PDA

Zobacz pełną wersję : Odnośnie trzymania kilku pajakow w jednym duzym terra



Hussein
26-12-2012, 07:52
Mam pytanie..Podobnie jak w temacie widac...Chcialbym sie zapytac czy ktokolwiek z was probowal a moze trzyma kilka pajakow tego samego gatunku czy tez innego w tym samym terra..Posiadam duze terra o wymiarach 90/50/50 i zastanawiam sie czy daloby sie tam trzymac pare pajakow...Prosze o pomoc...

Neo2
26-12-2012, 08:02
Możesz trzymać pająki w jednym terra ale muszą być szczelnie odgrodzone, bo w końcu został by tylko jeden z nich.

kazikrulz
26-12-2012, 08:09
chyba mozna trzymac mlode A. versicolor w grupach w jednym terrarium ale nie wiem kto tak robil, moze jest gdzies w archiwum, poszukaj

Awikularia
26-12-2012, 08:13
Ja kiedys trzymalam A. versicolor, 14 sztuk, ale mlode, potem je porozdzielałam. Nie mam tak wielkiego terra..... Ale kiedys wroce do mojego pomysłu :).

kazikrulz
26-12-2012, 08:16
a czu jak sa duze to mozna je zostawic razem? np. jesli od malego bym trzymal 5 szt. versicolor to czy mogly by ze soba dlugoo zyc:)? oczywiscie odpowiednia ilosc miejsca i pokarmu

Foxtrott
26-12-2012, 08:41
znze s przypadki zgodnego zycia gdzie każdy pająk robił oddzielne gniazdo i nie atrakował innych.
musi byc duuużo miejsca i kryjówej, a przede wszystkim pokarmu

Murinusek
26-12-2012, 12:13
Ja kiedys trzymalem 2 sztuki A.metallica w jednym terrarium. Byly po 3 wylince, kazde z nich zrobilo sobie kryjoweczke i sobie tam hasaly wsrod torfu i swierscow:P potem jednak jedna mi zdechla:( ALe mozesz trzymac, ale radzilbym Ci osobnikow z gatunku Avicularia

walter
26-12-2012, 12:29
Ptasznikami " komunalnymi" sa rowniez Poecilotherie.

redknee
26-12-2012, 13:03
mozna przeciez trzymac nawet po kilka par avicularia avicularia

walter
26-12-2012, 17:07
Jesli chodzi o Avicularie (zaznaczam, nie znam tego z autopsji tylko z relacji i obserwacji znajomego, fanatyka ptasznikow nadrzewnych) nie ma raczej problemow z trzymaniem grupowym pod jednym warunkiem - pajaki musza byc trzymane w grupie od malego i w obrebie tego samego gatunku.
Np. A. avicularia z A. avicularia, A. metallica z A. metallica ... itd.
Moga jednak wystepowac przypadki kanibalizmu, zwlaszcza podczas gdy jedna z Avicularii przechodzi wylinke i jest praktycznie bezbronna.

Poecilotherie (oczywiscie rowniez w obrebie tego samego gatunku) mozna zaczynac trzymac razem nawet dorosle lub jako pdrostki (najlepiej).
Wsrod Poecilotherii podrostkow trzymanych razem mozna zaobserwowac ciekawe zjawisko wspolnego i zorganizowanego polowania na ofiary przerastajace wielkoscia same pajaki, np. 4 podrostki Poecilotherii potrafia sobie poradzic nawet z dorosla mysza.

Gdzies widzialem dobry artykul na ten temat - jak znajde, podrzuce liknka :)

Mort_80
27-12-2012, 03:49
W poznańskim Nowym ZOO w dziale hodowlanym widziałem akwarium ok. 200l (tak na moje oko) z kilkoma (3 albo 4 - dokładnie nie pamiętam) dorosłymi samicami Poecilotheria regalis. Gdzieś tam chyba pałętał się jeszcze jakiś samiec. Trzeba tylko pamiętać o tym, żeby pająki nie były głodne...

Foxtrott
27-12-2012, 06:35
pracowalem przez ostatni rok w tym Zoo i nic takiego nie widzialem. gdzie to bylo niby??

kmietek
27-12-2012, 11:08
hmm.. mam akwarium 80dl/35 szer/40wys moze tez kiedys sie skusze o takie cus:)

[RED-689]
27-12-2012, 18:44
Oj nie wiem. Ja jakos bym sie bal robic taki eksperyment. Chociaz nie powiem ze nie slyszalem ze "podobno mozna".... :)

Hussein
28-12-2012, 06:23
Wielkie dzieki za wszytkie odpowiedzi...jak teraz juz wiem ze niektore gatunki mozna trzymac razem ale pod warunkiem ze trzyma sie je ze soba od malego...W tym momencie mam kolejne pytanie do ludzi ktorzy sie na tym znaja...Po prostu do tej pory bawilem sie w hodowle wezami (a dokladnie jednym moim kochanym regiuskiem), postanowilem ze do swojej hodowli dolacz jeszcze pajaki...Dysponuje duzym terra ktore chcialbym urzadzic pod pajaki..Beda to moje pierwsze pajaki dlatego prosze was o pomoc...tak jak pisalem wielkosc terra to 90/50/50 mam pare korzeni..Zalezy mi na tym zeby pajaki byly aktywne jak najwiecej czasu...Beda mialy duzo zakamarkow itp gdzie beda mogly porobic sobie legowiska...

