PDA

Zobacz pełną wersję : bledne rozpoznawanie plci



angelo
25-04-2014, 15:28
chodzi mi o to zdjecie:
http://terrarium.com.pl/forum/download.php?16,1690/wylinka.jpg
wszyscy znawcy zgodnie stwierdzili ze to samiec.
jest to kedzior l9 w takim wieku spermateka jest bardzo malutka ale na tym zdjeciu widac ja nawet dobrze. przyjzyjcie sie i zobaczycie ze mam racje na samym poczatku plytki widac dwa malenkie rozki.
i to jest kolejny dowod ze szacowanie plci na tym forum nie ma sensu. zdjecia sa pod dziwnymi katami zle pada swiatlo i juz bledna ocena (nawet przez specjaliste)

SDY
25-04-2014, 15:34
No bo ja wiem... U Barachypelm spermateka jest dosc dobrze widoczna... Zobaczy sie jak mu haki wyrosna. Albo i nie wyrosna:P

Baku
25-04-2014, 15:35
a moze dałbyś tak adres do tego tematu ??

Atrax
25-04-2014, 15:37
Bo to jest loteria. Ja od poczatku mowilem, ze kazdy powinien sam probowac uczyc sie rozpoznawac plec... ale jestem w mniejszosci :]
(a materialy do nauki sa) :]
Jest to i tak jedno z lepszych zdjec, jakie widzialem. Sam wiesz, jakiej jakosci fotki umieszczaja uzytkownicy, a i tak znajdzie sie gama osob chetna do "pomocy" (ktora o rozpoznawaniu plci nie wie nic). Co tu sie dziwic :] Specjalista tez zreszta moze sie pomylic (ludzka rzecz :]), dlatego ja od poczatku zachecalem do czytania przez poczatkujacych artykulu Roberta. Tam to jest dobrze wyjasnione i kazdy powinien latwo samemu dojsc.

Awikularia
25-04-2014, 15:45
Coz, ja bym sobie dala łeb uciac, ze to samiec. Zamieszczone sa w tym temacie dwie fotki - no i faktycznie, na jednej widac malutka spermateke "dwu rożkową" (zwrocil mi na to przed chwila uwage angelo), a na drugim nie widac absolutnie nic - czyli samiec. A jest to, jak sadze, zdjecie jednej wylinki. Czyli rzeczywiscie, wszystko zalezy od zdjecia. Fakt, najlepiej jest samemu rozpoznawac plec, ale jak ktos nie umie, to co zrobic.... Ja np. nie umiem poznawac plci po "spodzie pajaka", a jedynie na podstawie wylinki - i to najlepiej, jak ja mam tuż przed nosem...

Atrax
25-04-2014, 15:55
Mi sie zdawalo, ze umiem rozpoznawac po spodzie, dopoki polowa moich samcow nie okazala sie samicami :)

angelo
25-04-2014, 16:03
http://terrarium.com.pl/forum/read.php?f=16&i=79862&t=79862
na pierwszym zdjeciu ewidentny samiec na drugim widac malenka spermateke
dla porownania wysle zamieszcze jutro zdjecie mojej wylinki z identyczna mala spermateka ktora zobaczylem dopiero po l9

morda
25-04-2014, 16:50
Ja u kędziora nieraz widziałem wcześniej.
Jedną z moich samic wysexowałem tak po 6-7 na 100%.

To jest 100% samiec.

