazję usłyszeć ich "śpiew"..hehehehe..tego syczenia wolałbym jednak nie słyszeć poza terrarem NIGDY!!!;)))
Pozdrawiam
Pablos

Pablos
21-12-2011, 17:28
..jeszcze przykładowe zdjęcie NIUNI..;))) To jest P.mammillatus..Ktoś kiedyś na tym Forum pytał o jego fotki...piękna USAMBARA..polecam!!!
Pablos

Atrax Robustus :-)
21-12-2011, 17:37
Gratuluje wyboru!
Wszystkie Pterinochilusy sa fajne.
co do ich spiewu, to niestety nie mialem okazji go uslyszec :(
Widzialem na zywo "rozwscieczonego" (to raczej zbyt mocne slowo) murinusa, ale niestety nie zaszczycil mnie swoim wokalem z narzadow sterydulacyjnych :]
Co do ich jadowitosci, to przypuszczam, ze ich jad nie rozni sie znacznie.
Slyszalem nawet komentarze, ze Pterinochilus mamillatus to nic innego, jak Pterinochilus murinus USAMBARA.
Posluze sie tu przykladem strony Westa:
murinus:
http://www.birdspiders.com/archive/1/0126.htm
murinus USAMBARA:
http://www.birdspiders.com/archive/3/0010.htm
Oprocz tego, na stronie Westa nie ma gatunku Pterinochilus mamillatus, wiec po prostu mi sie wydaje, ze to nic innego, jak inna nazwa murinusa USAMBARA. Oczywiscie, jesli sie myle, to chetnie dowiem sie, co i jak :)
Co do ich agresywnosci. Nie sprowokowane na pewno nie zaatakuja. Potrafia byc nawet spokojne. Zaniepokojone raczej kula sie i pozostaja w swym pajeczynkowym tunelu. Jednak przy dluzszym niepokojeniu lokatora terrarium, pajak wyskakuje i rozpoczyna sie "berserk". :D
To sie tyczy zarowno murinusa, jak i USAMBARY/mamillatusa.
Pozdrawiam i zycze sukcesow hodowlanych i przyjemnej hodowli tych pajakow 8)

Atrax Robustus :-)
21-12-2011, 17:45
Sliczna fotka!
Jak ja zobaczylem, to juz raczej nie mam watpliwosci, ze P. murinus USAMBARA i P. mamillatus to te same pajaki (chyba, ze nie do konca mam racje :)
Pozdrawiam

kazan
21-12-2011, 18:01
ja mam doroslego usambra, jest troche agresywny, tego syczenia za bardzo nie slychac, to tylko lekki taki swist hehe , ale zabki ma ladne :] i robie super pajeczyne, nie lubi jak sie mu ja niszczy, a podraznic z nim sie mozesz naciagajac lekko pajeczyne, wtedy o poszuje cos i wyskoczy prosto na twoja reke albo czym tam bedziesz ruszal hehe (proponuje dlugopis)

Xeo
22-12-2011, 03:20
Hmm kazan pod swoim postem w nazwach pajaklow masz Pterinochilus Murinus.
Chce uswiadomic wszystkim Pterinochilus murinus to jeden pajak
A pterinochilus mamillatus(usambara)to drugi pajak
Wiec kazan mylisz sie ze to Murinus usambara
Murinus usambara jest napisane na starych stronach
Mamillatuski wystepuja pod starymi nazwami takimi jak:P murinus usambara,Pterinochilus sp

Pablos
22-12-2011, 03:45
Witam!
Właśnie...z tym nazewnictwem ptaszników jest czasem niezły bałagan! Myślę, że z Pterinochilusami /celowo kaleczę łacinę...powinienem napisać Pterinochilus sp.sp., czyli rodzajem Pterinochilus/ jest podobnie jak z Grammostolami...niektórzy ARACHNOLODZY twierdzą, że cala i rosea to dwa zupełnie odrębne gatunki...inni zaś, że to tylko 2 odmiany barwne jednego gatunku..powstałe w górzystym środowisku Chile /i ościennych państewek/ w skutek IZOLACJI GEOGRAFICZNEJ...Uważam, że podobnie to wygląda w przypadku Pterinochilusów...a co do określeń: USAMBARA, USUMBARA albo USUMBURA /wszystkie można spotkać w literaturze/..to jeśli dobrze zrozumiałem ...to są to zapożyczenia z języków afrykańskich /po prostu tak miejscowa ludność określała od wieków te pajączki..i nauka to po prostu uszanowała i zachowała w ich nazwie gatunkowej/
Mam jeszcze pytanie ...jak tu pisać P. maMillatus czy maMMillatus? Sprawdziłem kilkadziesiąt dobrych stron o pająkach i raz jest P.mammillatus, a gdzie indziej P.mamillatus...co więcej ...w obu przypadkach autorzy stron powołują się na historyczną nazwę gatunkową, zaproponowaną przez odkrywcę mammillatusa ..niejakiego Stranda w 1906r.....I komu tu teraz wierzyć???:(
Pozdrawiam:)
Pablos

