PDA

Zobacz pełną wersję : Pterinochilus



Pleban
07-01-2014, 08:23
Yo mam problem ponieważ niebardzo orientuje się jezeli chodzi o ten rodzaj a dokładniej o murinusa. wiem że wystepuje kilka odmian. czasem spotykam na różnych www pajaki wygladajace tak samo pod nazwa mammilatus lub spinifer.
prosze napiszcie mi ktoś jakie sa roznice miedzy spiniferami usambarami mammilatusami i innymi odmianami murinusa.

morda
07-01-2014, 08:25
Różnią się kolorem.
Mammilatus, spinifer to nic innego jak tylko murinus, ale o innem ubarwieniu. Powinno się używać tylko i wyłącznie nazwy murinus, całą reszta jest niepoprawna.

Azzurreeuss
07-01-2014, 08:26
spinifer jest to pterinochilus murinus USAMBRA (red form)
murinus to ten zwykly najmniej kolorowy
a mammilatus jest troche ladnieszy od murinusa ale ma mniej intensywny kolor od spinifera

chrzanu
07-01-2014, 08:33
http://www.terrarium.com.pl/forum/read.php?f=16&i=63077&t=63077
co prawda temat wątku był o cyzm innym, ale rozmowa zesżłana murinusy. wszystko tak jest napisane.
Pleban - przeczytaj ten wątek.

PLU
07-01-2014, 09:07
Po prostu różnią się kolorkami ;P;P;p

maze
07-01-2014, 09:20
i poco pisze to czwarta osoba??

venom
07-01-2014, 09:22
Pterinochilus murinus-nominatywny gatunek o piaskowym ubarwieniu
Pterinochilus murinus usumbura"orange form"=Pterinochilus mammilatus Pterinochilus murinus usumbura"red form"=Pterinochilus spinifer



To sa odmiany geograficzne tego samego gatunku-pterinochilus murinus, i tylko gatunek murinus jest poprawny aktualnie systematycznie. mammilatus i spinifer to inna bajka=stary nazwy systematyczne nie uzywane jako ze transferowali je do gatunku murinus-mammilatus. A spinifer z tego co wiem zostal przeniesiony wogóle do innego rodzaju! Nazwa spinifer nie ma zadnego zwiazku z Pterinochilusem jako rodzaj, natomiast mammilatus czasami jest stosowane w niemickojezycznej literaturze.Tymniemniej powinno sie stosować tylko i wylącznie "murinus".


pozdrawiam

Peter_frostax
07-01-2014, 10:36
Murinus ma dwie odmiany pierwsza zwykła czyli czarno żółta i druga red form określana nazwami:USAMBARA,SPINIFER,MAMILATUS.To tak naprawdę jeden i ten sam pajączek pomarańczowo czrny.

soltys_szczecin
07-01-2014, 10:43
no to kurde mac - usumbura, usambra czy usambara bo ja widze ze kazdy ma swoj model :P

Tomek_Nie
08-01-2014, 08:25
soltys ale sie czepiasz przeciez wiesz ze chodzi o usambara a nie o ,, usumbura, usambra '' to sa zwykle literowki jak ktos pisze szybko to czasem tak sie dzieje ;] a pozatym to zgadzam sie z Peter-frostax ,zastosujcie sie do jego wypowiedzi :)

42d3e78f26a4b20d412==