PDA

Zobacz pełną wersję : UV



Adamek
04-08-2013, 13:03
witam

mam pytanie ile kosztuje świetlówka dla lampartów UVA czy UVB niewiem :/ powiedzcie jaka mi jest potrzebna dokładnie, poczebuje około 54 cm czy jakos tak i ile kosztuje ?? potrzebowałbym cos tańszego bo narazie niejestem kasiasty a wiem że musze ją mieć

Goblin
04-08-2013, 13:19
cos koło 100zł ??

piotrek
04-08-2013, 13:26
możesz kupić repti glo 2.0 - taka krótka jak ty potrzebujesz jest po ok 30 zł

Goblin
04-08-2013, 13:28
UuUU to spoko jak takie ceny są :]

Adamek
04-08-2013, 14:08
repti glo 2.0 w sklepie chyba będą wiedzieć o co chodzi :/ to jest UVA czy UVB ??

Hari
04-08-2013, 14:13
Kazda UVB jest tez UVA ;) UVB kilka %, a UVA kilkadziesiąt.

GREJFRUT
04-08-2013, 15:13
hmm ja bym kupił 5.0 albo 8.0 włanczasz świetlówke na chwile a jak już to pożadnie tak jak robi to słońce!5.0 = 55zł (60cm) 8.0 = 58zł (60cm)

piotrek
04-08-2013, 15:36
Gekony lamparcie są zwirzętami nocnymi i należy chronić ich oczy przed zbyt intensywnym działaniem promieni słonecznych - w naturze robią to same odpowiednio dobierając sobie załomy skalne w terrarium choć byś nie wiem jak się starał nie stworzysz czegoś takiego. Zwróć uwagę żę słońce różnie operuje na różnych szerokościach geograficznych i JA nie wiem jakiemu odpowiada świetłowka zawieszona ok 50 cm nad ziemią, dlatego lepiej żeby gek złapał więcej słapszego niż zrobił sobie jakąś krzywdę przez przypadek.
Zresztą sam producent zaleca repit glo 2.0 dla geków lamparcich.
Oczywiście "Wolnoć Tomku w swoim domku" - zrobisz jak chcesz ale ja bym odradzał zbyt intensywne światło.

Adamek
04-08-2013, 21:52
kupie repti glo 2.0 :] o ile w moim mieście (czyt. zadupiu terrarrystycznym) znajde taką

GREJFRUT
04-08-2013, 23:49
piotrek tylko zwruć uwagę że na wolności jaszczurki te samowolnie wychodza w ciągu dnia i kładą sie na jakiś skałkach po to aby sie powygrzewać .terrarium powinno być tak skonstrułowane że gekon ma możliwość całkowitego schowania się chociaszby pod niskim korzeniem bądź jakims głazem!Świetlówki Uvb i tak najcześciej używa się raz dziennie przez około 30 minut(jak nie żadziej) ,a 2.0 moim zdaniem mało róbcie jak chcecie jak dlamnie 5.0 wsamraz!

piotrek
05-08-2013, 02:24
Ależ oczywiście masz racje że wychodzą w ciągu dnia (mojemu się to często zdarza zwłaszcza jak nahałasuję i wzbudzę jego ciekawość :D). Ja używam świetlówki jako oświetlenia terrarium, a nie tylko jako źródło UV - bo do tego są lepsze żarówki - których nie mogę dostać tak nawiasem mówiąc...
Przy zastosowaniu świetlówki takim jak ty mówisz to możę rzeczywiście lepsza mocniejsza, ale skąd wiesz że gek coś złapie tych UV przez ten czas co mu ją zaświecisz, i jak już mówiłem wolę słabsze naświetlanie ale dłuższe, przez co bezpieczniejsze

Raffee
05-08-2013, 13:46
Jezeli nie masz kasy na 5.0 to poczekaj bo gekon jest zwierzakiem nocnym i promienie Uv nie sa mu niezbedne ale dobrze zeby takie mial, takze wstrzymaj sie z zakupem jesli nie masz kasy na minimum 5.0 no chyba ze chcesz swiecic slabszaswietlowke caly dzien i zeby szybko sie wypalilabo trzeba pamietac ze trzeba je wymieniac co jakis rok, a przy dlugim swieceniu slabszej moze nawet pol roku nie wytrzymac. Ale dycyzja nalezy do Ciebie

Adamek
05-08-2013, 13:56
jeszcze jeden niepokojacy objaw. Jeden z geków jest chudszy od pozostałych teraz zauważyłem że liże okolice nasady ogona :/ (bez skojarzeń- mnie nie jest do śmiechu) nie pobiera pokarmu daje mu z pęety do pyska świerszcze a on połyka. Czemu sam nie je ?? czym może to być spowodowane ?? Czy UV ma jakieś znaczenie w tej kwestii ??

Kmieciu
05-08-2013, 14:02
jeśli wystaje mu z odbytu coś jak kiszka, lub czerwonawy flak to chyba kloaka. mój tak miał i ciągle się lizał.

Adamek
05-08-2013, 14:23
a czy to lizanie jest niebezpieczne ?? czemu gek nie je samodzielnie ? jest to związane z brakiem UV :/

Raffee
05-08-2013, 15:48
Mojemu nic nie wystawalo ale wydaje mi sie malo prawdopodobne ze to z powodu braku UV bo niektorzy trzymaja calymi latami bez swietlowek i tylko podaj a witaminy w postaci proszku i kropli i ich lamparty nie maja zadnych problemow. Moze warto by bylo oddzielic go na jakis czas od reszty i wybrac sie do weterynarza

Adamek
05-08-2013, 21:54
dzis ten niejaadek zaczął zrzucać skórke... więc zobacze co będzie po wylince

mantid
06-08-2013, 05:04
a ja bym nie kupował żadnej... kawałek wapienia do terra, witaminy i nic więcej nie potrzeba. Szkoda pieniędzy, zamiast zarowki wolałbym kupic kolejnego gekona. Hoduje lamaprty od kilku lat, odchowałem juz troche mlodych, zaden nie miał jakichkolwiek problemów z krzywicą, ani innych objawów zwiazanych z niedoborem witaminy D.

mantid
06-08-2013, 05:16
Od razu mówie ze lizanie kloaki nie ma jakiegokolwiek zwiazku z UV lub jego brakiem. Zarowki UV są całkowicie zbędne. Moje tegoroczne trzymiesieczne gekony mają 15-16 cm długości, ważą 20-23 gramy, nie mają ani sladu krzywicy, ani jakichkolwiek innych dolegliwosci, spokojnie zdąża przezimowac i na przyszly ...Trzymaj je bez UV i na piasku (dwie herezje)...

Jeli nie ma apetytu, chudnie i lize kloake mysle ze warto byloby go odrobaczyc. (pozostale w terrarium tez - samo terarium umyc i wymienic lub wyprazyc podłoze). Staraj sie nie przyzwyczajac gekona do karmienia z pensety, bylo nie bylo to drapieznik i powinien sam umiec polowac.

Raffee
06-08-2013, 11:54
Akurat z piaskiem to nie jest zerezja bo kiedys mi sie jeden lampart zapchal i nic nie mozna juz bylo zrobic:(

42d3e78f26a4b20d412==