Pablos
22-12-2011, 03:54
Hmmm...
Jeszcze jedno Usambara to też pasmo górskie w Tanzanii...więc może ta nazwa pochodzi od tych gór???
Jest tam też miasteczko o tej nazwie...sam już nie wiem...:)
Pozdrawiam
Pablos

Xeo
22-12-2011, 06:06
Pablos z tym pasemem gor to masz racje
To pasmo gor jest w tamzani i keni
Bo obszar wystepowania mamillatosow zaweza sie do Tanzani i Kenii
A murinuski zyja w Tanzanii.Kenii,Mozambiku i Zambii

Atrax Robustus :-)
22-12-2011, 08:20
Tak wiec powinno pisac sie mamillatus. :)

Pablos
22-12-2011, 08:24
OK Atrax:]
Pozdrawiam
Pablos

Atrax Robustus :-)
22-12-2011, 08:44
Przyznam, ze z lacinskimi nazwami tez sie troche gmatwaniny narobilo :)
Ale to i tak lepsze, niz polskie nazwy :]
Przyznam, ze nigdy nie wiem, o co chodzi, jak ktos mnie pyta, jakie terrarium ma miec "ptasznik tygrysi". Zanim zorientowalem sie, ze tu chodzi o Cyclosternum fasciatum, to mi malo mozg nie wyparowal od myslenia :)
Pozdrawiam

A co do tego mamillatusa, to dobrze by bylo, gdyby wypowiedzial sie ktos, kto jest calkiem pewien jego nazwy. Ja swoja opinie bazuje na tym, ze jeszcze nie slyszalem takiej nazwy ptasznika, jak mammiillatus, ale to moze znaczyc tez, ze nie jestem oczytany w temacie, a nie, ze mam racje :)

Xeo
22-12-2011, 12:42
Ja jestem pewien na 100% Pterinochilus mammillatus

Atrax Robustus :-)
23-12-2011, 10:55
http://www.r-haemmerle.de/sites/pterinochilus_mamillatus.htm
mamillatus
:D
Ale nie zamierzam sie juz klocic ;]
Mimo dlugich poszukiwan nie znalazlem: mammillatusa.

Za to znalazlem gdzies cos takiego: Pterynichilus marmiladus
Ale wylaczylem ta strone, bo gdybym siedzial tam o 3 sekundy dluzej, to bym sie polamal ze smiechu.

Pablos
23-12-2011, 15:38
Hej!:)
Atrax ..ja wpisałem w www.google.pl : Pterinochilus mammillatus i znalazło 18 stron o takiej nazwie...poza tym /i na to chyba powołać się chciał Xeo/ taka nazwa gatunkowa pojawia się w artykułach P.Cieślaka dotyczących tego właśnie ptasznika pochodzących z "Terrarium".
Pozdrawiam:)
Pablos

JadziaP
26-12-2011, 14:32
prawidlowa (pod wzgledem systematyki) nazwa to Pterinochilus murinus (odmiana "Usambara").
dla poliglotow i weteranow (uczesczajacych do komunistycznych liceow)
polecam:

http://www.tarantulas.ru/roda_obzor/Pterinochilus/pterinochilus.htm

wiele gatunkow wschodnio afrykanskich zostalo sprowadzonych przez Richard'a Gallon'a do trzech:

Pt. murinus,
Pt. lugardi
Pt. chordatus

rozem istnieje okolo 20gatunko Pterinochilus'ow (moja teoria na wielorakosc - gatunki te sa w "trakcie tworzenia sie" jak np. pielegnice z jeziora Tanganika czy MAlawi.

Pablos
26-12-2011, 15:25
Dzięki Jadziu:)
Szkoda trochę, bo już przyzwyczaiłem się do nazwy gatunkowej mojego "mamillatuska";)
Pozdrawiam:)
Pablos

42d3e78f26a4b20d412==