PDA

Zobacz pełną wersję : klasyfikacja



Hajdi
23-01-2013, 09:18
znalzalem tutaj na forum linka http://www.spidy.goliathus.com/galerie.php?id=sklipkani tam jest duzo ladnych pajaczkow i jakies nowe.nasunelo mi sie pytanie.
jak znajda nowego pajaka to co biora pod uwage zeby go sklasyfikowac do odpowiedniej grupy?niektore pajaki sa tam podobne do innych np.do geniculaty podobna jest L Cristatatam jest wiecej pajkow podobnych do siebie.

Diabolo
23-01-2013, 09:27
zeby sklasyfikowac nowego pajaka trzeba byc dobrym ich znawca, takim jak na przyklad Rick West.
Bierze sie wtedy pod uwage miejsce w ktorym zostal odkryty oraz roznice w kolorach.
Np. geniculata i cristata roznia sie kilkoma rzeczami, takimi jak karapaks. geniculata ma czarny, a cristata o wiele jasniejszy. oczywiscie nie jest powiedziane ze sklasyfikuje sie dobrze, przykladem moze byc p. murinus ze swoimi odmianami barwnymi. bylo ostatnio wielkie zmaieszanie wokol niego, ale to zapewne czytales.

Hajdi
23-01-2013, 09:31
a kiedy geniculacie wyblaknie ciut karapaks.nie jest powiedziane ze zawsze bedzie miala czarny

Atrax Robustus
23-01-2013, 09:32
Zeby pajak byl sklasyfikowany do innego gatunku moze nawet nie roznic sie zbytnio ubarwieniem od innego gatunku, ale chocby... miec inaczej zbudowane kadziolki przedne :)
Zreszta o sklasyfikowaniu pajaka do danego gatunku decyduje wiele cech, jak tryb zycia, ubarwienie i morfologia.. itd.

Hajdi
23-01-2013, 09:37
dzieki atrax
mam do Ciebie jeszcze pytanie
jestes w stanie odroznic dwa pajaki jak leza obok siebie i sa bardzo ale to bardzo podobne do siebie.na tych zdjeciach jest vagans co na vagansa nie wyglada

Atrax Robustus
23-01-2013, 10:04
Czy jestem w stanie? Z reguly jestem, ale czasem roznice moga byc tak niewielkie, ze nie bylbym w stanie odroznic, gdybys mi pokazal 2 gatunki pajakow.
A co do tamtych zdjec, to jest to vagans. Nie ma co prawda tak intensywnych i kontrastujacych ze soba kolorow, ale moge powiedziec, ze to vagans, bo widzialem juz osobniki podobne kolorystycznie.

Awikularia
23-01-2013, 11:34
Hajdi, akurat wybrales zle porownanie. L. cristata i A. geniculata sa tylko troszke podobne... Roznia sie nie tylko karapaksem, ale tez pokrojem ciala, inne sa wzory na odnozach, inne troszke chelicery.... ;).

Hari
23-01-2013, 12:04
Nie chodzi o ubarwienie ( to jest na ostatnim miejscu). Głownym kryterium jest przede wszystkim budowa. Wspolny rodzaj/gatunek charakteryzuje podobienstwo pewnych cech fizycznych. Przejrzyj sobie np. klucz do oznaczania jakiegos stworzenia.

Neo2
23-01-2013, 12:21
Awi a Brachypelma vagans i Brachypelma sabulosum to dobry przykład??

Awikularia
23-01-2013, 15:55
Lepszy ;).

42d3e78f26a4b20d412==