PDA

Zobacz pełną wersję : Brachypelmy



jw73
18-07-2013, 15:13
Czy komuś udało się zarejestrować Brachypelmy bez Citesu na oświadczenie woli? Co napisaliście w tym oświadczeniu ?
Skan lub kompletny tekst w/w dokumentu mile widziany.

jw73
18-07-2013, 15:25
Czy może być coś takiego jak w załączniku ?

jw73
18-07-2013, 15:27
Nie udało się załączyć więc wkleje.


OŚWIADCZENIE WOLI
Oświadczam, iż zwierzęta wymienione we wniosku o wpis do rejestru zwierząt podlegających ograniczeniom na podstawie umów międzynarodowych stanowią moją własność oraz zostały zakupione po 1 maja 2004. Nie posiadam żadnego dowodu zakupu wymienionych we wniosku zwierząt ani ich świadectwa pochodzenia.
Zgodnie z Art. 64 oraz Art. 149 Ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz.U. 2004 nr 92 poz. 880), zgłaszam je do rejestracji w terminie 6 miesięcy od wejścia w życie w/w Ustawy.
Kupując wymienione zwierzęta nie byłem świadomy wymagania od sprzedającego dokumentów potwierdzających ich pochodzenie oraz nie wiedziałam o późniejszej konieczności rejestracji tych zwierząt.

wienio
18-07-2013, 15:31
nie ma obowiązku rejestracji bezkręgowcow ( w tym pająkow)

jw73
18-07-2013, 16:39
Trzeba jednak skorzystać z szansy zalegalizowania chronionego zwierzęcia bez papierów. Do 1 listopada mamy czas.

pppppp
19-07-2013, 01:04
nie zarejestrujesz bo w tej ustawie wyraznie jest napisane ze bezkręgowców sie nie rejestruje, co innego jest z hodowlą ale to temat rzeka

Awikularia
19-07-2013, 02:52
Z tego co wiem, urzedy nawet nie powinny rejestrowac bezkregowcow. We Wroclawiu przynajmniej nie zarejestrujesz. Kobieta w Urzedzie sie zna na przepisach. Zgodnie z nowelizacja ustawy bezkregowce nie podlegaja rejestracji.

jw73
19-07-2013, 03:22
U mnie w Koszalinie nawet nie wiedzą co ja właściwie od nich chcę. Spróbować jednak trzeba oficjalnie na piśmie i chcę to zrobić tak żeby mnie się później nikt nia czepiał.
Awikularia, a jak postęp w twoim zatargu z policją ?

Fryta
19-07-2013, 14:20
"nie zarejestrujesz bo w tej ustawie wyraznie jest napisane ze bezkręgowców sie nie rejestruje"
nic takiego w ustawie nie ma. Brak formułki: obowiazkowi rejestracji nie podlegają...
a tam gdzie masz podane, że rejestruje się płazy, gady, ptaki i ssaki nie ma słowa "tylko" czy też "wyłącznie". Jak ktoś więc chce może starać się zarejestrować, a urzędnik nie ma podstaw by odmówić. Tak mi się wydaje (a dziś rozmawiałem w tej sprawie z Miejskim Inspektoratem Ochrony Środowiska).

AGAM
19-07-2013, 14:25
ja Wam powiem tyle żem am totalny mętlik w głowie........ nie chce łamać prawa ani posiadając, ani sprzedając bezkręgowce CITESowe ale pojęcia nie mam co robić żeby sie do tego dostosować.... no i jeszcze jeden problem.... ponoć lista zwierząt objętych obowiązkiem rejestracji została poszerzona o nowe gatunki po wejściu do UNII.... ale jakie to gatunki?? i czy rejestruje sie je na tej samej zasadzie co CITESowe?? I czy płaci się tylko w czasie rejestracji czy potem są jakieś regularne opłaty??

dr Robert
19-07-2013, 18:47
W ustawie nie musi być napisane, że nie rejestruje się bezkręgowców czy ryb. Wystarczy, że wymienione są grupy które rejestracji wymagają. Oczywiste, że pozostałych się nie rejestruje.

Co robić w sytuacji gdy chcemy sprzedać potomstwo gatunku objętego w UE ochroną ale który w Polsce nie podlega obowiązkowi rejestracji najlepiej pytać bezpośrednio w Ministerstwie Środowiska (zawsze na piśmie !). Niestety z przepisów trudno coś wywnioskować w tej sprawie i MŚ powinno zająć stanowisko
(tylko musi wiedzieć, że ktoś ma takie problemy !).

O nowych gatunkach po wejściu do UE była już mowa. Jest to lista zawierająca wszystkie gatunki citesowe + sporo dodatkowych. Są znacznie silniejsze obostrzenia dotyczące przywozu ich na teren UE. Są odpowiednie załączniki - spisy gatunków nazywane A, B, C. Warto zwrócić uwagę, że załącznik A na które obostrzenia są największe jest znacznie bogatszy w gatunki niż załacznik I CITES.

Aktualna lista jest na stronie:

http://europa.eu.int/eur-lex/pl/dd/docs/2003/32003R1497-PL.doc

AGAM
20-07-2013, 14:35
dzięki ale i tak nie wiem co robic z pająkami :/

maka
21-07-2013, 00:30
dlaczego nie wiesz....poprostu zarejestruj je i po klopocie
ja tak zrobilam....i to niewazne czy sa bezkregowcami czy nie....jesli sa na liscie Cites to Ci zarejestruja tak jak i mnie je zarejestrowali.....a teraz mam spokuj i spie spokojnie.......nie jestem w konflikcie z zadnym prawem

dr Robert
21-07-2013, 01:14
Najlepiej napisać do MŚ. Adres www.mos.gov.pl
Pismo skierować do Departamentu Ochrony Przyrody. Można też dzwonić, ale zawsze lepiej wysłać normalny list i mieć odpowiedź na papierze.
Jeśli w jakimś urzędzie rejestrują bezkręgowce tzn., że wynika to wyłącznie z niekomepetencji urzędników, we Wrocławiu np. nie rejestrują.

jw73
22-07-2013, 07:00
A co napisać w oświadczeniu woli ? Nawet nie pamiętam od kogo który pająk.

loktok
25-07-2013, 01:40
Czytam sobie ten watek i zastanawiam sie z jakim prawem chcesz byc w zgodzie, chyba swoim wlasnym. Wszyscy ci pisza ze nie ma obowiazku rejestracji bezkregowcow. Taka rejestracja niczego nie zmieni dalej nie bedziesz mogl legalnie sprzedawac rozmnozonych brachypelm, a w domu powinienes miec na brachypelmy papiery citesowskie i proponuje w przyszlosci sie o takie upominac jak bedziesz kupowal pajaki CITES to nie bedzie ci potrzebna zadna rejestracja.

jw73
25-07-2013, 02:14
Rejestracja nie jest obowiązkowa, ale jest dozwolona. Do końca października można w ten sposób zalegalizować wszystkie brachypelmy.

Grzesiek007
26-07-2013, 09:37
Ja chciałem się dowiedzieć trzech dwóch rzeczy:
1. Czy oświadczenie woli które jest napisane w tym temacie autorstwa jw73 jest poprawne?
2. Czy w wniosku w pozycji "datę wejścia w posiadanie zwierzęcia oraz źródło jego pochodzenia;" można wpisać np. Giełdę w Świętochłowicach czy może konkretnego sprzedawcę?

42d3e78f26a4b20d412==