Atrax
25-04-2014, 17:00
Jak Awi powiedziala, zalezy od zdjecia :]
Jak dla mnie, byl to encyklopedyczny przyklad samca. Zreszta mozna to wywnioskowac po moim ostatnim poscie w tym watku :>

pafcio
26-04-2014, 00:43
a możecie zaznaczyć na tym zdjęciu te rózki?i pokazać?? bo ja nie widze;)

ironkapela
26-04-2014, 01:57
Tak jak Atrax napisal. Niektorzy traktuja sexowanie jako ankiete :/ A potem ktos kupie samca jako samice :/

robert.p.
26-04-2014, 06:19
Jakos przegapiłem wtedy temat o którym teraz mowa.Ze zdjecia nr 2 widac ewidentnie ze to młoda samica.Spermateka jest mala,ale dobrze juz widoczna.Na 1 zdjeciu nie widac prawie nic,i tak "samczo"sie prezentuje.Ale nie wiem czy zwróciliscie uwage z czego to wynika.Fotki nie są robione w tym samym czasie.Ta 2 jest robiona od razu po wylince,a 1 po wyschnieciu wylinki.Na tej 2 wszystko widac lepiej bo jest swiezutkie,a na pierwszej juz wszystko zaschlo,i nie jest dobrze widoczne.
Jesli chodzi o rozpoznawanie płci ze zdjecia-to niestety wiekszosc zalezy od jakosci,ale nawet na dobrym zdjeciu nie zawsze ma sie pewnosc 100% poniewaz nigdy nie będzie to to samo co patrzenie "na żywca"gdzie można zmienic kąt patrzenia,zobaczyc głębie,czy podswietlic pod innym kątem by uwydatnić szczegłóły.Pozatym niektóre samice pózno dopiero zaczynają uwydatniac swoje cechy płciowe.
Moim zdaniem tak w 90% przypadków płec ze zdjęcia można oznaczyc prawidłowo.
Pozostałe 10% to przypadki trudne i nie można miec wtedy pewnosci,wiec seksowanie należy powtarzać.
To że zdażają sie pomyłki nie oznacza ze w ogóle nie powinno sie tego robić,w końcu cwiczenie czyni mistrza,i nawet oglądając zdjęcia każdy może sie czegos nauczyć.Nie każdy ma przeciez możliwosc oglądania "na żywo" setek ptaszników.Gdy ma sie tylko kilka czy jednego,to naprawde trudno wyciągac jakies wnioski.
A typowania błedne-no cóz,zawsze po kolejnej wylince można poprawić błąd,i zmienic zdanie.Przeciez każdy może sie pomylic.

angelo
26-04-2014, 06:52
tutaj na czerwono zaznaczylem ghdzie sa yte rozki

morda
26-04-2014, 06:56
To może zaczniemy wywalać wszystkie posty z sexowaniem? Generalnie wychodzi na to, że ani jednego pająka nie da się tak wysexować, chyba, że to wylinka dorosłej samicy. :/

Kordian
26-04-2014, 15:56
Gdyby to był pająk L5-6 to rozumiem, ale nie L8-9 mający około 4,5 cm ciała. W tym wieku spermatoteka (zaczątki) powinna być juz dobrze widoczna, a takie "różki" jak zaznaczyłeś to ma i samiec. Jak nie widzisz gołym okiem to zobacz pod mikroskopem - znajdziesz. Popatrz na wylinkę mojej samicy a.brocklehursti po L6-7, która ma obecnie ciut ponad 4 cm ciała i zobacz jak wszystko jest widoczne (u moich samic b.smithi i b.albopilosum ok L8-9 wygląda to podobnie, jest jednak trochę mniej rozwinięte ale wciąż baaardzo wyraźne). Nie rozumiem dlaczego na siłe chcesz zrobic z tego samca samice...
<center>
http://www.vlo.torun.pl/~bf/koras/sper.jpg


</center>

YasieQ
26-04-2014, 16:43
Jak dla mnie to samiec 1000% pomimo ze widze te "różki" bo samce tez cos takiego maja i jesli porownasz to zdjecie ze zdjeciem spermatyki zauwazysz duuuuze roznice.

sskin
27-04-2014, 04:29
a może zrobić sexowanie 'na maila' jakby się zgodziło kilka osób które naprawde się na tym znają :>?

42d3e78f26a4b20d412==