PDA

Zobacz pełną wersję : Rozmnażanie u wiji



daid
14-11-2012, 11:12
Mam okazje kupić prawie dorosłe lub dorosłe (20 cm) wije, w związku z tym mam pare pytań:
1.w jaki sposób rozmnażają się wije??
2. ile trwa ciąża??
3. jak rozpoznać płeć??

P.S
Szczęśliwego nowego roku....
a jeszcze jedno mozecie powiedzieć co to za gatunek???

Krzysztof.W
14-11-2012, 14:25
1.w jaki sposób rozmnażają się wije??
odp1. Niektóre gatunki rozmnażaja się dzięki partenogenezie, ale to bardzo znikoma ilość gatunków tak się rozmnaża. Przede wszystkim krocionogi rozmnażają się pułciowo , specjlanych tańców godowych raczej nie stosują, poprostu samczyk wchodzi na samice i tak jej się naprzyksza aż ta mu na to zezwoli . Wtedy samczyk wślizguje się pod partnerkę i specjalnymi parzystymi narządami pułciowymi znajdującymi się tuż pod głową wprowadza spermatofor, znajduje się on między 3cią a 4rtą parą odnuży ( jak się nie myle ) . Ten narząd poprostu jest przekształconymi odnużami
Samica składa jajeczka w podłoże, są one maleńkie okrągłe, białe, kremowe o miękkiej skorubce około 1 milimetra średnicy z nich wylęgają się nieruchawe białe nimfy, nie mają jeszcze wydzielonej głowy, odnurzy w tym stadium także nie zauważyłem. Dopiero puźniej przechodzą pierwszą wylinkę i zaczynają się poruszać, wyglądają wtedy jak kruciutkie białe krocionogi z małą liczbą nóg.

2. ile trwa ciąża??
odp2. Ciąża trwa tak, ryzyk fizyk około miesiąca , dwóch.

3. jak rozpoznać płeć??
odp3. Bardzo prosto samczyk ma parzysty narząd kopulacyjny "na przuchu" tuż przy głowie, może być trochę bardziej masywniejszy i możę mieć grubsze odnórza oraz dłuższe czółkli, samica zaś nie posiada wymienionych wyżej cech puiłciowych. U młodych krocionogów pułci nie da się rozrużnić.

Za błędy w pisowni przepraszam. Nie mam microsoft worda :C D

daid
14-11-2012, 18:11
Krzysztofie W dziekuje za wyczerpujace odpowiedzi, pisałem w sprawie wiji pare razy do ciebie na gg ale nigdy mi nie odpisałeś :(

Krzysztof.W
15-11-2012, 11:31
Z GG nie jestem za pan brat .
Lepiej E mail-em.

42d3e78f26a4b20d412==