PDA

Zobacz pełną wersję : halogen



ziu
10-09-2013, 03:42
Witam mam pytanie czy ktos uzywa do ogrzewania ptasznikow halogenow? ja ostatnio zmienilem zarowke na halogen najmniejszej mocy 20W i zastanwiam sie czy on za bardzo nie wysusza powietrza halogen daje ok 28-29oC ?


Pozdrawiam

x ray
10-09-2013, 06:33
..używam tego na 230V doskonale sie u mnie sprawdza przy maluszkach......troszke więcej podlewam :)reguluje temperature odległoscia od pojemniczków ,a temperatura coś koło tego co napisałes w zależności od temperatury w pomieszczeniu.

ziu
10-09-2013, 07:41
no dokladnie ten na 230 V tez reguluje odlegloscia i jak narazie jest spoko tylko trzeba czesto podlewac :]

Szpaq
10-09-2013, 13:34
Wszyscy staraja sie zeby jak najwiecej pradu szlo na cieplo a nie na swiatlo, dlaczego wy robicie naodwrot? Taki halogen ma wyzsza skutecznosc swietlna od zwyklej zarowki, juz niedlugo bedziecie uzywali swietlowek energooszczednych.

ziu
10-09-2013, 14:22
bueheheheheh :] tos teraz przywalil kolego czy ty kiedys widziales halogen :]? podloz reke pod taki 35W i zobaczysz czy on daje malo ciepla?!?!? nie wyrobisz. Na halogenie mozna smazyc kieblase takze nie mow mi ze malo ciepla daje.
A wrecz przeciwnie malo daje swiatla zastanawiam sie czy mi kwiatki beda rosly bo tak dziwnie ciemno jest a za to bardzo goraco. Pod 50W halogenem bys nie utrzymal reki 10 sek a ja mam 20W tez jest cieplutko wystracza.

To zes mnie rozbawil panie szpaq :D

Szpaq
10-09-2013, 14:40
No wiesz porownaj wielkosc banki zarowki a halogena w przypadku halogena cale cieplo musi wydzielic sie na malutiej powierzchi i dlatego otrzymuje sie tak wysoka temperature przy samym halogenie, zarowka wydziela wiecej ciepla jak nie wierzysz to zrob tak: umiesc termometr 10 cm od srodka zarowki a potem 10cm od srodka hlogenu obie zarowki musza miec ta sama moc i zobaczysz, w halogench dzieki dodaniu halogenkow czesc pasma promieniowania ceplnego zostaje zamieniona w promieniowanie widzialne a wiec skutecznosc swietlna wzrasta w halogenach czyli sa lepsze (do swiecenia a nie do grzania).

ziu
10-09-2013, 15:13
i dalej sie nie zgodze to ze tam mowisz cos o pasmach nie przekonasz mnie bo wlasnie mam w tej samej odleglosci termometr paskowy i przy "grzybku" 25W mialem ledwo 28oC a halogen 20W i jest prawie 30oC fakt ze ma mniejsze widmo swiecenia i dlatego obawialem sie ze wysuszac moze bardziej niz zarowka ale ciepla daje WIECEJ! mowie ci ze znajomi ZMAZYLI parowki na halogenach.

ziu
10-09-2013, 15:21
a po 2 sam mowisz ze da wyzsza temperature czyli cieplo.a zarowka 20/ 25 W wcale nie ma wiekszej banki niz oprawa halogena i nie porowonoj halogena z zarowka energooszczedna ktora uzywam do modliszek.