Prosze napiszcie jakie pajaki mi polecacie (gatunek, podgatunek, plec, i wiek) na poczatek hodowli..Chodzi mi o takie ktore moglbym trzymac po 3 lub 4 w jednym terra i jezeli juz to od kogo moglbym kupic takie wlasnie mlodziaki...

Z gory wielkie dzieki

walter
28-12-2012, 10:44
Za Poecilotherie raczej nie radzilbym sie brac, jesli nie masz doswiadczenia z ptasznikami nadrzewnymi (wbrew "dobrym" poradom wielu "hodowcow") - ich szybkosc poruszania sie przypomina raczej teleportacje, zaniepokojone potrafia zaatakowac a jad Poecilotherii moze miec bardzo powazne skutki dla ludzkiego organizmu.

Pozastaja Avicularie - musisz sie liczyc z tym, ze ktores z mlodych padnie, co sie u mlodych Avicularii bardzo czesto zdarza.
Musisz wziac pod uwage rowniez to, ze ktorys z osobnikow bedzie odbiegal od standartu zycia grupowego i zacznie polowac na wspollokatorow.

Zaden z tych gatunkow nie jest caly czas aktywny i jesli bedziesz chcial prowadzic intensywna obserwacje, czeka cie wiele bezsennych nocy :)

Jedynym praktycznie aktywnym caly czas ptasznikiem jest G. rosea ale ani to nadrzewne ani nie chce zyc w kupie :)

Hussein
30-12-2012, 08:57
dzieki walter za odpowiedz...tak se mysle,ze jezeli z ptasznikami nadrzewnymi bede mial male klopoty to moze postarac sie o jakiegos innego...Widze ze jestes specjalista od tego, moze mi zaproponujesz jakis inny gatunek...

Hussein
30-12-2012, 09:06
Psalmopoeus irminia
Avicularia versicolor
Poecilotheria regalis

Ktorego z tych bys mi polecil do hodowli... Tak se pomyslalem ze najwyzej sprzedam te terra i kupie w to miejsce z 2 lub 3 mniejsze takie jak trzeba i wypelnie je niezbednymi gadzetami...

Chyba ze znasz lub masz do sprzedania jakies ptaszniki naziemne..

Moze posiadasz jakies ciekawe ptaszniki do sprzedania...Zalezy mi na tym zeby byly to podrostki i zeby byly fajne :D

Jestem 23 kolesiem wiec mysle ze mam wystarczajaco duzo "pomyslunku" zeby nie dac sie ptasznikowi..

walter
30-12-2012, 10:13
Nie jestem zadnym specjalista, po prostu powtarzam to, co czytalem, slyszalem i widzialem - sam mam tylko jednego nadrzewnego ptaszora A. avicularia.
Z trzech wymienionych gatunkow, moim zdaniem P. regalis odpada z przyczyn, ktore opisalem wczesniej.
A. versicolor - piekny pajak - jesli chcesz zaczac od podrostka, musisz bardzo uwazac na zachowanie proporcji wilgotnosc / wentylacja (starsze maja juz mniej drastyczne wymagania).
P. irminia - super nadrzewny ptaszor na start - niestety, nie da sie trzymac w grupie.
Z naziemnych i podziemnych rowniez zaden gatunek nie da sie trzymac w kupie.
Pozastaja tylko Avicularie i Poecilotherie - i tez NIGDY nie bedzie gwarancji, ze sie nie pozjadaja!
Jesli zdecydujesz sie trzymac cos pojedynczo ..... no to wtedy wybor praktycznie nieograniczony.

Awikularia
30-12-2012, 11:58
Da sie - Aphonopelma seemanni. Pod warunkie, ze dla 5 sztuk odda sie im goscinny pokoj.... Co do Avicularii - najgorzej z jest z maluchami do 3 wylinki, potem umieralnosc drastycznie spada.

Mam pytanko, Hussein - czy masz w domku jakiekolwiek ptaszniki?

