PDA

Zobacz pełną wersję : Niedobór wapnia u lamparta



MareQ
08-03-2012, 13:41
Siemka,

Słuchajcie, mam problem (przynajmniej tak mi sie wydaje) z moim gekiem. Otóż słyszałem że niedobór wapnia objawia się nieskoordynowanymi ruchami (problemy z mięśniami), krzywizną, i tym żę leży z wyprostowanymi kończynami... Mój właśnie czasami tak leży, nogi ma wyciągnięte, jakby sie naciągał. Również przyuważyłem że jak powoli idzie to mu nóżki lekko drgają, tak jakby sie wachał. Wogóle ostatnio sie jakiś taki zrobił nieruchawy, siedzi w jednym miejscu i sie niebardzo mu chce ruszać. Troche zszażał, więc najprawdopodobniej będzie miał wylinke. Martwie sie że jeżeli faktycznia ma niedobór wapnia to będzie problem z zrzuceniem martwego naskórka.
Teraz moje pytanie brzmi następująco: Czy mam powody do obaw czy to wszystko co opisałem jest jaknajbardziej normalne u lampartów?

Proszę was o pomoc, tutaj chodzi o biedne stworzonko... :((

Pozdrawiam,

MareQ Polska Pd.
-------------------
gg 3427449

Jeronimo
08-03-2012, 14:32
kiedys byla fajna dyskusja na temat spiacego gekona... bo gekon spi jak trendowaty, wyciaga lapy na boki i wogle :P
No jesli jednek jak przestraszysz gekona a on ma nadal trudnosci w poruszaniu i ma skrzywienia... no to moze byc problem...
no ale IMHO gekon sie wyleguje ;)

MareQ
08-03-2012, 22:12
Tyke właśnie że on niema trudności w poruszaniu sie. Chodzi normalnie, tylko jest taki jakiś mniej aktuwny. Jak go wziolem do ręki to sie wydawał taki troche sflaczały. Ale z drugiej strony jest coraz bardziej szary więc niewiem, może to przez tą wylinke co ty nato?

Konrad von Bushe Drożdże
09-03-2012, 05:13
MareQ a dawajesz mu wapno? Jezeli mu od malego nie dajesz to jest to krzywica...

MareQ
09-03-2012, 12:10
Znaczy sie sprawa jest taka ze ja go mam dopiero 2tygodnie. Wczesniej to nie wiem jak było. Kupiłem go w Biofilu, a tam podobno zwierzaki traktuje sie należycie.
Teraz dostaje witaminy firmy Sera. Czy to wystarczy czy jeszcze cos powinien dostawać.
Aha, no i miałem napisać że juz po wylince. Na szczęście nic mu na palcach nie zostało. Tylko dalej jest taki jakiś nieruchawy, przedtem bardziej reagował na moją obecność (np. podnosił sie jak puknołem w szybe) a teraz to najwyżej łaskawie raczy przekręcić łeb coby obczaić co jest grane. Czy wiąże się to także z tą jego wylinką czy to może byc coś poważnego?

Konrad von Bushe Drożdże
09-03-2012, 13:06
Zazwyczaj gdy gekony przechodza wylinke sa bardziej osowiale. A w jakim wieku jest gekon?

MareQ
09-03-2012, 13:10
Gekon ma ok. 18cm długości, czyli to bedzie gdzieś 5mies

Konrad von Bushe Drożdże
09-03-2012, 13:41
Dawaj mu wapno - Calcium w plynie doustnie lub sproszkowane na swierszcza, jak chce Ci sie bawic mozesz tez naswietlac co pare dni gekona kilkanascie minut UV :)

MareQ
09-03-2012, 13:44
A takie calcium to gdzie moge dostać? A co do naświetlania to mam w planie mu kupić świetlówke UV :) A narazie jak jest ładna pogoda to biore go na 10min na słońce :)

Konrad von Bushe Drożdże
09-03-2012, 14:02
na 10 min na slonce ja tez biore go na balkonik:) a calcium kupisz w aptece :)Ja podaje mu w plynie ale mozna tez sproszkowanego na swierszcza, tylko tego swierszcza gek musi szybko zjesc zeby sie z wapna owad nie wytrzepal.

Hari
11-03-2012, 01:02
Calcium pantothenicum, najprostsze wapno, za ok. 2 zł w aptece dostaniesz. Ugniatasz tabletki na proszek i trzymasz np. w pojemniczku na klisze. Przed podaniem wrzucasz tam swierszcza i podajesz wstrząsniete niemieszane ;). To moj przepis na wapno. Podaje prawie codziennie. Przed wylinka i zaraz po moj gek takze staje sie troche osowialy. Czsami ma tez po prostu "ciche dni". Jak lezy w nocy na kamieniu pod zarowką, to mozna pasc ze smiechu. Rozwalony, łapy na bok wyciągniete i spi sobie :))

koksik
11-03-2012, 01:06
Hari co do podawania tego wapna codziennie, to nie przesadzaj, Doktor Zajączkowski powiedział mi ze nie wolno codziennie podawac bo mozesz przesadzic (ja tez tak robilem). Jedna tabletka tego wapnia jest na 1 kg gekona, wiec z tego co mi powiedzial dr Zajączkowski wystarczy 1 raz w tygodniu.

Hari
11-03-2012, 01:12
Nie podaje codziennie i do oporu, ale jak daje np. 3 swierszcze to jeden jest wytarzany w wapnie, wiec duza dawka to nie jest. Kiedy np. wracam pozno do domu i juz nie chce mi sie w to "bawic", to po prostu wrzucam swierszcze bez dodatkow, wiec gek ma czas na ewentualne uporanie sie nadmiarem wapna w organizmie (tak mysle), ale dzieki za rade, bede ostrozniejszy przy podawaniu. :)

MareQ
11-03-2012, 01:35
Dzięki za wszystkie rady i uwagi. Mój gek już wrócił do siebie :)
A tak nawiasem mówiąc ładna piramidka wyszła z tych postów ;))

Pozdroofka

MareQ

Piotr Szymański(piotrekszym)
16-10-2012, 13:49
przed wylinką to normalka ,wyposzczaj go na pokój a problemy z wylinką to brak witaminy D3

42d3e78f26a4b20d412==