Szpaq
10-09-2013, 15:42
Ziu i na tym to polega ze kazdy moze wyrazic wlasna opinie :) w 100% sie zgadzam ze daje wyzsza temperature przy samej zarowce ale ciepla ogolnie daja wiecej zwykla zarowka (zarowno w halogenie jak i zwyklej zarowce skretka rozgrzewa sie do 3000 Kalwinow) pomiary ktore wykonales moga byc bledne jesli chodzi o porownywanie z paru powodow min. z zastosowania jakis opraw na halogeny czy innych przeszkod to sprubuje z innej strony.
Technika oswietleniowa dazy do tego aby przy jak najmniejszym zuzyciu pradu dawac jak najwiecej swiatla (dazy do zmniejszenia strat=cieplo), odbywa sie to w taki sposob ze czym nowsze rozwiazanie tym jasniej swieci i mniej sie grzeje, obecnie najwyzsza skutecznosc maja biale LEDy tylko nie sa wykorzystywane ze wzgledu ze daja stumien swiatla w jednym kierunku i troche minie nim uda sie skonstruowac tani uklad soczewek ktory by ten strumien rozpraszal. Czym starsze i tansze rozwiazanie tym bardziej sie grzeje (ma nizsza skutecznosc). Sutecznosc swietlna zarowki wynosi okolo 3-4% czyli 96-97% idzie na cieplo w halogenach skutecznosc jest wyzsza dzieki dodaniu halogenkow w procentach niepodam bo kazdy producent sam dobiera i zawsze jest z tym inczej.
Jak myslisz co bylo pierwsze zwykla zarowka czy halogen?

ziu
10-09-2013, 15:57
ale nie wiem do czego ty bijesz ze mam uzywac zarowke bo jest stasza i byc wierny naszym dziakdom bo oni uzywali zarowek hmm halogen jest bardziej zywotny, ladniejszy, moze dawac tyle samo ciepla co zarowka wiec nie widze sensu go zmieniania gdy nie zagraza pajakom. Zreszta wole isc z technika.
Uwazam ze jak na moc 20W temp 30oC to jest dobry osiag i nie potrzebuje tego zmieniac gdyz nie czerpie duzo mocy.

Koniec tematu bo mozna go drazyc i drazyc a to nie byl sens tego posta.

Pozdrawiam.

Szpaq
10-09-2013, 16:25
Poprzednio zle mnie zrozumiales.
Ostatnia pruba wyjasnienia prosciej sie nieda od strony finansowej:

Czym tansze zrodlo swiatla tym gorzej swieci i wydziela wiecej ciepla

Mozesz stosowac do ogrzewania co ci sie tylko podoba jedynie zarowka jest w tym celu najtansza (zakup i zuzycie pradu/ilosc wydzielonego ciepla)

Mariusz
11-09-2013, 00:48
>... mam uzywac zarowke bo jest stasza i byc wierny naszym dziakdom bo oni uzywali zarowek....
>... Zreszta wole isc z technika...
Sory, ale technika w oświetlemniu nie zmierza w kierunku zamieniania energi elektrycznej na ciepło tylko na światlo.
Poza tym z tego co mi wiadomo pająki nie przepadają za silnym białym światłem, a takie właśnie daje halogen.
W sumie jak mawia mój kolega: "Twój cyrk - Twoje małpy" - czyli Twoje ptaszniki... :)))
pozdrawiam

ziu
11-09-2013, 03:06
jezuuu ale zescie sie doczepili halogen 20W wcale nie daje duzo swiatla!!!! I to mnie wlasnie wkurza ze na tym forum wypowiadaja sie ludzie co nie mieli ztycznosci z czyms a "radza".
To ja was treaz oswiece halogen 50 W daje duzo swiatla ale 20W daje go malutko jak chcesz zobaczyc ile do wejdz na strone nadrzewne.com i zobacz do dzialu terrarium i tam jest foto mojego terrarium oswietlane wlasnie halogenem ja nie uwazam zeby bylo za jasno. Po 2 martwilem sie czy "ZYWE ROSLINY" beda rosly przy tak slabym swietle!! z tego co wiem, aviculariom nie przeszkadza duzo swiatla.

pozdrawiam.