Hussein
30-12-2012, 15:35
Awikularia... Nigdy wczesniej nie hodowalem ptasznikow tylko weze..mam ochote zaczac hodowac przynajmniej tak troche jakies ptaszniki...Duzo o nich czytalem i rozmawialem z ludzmi wiec mam pojecie co mozna a czego nie mozna z nimi robic..Chodzi tylko o to ze nie mam pojecia jaki sobie gatunek kupic i od kogo to zrobic zeby miec pewnosc ze pajaczek bedzie zdrowy...

Awikularia widze ze ty troche tych pieknych pajaczkow masz...Moze moglabys mi pomoc z wybraniem gatunku i wyposazeniem terra...

Chodzi tylko o to ze zastanaswialem sie nad tym czy dalo by sie trzymac kilka pajakow tego samego gatunku w terra o wymiarach 90 / 50 /50 i czy przypadkiem nie pozjadaly by sie za mocno.. Prosze pomozcie mi z tym bo boje sie zrobic jakas glupote i kupic pajaka ktorego nie dam rady hodowac..

Jezeli chodzi o kwestje utrzymania wilgotnosci i oswietlenia to takie sprawy mam opanowane bo przy wezach trzeba na to samo uwazac...

Ps. Awikularia zauwazylem ze udalo sie tobie rozmnozyc pare gatunkow moze masz jakies podrostki na sprzedaz.. W ogole nie wiem w jakim wieku najlepiej kupowac pajaki zeby sie stosunkowo szybko i tak jak trzeba przystosowaly do nowego otoczenia i warunkow.. My na mazurach mamy troche wieksza wilgotnosc powietrza niz w innych rejonach :D

Awikularia
30-12-2012, 15:55
A nie lepiej potrzymac jakiegos jednego pajaczka na poczatek, a nie porywac sie od razu na stadko Avicularii? To oczywiscie moje zdanie, zrobisz jak zechcesz. Tylko, moim skromnym zdaniem, moznaby zdobyc jakies doswiadczenie z pajakami. Mozna pocwiczyc, ze tak powiem, na jakiejs Brachypelmie, albo, skoro musi to byc juz nadrzewny, to z jedna Avicularia. Kupic kilka A. versicolor po 4/5 wylince (wieksza pewnosc ze nie padna) to doc duzy wydatek...

Hari
30-12-2012, 15:59
Jezeli chcesz zacząc, to najlepiej od naziemnego jakas Brachypelma lub Grammostola. Sprobuj najpierw standardowego chowu w małym terrarium, a pozniej sie zastanow czy jest sens pakowac kikla ptasznikow do wiekszego terraium ;) Zobaczysz, ze pewnie zmienisz nastawienie do tego pomyslu.
Jezeli jednak chcesz sprobowac wspolnej hodowli, to chyba najlepiej Avicularie, szkoda jednak zebys sie rozczarował jak sie nie uda na początku.

Hussein
31-12-2012, 07:35
oki spoko to juz postanowilem.. Kupie sobie jakiegos Brachypelma..Pytanie tylko czy ktos z was ma do sprzedania jakiegos ladnego osobnika okolo 4/5 wylinki.. Bede wdzieczny za pomoc i od razu mozemy dobic targu...

RAMMSTEIN1
31-12-2012, 07:41
Interesuje Cię B. emilia 6 wyl - samica ?

Atrax Robustus
31-12-2012, 08:30
Interesy prosze zalatwiac na forum kupie/sprzedam ... lub na priv.

walter
31-12-2012, 13:28
Aha, Hussein - musisz naprawde sie powaznie zastanowic, zanim wogole zdecydujesz sie na kupno pierwszego ptasznika.
Poniewaz nikt Cie jeszcze nie ostrzegl, czuje sie w obowiazku to zrobic:
Pamietaj, ze ptaszniki sa ZARAZLIWE!
Kupisz pierwszego i zaraz bedziesz kombinowal, jakiego kupic nastepnego.
Przy kazdym bedziesz sobie solennie obiecywal, ze to ostatni i w koncu zamienisz chalupe w ... ptasznikarium! :)

Ja sobie wlasnie dzisiaj sprawilem B. smithi! :)

Atrax Robustus
31-12-2012, 13:32
U mnie poczatki z pajaczkami wygladaly raczej dosc dziwnie.
Zaczynalem od opiekowania sie zwierzetami znajomych i w tym calym arsenale znalazly sie Poecilotherie i Haplopelmy, ale pierwszym ptasznikiem, jakiego sobie sprawilem, byla slodka, malutka Brachypelma smithi. Miesiac pozniej przyszedl czas na P. regalis, ktora zreszta jutro dostanie nowe, piekne terrarium.
I pamietaj o tym, co Ci walter napisal... pajaki wciagaja.

