PDA

Zobacz pełną wersję : czym karmic



Diabolo
28-10-2012, 13:29
hmm, czytalem ze swierszcze maja duzo bialka i troche tluszczy, ale maja malo wapnia...
wiec mam pytanie. co dawac zeby dostarczyc wapnia?? slyszalem tez o jakiejsc posypce mineralnej ktora mozna posypac swierszcza. wiec c lepsze, posypka czy inne robactwo zawierajace wiecej wapnia??

RAMMSTEIN1
28-10-2012, 13:30
mozesz posypac pokarm swierszczy wapniem i po sprawie...to dobre rozwiazanie...

Diabolo
28-10-2012, 14:27
glupie pytanie - jakim wapniem??:P

RAMMSTEIN1
28-10-2012, 14:29
hahaha :D:D:D:D
looknij tutaj www.biofil.pl :D - tutaj maja oferty sprzedazy wapnia itp itd ;)

roko
28-10-2012, 14:52
rammstein ale ja np ne moge od kilku dni wejść na tą strone buuuu chyba cos jest nie tak:)

Kobra
28-10-2012, 14:55
strona Biofilu jest jakoś spierniczona (mam nadzieje że chwilowo)a jeżeli chodzi o wapń ptaszniki nie potrzebują żadnych dodatków do pokarmu wystarczy że rzucisz mu raz muche raz mącznika a raz świerszcza(chociaż możesz też dawać cały czas jeden pokarm ale jest zalecane aby urozmaicać pokarm wszystkim zwierzętom nie tylko ptasznikom)

tomi66
28-10-2012, 15:07
odpowiedz nato co jest z biofilem
http://terrarium.com.pl/forum/read.php?f=8&i=546&t=540

i`am
28-10-2012, 15:47
posupuje ktos tym swierszcze?;]

Atrax Robustus
28-10-2012, 15:54
Wystarczy urozmaicenie pokarmu, a wszelkie dodatkowe suplementy sa bezuzyteczne :]

Mysza1983
28-10-2012, 18:03
Mam małe pytanie: a po co ptasznikom wapń? Przecierz mają pancerzyk z chityny, a nie tak jak my kości z wapnia, wiec po co im wapń w wiekszych ilościach niz w swierszczach?

RAMMSTEIN1
28-10-2012, 18:34
jezeli ktos chce wzbogacac swierszcze o dodatkowy wapn - coz...jego sprawa, wg mnie to nie ma zadnego sensu nie slyszalem zeby ktos tak robil...ale jezeli Diabolo chce...niech tak zrobi...

Hari
29-10-2012, 03:24
Heh, czytam czytam i zastanawiam sie czy to napewno tutaj mialo byc czy moze na forum "jaszczurki"? :)
Co do swierszczy, to akurat one są jednymi z lepszych owadow pokarmowych ogolnie. Maja dobry stosunek wapn/fosfor, a poprzez ich urozmaicona diete nie są wyjałowione tak jak np. mączniki czy drewnojady. Tylko ze w przypadku ptasznikow to raczej niepotrzebne informacje ;) Nie musisz dawac zadnych dodatkowych suplementów. Jezeli sie martwisz to poprostu karm dobrze swierszcze i urozmaicaj diete ptasznikowi. Poza tym jeszcze taki drobny szczegol, ze ptaszniki trawią pozaustrojowo, ale kto by sie tam przejmował. Do tego jak ktos juz tu słusznie zauwazyl ptaszniki nie maja kosci, a pancerz jest chitynowy. W tym wypadku juz wiekszą korzysc przyniosłoby Ci posypywanie swierszcza mączka ziemniaczaną - w koncu to skrobia, a chityna jest polisacharydem :]

Banan
29-10-2012, 05:54
Nooo wlasnie... Bo jesli mi sie dobrze zdaje to chityna to jest rodzaj jakiegos cukru (nie wiem czy dosyc uwazalem na biologi kiedys tamm) a napewno jest zbudowana z wegla wodoru i tlenu wiec gdzie tu ktos widzi wapn??

Awikularia
29-10-2012, 06:50
Z biologii jestem zupełnie zielona, ale chityna to nie jest cukier... Właściwie jest to wielocukier, podobny do celulozy (z tym ze celuloza, czyli po prostu blonnik, wystepuje w roslinach); pajeczaki (i nie tylko one) maja je jako "kosci". Nie mam pjecia, w jaki sposob na stan chityny mialoby podawanie wapnia, ale moze ktos takie pojecie ma...

Hari
29-10-2012, 07:01
a ktos mowil ze to cukier?

Diabolo
29-10-2012, 07:57
wiec...
na poczatku zapytalem co dawac poza swierszczami aby wapnia byla odpowiednia ilosc. nie mialem zamiaru posypywac. dzieki za odpowiedzi :)

Atrax Robustus
29-10-2012, 08:13
Wapn jest przede wszystkim potrzebny czlowiekowi.. jako skladnik kosci w postaci fosforanu wapnia oraz jest pomocny w krzepnieciu krwi.
Uwagi dot. swierszczy na stronie maja na celu zwrocenie uwagi na karmienie jaszczurek i innych kregowcow swierszczami. Szkielet pajakow buduje chityna.
W kazdym razie... zastanawia mnie to, czy pajak potrafi sobie sam syntetyzowac chityne, czy tez nie. Przeciez to, co ptasznik pozostawia po owadzie, to w koncu chitynowy pancerzyk. Jedynie wnetrze jest rozpuszczane i zjadane, a praktycznie cala chityna zostaje na zewnatrz.

... jak juz, to mozna sprobowac zrobic testy. Przykladowo kilka albopilos karmic gupikami, a reszte swierszczami i obserwowac pajaki po kolenych wylinkach. Jezeli te karmione gupikami beda mialy problemy ze szkieletem zewnetrznym lub padna po wylince, to moze to oznaczac, ze chityna lub jakis skladnik wystepujacy u innych bezkregowcow jest dla nich niezbedny.

Ale nie wiem, czy jest sens przeprowadzania takich eksperymentow :)

Awikularia
29-10-2012, 08:30
No mozna eksperymentowac. W sumie to u niektorych pajakow nie widze zadnych resztek, to w koncu jak to jest, trawia te chityne czy nie?

Hari
29-10-2012, 10:10
Wszystko pewnie zalezy od sily sokow trawiennych pająka i od ilosci tej chityny (grubosci pancerza ofiary). Swierszcz np. jest najczesciej w całosci rozpuszczany, drewnojady roznie, ale po karaczanach prawie zawsze sostaje sporo pancerza.
To kto ma sporo maluchow i chęc do eksperymentowania dla dobra nauki? Przyznac sie... ;> :]

42d3e78f26a4b20d412==