EOF

ziu
11-09-2013, 03:24
ulatwie Ci zadanie to samo terrarium dogrzewane na 1 zdjeciiu zarowka :

http://nadrzewne.com/images/terra.jpg

i teraz halogen

http://nadrzewne.com/forum/terrhal.jpg

wiecej pytan nie mam ogrzewajcie sobie czym chcecie.
I nie zaatakowalbym Cie tak szpaq ale wkurzyles mnie swoim atakiem
"....dlaczego wy robicie naodwrot? Taki halogen ma wyzsza skutecznosc swietlna od zwyklej zarowki, juz niedlugo bedziecie uzywali swietlowek energooszczednych..."

chyba ze to taka mala "ZALUJZA"

Pozdrawiam

Mariusz
11-09-2013, 03:29
Ziu, dziwny jestes.
Zaczynasz dyskusję, a potem masz pretensje, że ktoś ma inne zdanie niz Ty.

> jezuuu ale zescie sie doczepili halogen 20W wcale nie daje duzo swiatla!!!!
Moze i nie daje dużo światła, ale na pewno więcej niż jego odpowiednik żarówka.
Jeżeli porównamy żarówkę i halogen o tej samej mocy - to halogen daje więcej światła - taki był cel tego patentu. Takie są prawa fizyki i Twoje subiektywne odczucia tego nie zmienią.
Różnica w promieniowaniu energii cieplnej jest taka, ze żarówka bardziej rozprasza promieniowanie (zarówno cieplne jak i widzialne)

EOT

Lu
11-09-2013, 03:29
Jakos malo tego swiatla w jednym i drogim przypadku.
Pajak to nic czy roslinki dadza rade?

Mefisto
11-09-2013, 05:59
Ziu, niestety nie masz racji. Tak jak mówił Szpaq - prąd przetwarzany jest na światło i na ciepło. W przypadku halogenów można w pewnym uproszczeniu powiedzieć, że dają one 300% więcej światła, niż żarówka o podobnej mocy. Czyli halogen 20W świeci podobnie do 60W zarówki.

A teraz pomyśl - jeśli w halogenie na wiatło idzie większa część prądu, niż w zarówce, to w jaki sposób miałby on równocześnie dawać więcej światła, niż zarówka? Musiałby mieć wydajność ponad 100%. :)

Takie urządzenie, o którym mówisz jest marzeniem wielu ludzi. :)

x ray
11-09-2013, 07:28
róznica miedzy halogenem a żarówka zwykła polega na tym ze zarówka daje swiatło rozproszone ,a halogen skupione i mozna to tak zorganizowac ze wcale nie bedzie to przeszkadzało pajaczkowi np.stosujac filtr z okularów spawalniczych ,co do ciepłoty jest bardzo zbliżona i niestanowi wiekszej róznicy natomiast inna sprawa jest z róznica cenowa ...ale ze tanio nie znaczy dobrze ....wzgledy estetyczne też dla mnie maja duze znaczenia ..bo halogen ma swoja prezecje i jest mniejszy i praktyczniejszy w instalacji ale to juz jest indywidualna sprawa kazdego ....ja tak jak Ziu preferuje halogen i bez wzgledu na jego koszty zawsze po niego siegam ...nie wspomne o zywotnosci przy prawidłowym uzytkowaniu.

ziu
11-09-2013, 08:21
Mariusz zacznij czytac posty ze zrozumieniem mi chodzilo czy ma to wplyw na pajaka a nie na cene Ty juz sie nie martw czy mnie stac na halogen czy nie.
ja mam halogen 20W takze pobor mocy nie duzy jest estetyczny i zywotniejszy jak mowi x-ray. Temperature daje 29oC takze nie wiem po co zaczynaliscie ten temat bo tobie szkoda dolozyc 5zl do halogenu? Mi chodzilo w poscie czy nie wysuszy pajaka a nie czy jest tanszy i czy za podobna cene bede mial 3 zarowki :] heh ludzie.

POROWNANIE MASZ NA ZDJECIACH jak chcesz moge podac dokladne dane i producentow tych grzejnikow.