Nazar
31-12-2012, 13:43
NO wlasnie:) Dzieki Bogu ze jest zima to mnie przynajmniej nie kusi, ale... juz niedlugo wiosna, a plany spore:))

Pozdrawiam

NAzar

mefisto
31-12-2012, 14:17
Oj tak tak - koledzy prawdę prawią - od półtora miesiąca mam Mojego Pana Wiktora, a już się zastanawiam, kto będzie po nim....
Póki co hamuje mnie jedynie myśl, że mieszkam w wynajętym mieszkaniu i nie chciałbym zbytnio współlokatorom narzucać za dużo zwierzaczków. Choć w sumie to nie narzekali nawet wtedy, gdy miałem po 20 szczurów. ;)
Pająka też przyjęli z otwartymi ramionami. ;)

Hussein
01-01-2013, 04:41
i tu macie racje...nie wiem jak to sie bedzie mialo do samego faktu posiadania ptasznika,ale na dzien dzisiejszy postanopwilem ze jako pierwszy to bedzie piekna i wielce szanowana samiczka Grammostola rosea okolo 4/5 wylinki dla ktorej terra juz zostalo zamowione o wymiarach 40/30/30... Teraz jak tylko sprzedam swoja ukochana samiczke python regius wiek okolo 1.5 roku to od razu kupuje Psalmopoeus irminia okolo 6/7 wylinka i przeznaczam dla niej cale terra 90/50/50 ktore urzadze jak wielka dzungle ... Zakochalem sie w pajakach chociaz widzialem je tylko u kumpla....Musze miec ich wiecej i wiecej ... A to wszytko przez WAS :)

Adamek
01-01-2013, 05:56
zastanów sie zanim coś zrobisz :):):):):):)
pająka po 4 wylince możesz trzymać w pojemniku na mocz nie w terra 40x30x30.
A terra po wężu będzie za duże nawet dla dorosłej Blondi a co dopiero do pajączka po 6 wyl !! Poczytaj opisy tam masz napisane wielkości terra !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

RAMMSTEIN1
01-01-2013, 07:07
hehe, no wlasnie :)
G. rosea po 6 wyl,tylko do pojemnik na ( po :P ) mocz ew. po salatce ;) a nie takie duze terra jak piszesz :) hehe...
http://terrarium.com.pl/forum/faq/ptaszniki.php - profilaktycznie ;P

Hussein
01-01-2013, 09:49
Oki,ale powiedzcie dlaczego nie moglbym np. irminie 8/9 wyl wsadzic do terra 90/50/50 jezeli mam takie zbedne...Chyba nie zeswiruje mi ten pajaczek w takim terra... Spoko rozumiem ze te male 3/4 wylinka to jeszcze kruszynki...Zatem musze kupic sobie conajmniej 6/7 wyl zeby to mialo jakos wygladac w terra...

Jak do tej pory postanowilem ze do terra 90/50/50 po wezu kupie irminie 8/9 wyl samica na 90 %

a do terra 40/30/30 typowego dla ptasznikow kupie rosea tak okolo 5/6 wyl...

Co wy na ten pomysl...Przeciez nie ma sensu trzymac pajaka w pudelku na mocz jezeli mam terra dla niego...

mefisto
01-01-2013, 10:13
Problem w tym, żeby nie padł Ci z głodu. W zbyt wielkim terra nie będzie potrafił znaleźć pokarmu.

RAMMSTEIN1
01-01-2013, 12:15
jakby Ci to powiedziec....oba terra sa za duze....pajaki beda mialy trudnosci ze znalezieniem pokarmu i w ogole... ;)
polecalbym dac pomimo wszystko te pajaki do czegos MNIEJSZEGO ;]

rastafaq
01-01-2013, 12:34
Irminia nie nalezy do najwiekszych ptasznikow, a w takim terra... Życze milego poszukiwania :P

Hussein
01-01-2013, 16:06
oki.. Powiem tak moge kupic irminie L8, nie dlugo bedzie miala 9... Prawdopodobnie na 90 % jest to samiczka.. Czy moge ja trzymac w terrarium o wielkosci 40 / 30 / 30 ???

Hussein
01-01-2013, 16:18
wiem ze to nie miejsce na takie pytania ale nie wiem w jakim dziale je umiejscic..Chodzi o to czy za taka irminie jak pisalem 8L tuz przed 9 cena 100 pln to oki?

Atrax Robustus
01-01-2013, 16:39
Hussein -> Nie widze najmniejszych przeszkod. Takie terrarium mogloby byc za duze dla ... pajaka naziemnego, ale nie dla szybkiej i sprawnej irminii, ktora na pewno poradzi sobie z polowaniem i ogarnie terytorium. Ja sam trzymam P. regalis w bardzo duzym terrarium i do tej pory radzi sobie swietnie.

Hussein
01-01-2013, 17:13
Atrax Robustus mam nadzieje ze mowiles o terra 40/30/30 i irmini..Jezeli tak to jutro dokonuje zakupu pajeczaka i bede cieszyl sie jej szczesciem w nowym otoczeniu..

42d3e78f26a4b20d412==