Mariusz
12-09-2013, 00:54
> Mariusz zacznij czytac posty ze zrozumieniem mi chodzilo czy ma to wplyw na
> pajaka a nie na cene Ty juz sie nie martw czy mnie stac na halogen czy nie.

ziu
Mialem zakończyć temat, ale nie znoszę, jak ktoś mi wciska to czego nie mówiłem.
Z całym szacunkiem, pogubiłeś się trochę.
Zadałem sobie "trochę trudu" ponownego przeczytania swoich postów i w żadnym z nich nie wspomniałem o cenie.
Zanim zaczniesz posądzać innych o nierozumienie tekstu, sam musisz posiąść ta sztukę.
Jeżeli potrafisz przytoczyc moje słowa w których cokolwiek wspomniałem o cenie - przeproszę Cię osobiście i masz u mnie piwo :)

sory, ale ponieważ nie czytasz (nie rozumiesz), co inni do ciebie piszą, a temat jest (jak dla mnie) mało istotny, więc kończe tą jałową dyskusję.
Pozdrawiam
Mariusz

jw73
12-09-2013, 11:55
Dla mnie jednym z ważniejszych powodów używania zwykłej, czerwonej żarówki 15W jest to, że daje ona wystarczająco dużo ciepła, mało światła i pobiera mało prądu. Próbowałem 20W halogenu i sądze, że jest on stanowczo za jasny i daje mniej ciepła niż w/w żarówka (pomiary na oko), jednocześnie zużywa o 5 W energii więcej. Niby to nie wiele, ale przy kilkunastu terrariach ma znaczenie.

jw73
12-09-2013, 11:57
Taka mała dygresja. Ziu jesteś bardzo dziwny. Najpierw pytasz, a później udowadniasz, że i tak wiesz najlepiej.

ziu
12-09-2013, 12:16
heh i dalej nie rozumiecie !!! JA PYTALEM O CO INNEGO!! a nie o TO CZY TWOJA ZAROWKA ZABIERA 5W WIECEJ HEH. mam jedno terrarium i dalej powtarzam ze nie prosilem o to dlaczego wolicie zarowki !! tylko tych co uzywaja halogeny, bardzo pomogl mi post X-RAY`a i dzieki a wasze wsumie nie wiem po co tu sa ja mam inne odczucia co do jasnosci i ciepla i nie interesuje mnie naprawde czy zarowka czerpie Ci mniej 5W.

Mariusz a co do Ciebie to nie wiem czy powiedziales to doslownie ale na to wskazywalo bo jeszcze raz pytam po co mi mowisz cos o zarowce???!? nie widzisz nazwe posta WYRAZNIE jest napisane HALOGEN takze dziekuje wam juz za wasze wywody na temat zarowki jak bede potrzebowal o niej informacji na lekcje z URZADZEN ELEKTR. to wiem do kogo sie zglosze, takze KONCZYMY te glupia DYSKUSJE bo wiadomosci ktore chcialem wiedziedz doweidzialem sie od X-RAY`a
Za co mu dziekuje.....

ufffffffffffffffff madrale ;]
STATYSTYKI: najbardziej wkurzajacy tekst. SZPAQ - 70% wkurzenia :]

".....Wszyscy staraja sie zeby jak najwiecej pradu szlo na cieplo a nie na swiatlo, dlaczego wy robicie naodwrot? Taki halogen ma wyzsza skutecznosc swietlna od zwyklej zarowki, juz niedlugo bedziecie uzywali swietlowek energooszczednych....."

ODP do szpaqa my JESTESMY INNI cool, trendy :D

POZDRAWIAM WSZYSTKICH WYPOWIADAJACYCH SIE :-)

Mariusz
12-09-2013, 23:59
Ziu, najważniejsze, ze otrzymałeś informacje, których oczekiwałeś. :)
Powodzenia w hodowli pajączków
Pozdrawiam :-)

42d3e78f26a4b20d412==